מחריף המאבק על קדושת השבת בירושלים

בעקבות פתיחת מתחם יס פלנט בשבת, ומחאת החרדים, ראש עיריית ירושלים ניר ברקת פועל לאכיפת הסטטוס קוו בעיר, ולסגירת המרכולים בשבת. חברי מועצת העיר החילוניים הגיבו בזעם ואמרו: "אנו מתנגדים בכל תוקף להחלטה הפתאומית לסגירת המרכולים בשבת, מרכולים אלו היו פתוחים בעשרות השנים האחרונות ורק עסקנות פוליטית מובילה לסגירתם"

בעקבות המאבק החרדי בחילולי השבת בעיר במתחם 'יס פלאנט' שנפתח השבוע מקדם ראש העיר ניר ברקת תכנית לשינוי הסטטוס קוו בעיר בענייני השבת.

הערב נחשף בגלי צהל כי לפי התוכנית החדשה יסגרו בשבת שמונה מרכולים במרכז העיר, בין הרחובות שבטי ישראל, קרן היסוד ואגריפס שהיו פתוחים עד כה בשבת.

גורמים בעירייה אמרו כי מדובר בשוחד פוליטי וב"פיצוי" לחרדים, לאחר שכאמור בשבוע האחרון נפתח בית הקולנוע 'יס פלאנט' בשבת, חלק מחברי המועצה החילונים אף הביעו את כעסם על העניין בפני ברקת, כמו כן גם חברי העירייה החרדים כועסים על ברקת בגלל כל פרשת 'יס פלאנט'.

חברת מועצת העיר עינב בר מסיעת התעוררות ומחזיקת תיק קידום עסקים בעירייה אמרה לאתר ynet "אנו מתנגדים בכל תוקף להחלטה הפתאומית לסגירת המרכולים בשבת, מרכולים אלו היו פתוחים בעשרות השנים האחרונות ורק עסקנות פוליטית מובילה לסגירתם" והוסיפה "המרכולים משמשים ציבור תיירים גדול, ציבור לא דתי גדול וציבור לא יהודי גדול, כל אלו יפגעו מההחלטה האומללה. לא ייתכן שיד אחת תעודד תיירות ופיתוח כלכלי ויד שנייה תחתום על מהלך כזה.

ברקת ו יוסי דייטש -  שמואל דריי

"בסיס ההחלטה בעסקנות פוליטית ובדיל בעקבות פתיחת היס פלאנט, ללא מחשבה פרקטית על ההחלטה, שכן המרכולים נמצאים במרכז ירושלים, שמלאה בבתי עסק שפתוחים בשבת. מדובר במספר ספור של מרכולים קטנים. אין כל סיבה להעניק מתנה לחרדים בדמות סגירת המרכולים, שתעלה ביוקר לציבור הירושלמי, לאחר פתיחתו של מתחם בתי קולנוע, שכן מרבית בתי הקולנוע בעיר פתוחים בשבת כבר שנים רבות".

מנגד סגן ראש עיריית ירושלים יוסי דייטש מסיעת יהדות התורה הגיב לynet על הדברים "המכולות האלו פועלות בניגוד לחוק שאוסר על מסחר בשבת והגיע הזמן שתתחיל אכיפה נגדם. שבענו מדיבורים ואנחנו מחכים למעשים. אם העירייה תתחיל לבצע אכיפה יש לברך על כך. אני לא יכול להבין את הטענה לפיה המכולות פועלות מזה שנים ולכן אין לאכוף את החוק. אם מישהו עובר על החוק ולא מתבצעת נגדו אכיפה, אז אי אפשר לעשות דבר?". לדבריו, "צביון השבת בירושלים הולך ונפגע ויש לברך על כך שעל העירייה מתחילה לבצע אכיפה".

מעיריית ירושלים נמסר: "אין כל שינוי בחוק ובסטטוס קוו הנהוג במשך שנים בירושלים, לפיו בשבת מותר לפתוח בעיר בתי קולנוע, מקומות בילוי ומסעדות וחל איסור על מסחר ותחבורה ציבורית. פסיקת בית המשפט העליון באשר למרכולים בתל אביב קובעת כי על רשות מקומית חלה החובה לקבוע מדיניות אכיפה לאי קיום מסחר בשבת. על כן הורה היועץ המשפטי לעירייה על הגדרת אזורים שונים בעיר בהם תבוצע אכיפה מופחתת (עין כרם, תלפיות, עטרות ודרום-מערב העיר) ואזורים בהם תבוצע אכיפה מוגברת (השכונות החרדיות, קרית הלאום, הרובע היהודי וחלקים ממרכז העיר)."

עוד המשיכו "יצוין כי הנושא אינו רלוונטי לשכונות הערביות בעיר. מדובר בשמונה מכולות מתוך מאות עסקים שפועלים בשבת. חשוב להדגיש כי בהתאם לחוק ולסטטוס קוו תימשך כרגיל פעילותם של מקומות הבילוי, המסעדות ובתי הקולנוע"

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. שיחקנו אותה, הציבור כבר יצא מבולבל מרוב ספינים ותרגילים. חה חה חה
    אגב תודה לחיים אפשתיין על התקפת הקנאות של דגל, המינוי למנהל אגף ח"ן גם כך הובטח לו בעבר, וכמו תמיד העצניקים סיפקו את הסחורה בלי תמורה, חה, חה, חה

    קרויזר+ אייזק |
    הגב