"ברקת טעה – הרבנים יתכנסו ויחליטו אם לתמוך בו"

בצל הסערה סביב מתחם ורבורג שבירושלים מתייחס הבוקר מ"מ ראש העיר יצחק פינדרוס לסוגיה שמסעירה את הנציגות החרדית בירושלים, וגם על האפשרות לתמוך בניר ברקת לקדנציה נוספת

ביום שאחרי המחטף בפרשת ההקצאות בירושלים, ב'דגל התורה' חלוקים על אופן התנהלותם של  חברי דגל בשל החלטת הועדה המחוזית בירושלים לשנות את התב"ע במתחם ורבורג ולהעבירה לידי החילונים. "ראש העיר עשה טעות, הרבנים ביקשו ממנו לדחות את ההצבעה בנושא וורבורג והוא לא נעתר. ברקת לא הסכים לדאוג לציבור הנמצא בשכונות המעורבות וזו בדיוק הסיבה שלא בחרנו בברקת בעבר ", כך אומר מ"מ עיריית ירושלים פינדרוס לשוומנפלד ואדמקר ב'קול ברמה'.

יש לציין כי פינדרוס הוא הנציג החרדי היחיד שיצא חוצץ כנגד התנהלותו של ראש העיר ברקת  בעניין ההקצאות.  בעוד פינדורס נלחם למען תושבי קריית יובל, חבר המועצה ישראל קלרמן מילא פיו מים. הסיבה: קלרמן שותף לקואליציית יעקב אשר –  האחרון כפוף לדעתו של ר' ברוך סולבייציק. אותו ר' ברוך שהגיע להסדר עם ברקת על המתחם השנוי במחלוקת וחזר בו ברגע האחרון לאור זעקת רבני השכונה.

לדברי פינדרוס: "כל פרשת "ורבורג- קרית יובל" הינה סביב רצונו של ראש העיר ברקת למנוע חיכוך בין חרדים לחילוניים, ויש אומרים אף להצר במעט את צעדיהם של החרדים בעיר קרי התפשטותם של החרדים בעיר. לכן החליט להקים מוסדות חינוך חרדים בשכונות חרדיות ובקרית יובל שהיתה בעבר סמל לשכונה בעלת צביון חילוני, החליט שלא להעניק מקומות למוסדות חרדיים כאלו ואחרים מבחינת התעלמות מחלקם בקרב תושבי השכונה. סביב רעיון זה היו לא מעט עסקנים ופוליטיקאים שהסכימו לקבל את המתווה המוצע, מתוך מחשבה שממילא בריכוזים חרדיים זקוקים לעוד ועוד מוסדות ושטחים פנויים, על מנת לתת מענה לריבוי האוכלוסין. ואם בתמורה צריך "לשתוק" שמעדיפים להתעלם מציבור חרדי שמתגורר בשכונות מעורבות, ניתן לחיות עם זה בשלום. כאמור תפיסה זו היתה רווחת בידי לא מעט פוליטיקאים חרדים מהמגזר הליטאי שהיו בסוד העניינים והסכימו לכך. ברגע שהדבר נודע לתושבי ורבני שכונת יובל שבעצם "מכרו" אותם בתמורה להטבות באזורים אחרים, הכל החל להסתחרר .הופעלו רבנים ופוליטיקאים וגדולי ישראל, שקבעו נחרצות שאסור להסכים לכך.

בתגובה לצעדים אותם נקט ראש העיר, אומר פינדרוס: "אנחנו נשב עם הרבנים ונקבל החלטה איך מגיבים לכך שראש העיר לא קיבל את בקשות הרבנים, ההחלטות שקיבל ברקת בקרית יובל מורידות את הסיכויים שנתמוך בו בקדנציה הבאה".

"אני מבין את הכעס של האברכים בקרית יובל, יש שם מצב לא טוב , אבל בסיטואציה הקיימת אפשר לצעוק גיוועלד אבל עדיף להתמודד עם מה שיש", הוא אומר.

באשר לביקורות שנשמעות בקרב נציגי מפגלות אחרות אומר פינדרוס כי צריך להבין שמדובר בקהילה ליטאית שסובלת שנים מקיפוח בירושלים והגיוני שיהיו כעסים בנציגי מפלגות אחרות, הביקורת שמשמיעים אותם הנציגים היא תקשורתית בלבד, אין לי ספק שכולם יעשו הכל כדי שנצליח.

הראיון המלא (באדיבות 'קול ברמה')

כאמור, ברוב גדול אישרה הועדה את שינוי התב"ע חרף התנגדות הנציגות החרדית שמחתה – אך לא שברה את הכלים ובכך איפשרה לניר ברקת לעשות ככל העולה על רוחו.

למרות ההחלטה, הרב וינר ר"מ בישיבת עטרת ישראל, וחתנו של הגרב"מ אזרחי הוא המנצח הגדול בפרשת העברת מתחם ורבורג לידי החילונים, לאחר שהציף את הנושא בבתיהם של גדולי ישראל.

לאחר הדיל בין ברקת לר' סולביציק, התפלא הגר"א וינר למשמע הסיכום בין ר' ברוך סולביציק לניר ברקת. המתחם המדובר הוא מתחם בעל ערך נדלנ"י עצום שערכו נאמד במיליונים, ובמשך שנים רבות הנציגים החרדים התעקשו שלא לוותר על המתחם.

בחודש האחרון הגיעו הרב סולביציק יחד עם ראש העיר ניר ברקת להסכמה על קבלת שטחים במתחמים בנווה יעקב ורמת אשכול תמורת ויתור על מתחם ורבורג. בקריית יובל קמה זעקה שכן מדובר בוויתור על שטח עצום וחיוני לחרדים.


בשלב הזה הרב וינר הסיר את הכפפות והחליט לצאת למאבק כנגד ההחלטה התקדימית. בשיחה שערך 'אקטואליק' עם מקורבי הרב וינר הם טוענים שר' ברוך שהה בחו"ל ולא יכלו לדבר איתו. בשלב הזה עלה רבה של השכונה הרב וינר למעונם של גדולי ישראל ובראשם הגר"ח קנייבסקי שהורה להתנגד בתוקף לוויתור על המתחם.

עסקנים בקריית יובל עמם שוחחנו היו חריפים יותר, לטענתם, ר' ברוך סולבציק' המיודד עם ניר ברקת ראש העיר החליט "להקריב על המזבח" את בית הספר ליד שכונת בית וגן לידי הציבור החילוני בתמורה להעברת מספר שטחים.

בעוד חברי עיריית ירושלים לא מעזים להמרות את פיו של ר' ברוך, נכנס לעובי הקורה הגר"א וינר, רבה של השכונה ויצר קשר עם ר' ברוך סולבציק. בשיחת טלפון הוא הסביר לו את "הנזק הכספי" העצום בוויתור על המתחם האמור.

מקורבי הרב וינר אומרים ל'אקטואליק' כי הרב וינר מכבד את ר' ברוך שהינו אדם חכם משכמו ומעלה. "ר' ברוך שהיה בחו"ל הסכים לשמוע את הטענות", הם אומרים. "הוא הבין כי ניר ברקת עשה מחטף והחליט להעביר את המתחם היקר לחילונים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.