פיצול כוחה ועוצמתה של גוגל על ידי האיחוד האירופי

כוחה המתעצם של גוגל ושליטתה במנועי החיפוש והמידע בעולם האינטרנט מדאיג זה מכבר גופים רבים בעולם, כמו גם מדינות רבות. גוגל צוברת מידע רב לא רק מאתרים של אנשים פרטיים וגופים מגוונים כמו אתרי מסחר, תקשורת, אתרים פרטיים ורשתות חברתיות, אלא היא מוסיפה ומפתחת בכל שנה עוד ועוד יישומים ושירותים הנוגעים לכל היבט בחיים, כמו צילומי בתים ורחובות, שירותי משרד וניהול, אלבומי תמונות מקוונים, שיתוף סרטונים ועוד, ובזאת גם מעמיקה את האחיזה שלה באינטרנט תוך כדי הסתעפות רבתי.

 

מדוע חוששים מגוגל?

מידע רב הנמצא ברשות הרבים ומגיע לידי גוף אחד בלבד מעורר חששות מובנים. מכיוון שלמידע הרב שנמצא באינטרנט יש השלכות ביטחוניות וכלכליות כמו גם השלכות על הגנת הפרטיות של האנשים, מדינות רבות מתגייסות לבדוק מדי פעם את התקפות של יישומי גוגל וחוקיותם, ואם הם מפרים איסורים שונים, כמו הקמת מונופול מידע. מדי פעם גם מנסים לסכל הקמת מונופולים כאלה על ידי פיצולם והחלשתם, או על ידי הטלת רגולציה – פיקוח נוקשה על התנהלות החברה.

 

הצעד התקדימי של האיחוד האירופי

למרות הפופולריות שלה, גוגל סובלת מתדמית גרועה בכל הקשור לשמירת הפרטיות, אם בתוצאות החיפוש ואם שירות גוגל סטריט ויו – צילום רחובות, בתים ואנשים על ידי ניידות גוגל. על כל ההפסדים שלה בבתי משפט בשנים האחרונות מאפילה ההתנהגות הדורסנית של גוגל נגד מנועי חיפוש ושירותים מקוונים נוספים של חברות קטנות, וזה מה שהרתיח והקפיץ את האירופים, ככל הנראה.

צעד שכזה נעשה לאחרונה על ידי חברים בפרלמנט האירופי, הבוחנים את האפשרות להעניש את גוגל ולפצל אותה למספר חברות, כמספר השירותים שהיא מציעה. הם הגישו טיוטה להצעת חוק שאינה נוקבת מפורשות בשם גוגל אבל ללא ספק מכוונת אליה.

 

חוצפה מול חוצפה

ההצעה נחשבת תקדימית משום שהיא עלולה לפגוע בדרך כלל בחופש העיסוק וחופש המידע המקודשים בעולם המערבי, ולכן גם נחשבת לנועזת ובוטה במיוחד. מכיוון שהחשש הגדול ביותר של הממשלות הוא ניצול לרעה של מידע רב גם לצרכים מסחריים, לפי ההצעה, תיאלץ גוגל להפריד את שירותי חיפוש המידע שלה משאר השירותים המסחריים המקוונים, שיישארו בידיה ותחת שמה. תמיכת שתי המפלגות בפרלמנט האירופי בהצעת החוק איתנה ומבהירה עד כמה גדול החשש באירופה מריכוזיות מידע שכזאת, אם כבר נוקטים צנזורה שכזאת, ועוד על חברה אמריקנית.

 

האם יש סיכוי להצלחת האכיפה?

בתקופה האחרונה מתחזקת הסמכות של הפרלמנט האירופי והוא מצליח להשפיע ולדרבן את נציבות האיחוד לנקוט בכל זאת צעדים כנגד גוגל. סבלנות הנציבות, מצד שני, פוקעת ככל שגוגל מזלזלת בקנסות המוטלים עליה בשל מה שהנציבות רואה כהפרות גסות בהתנהלותה ואי שיתוף פעולה עם האיחוד. עם זאת, לא צפויה הכרעה מעשית או יכולת להטיל את הסנקציות האלה, משום שהלכה למעשה הפרלמנט האירופי נטול סמכות מעשית לאכוף אותן על גוגל. גוגל עצמה כבר מורגלת לאחרונה בקבלת מרות של בתי משפט שונים, גם של האיחוד האירופי, הכופים עליה למחוק מתוצאות החיפוש שלה שמות ועובדות על אנשים הדורשים זאת ממנה במפורש.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.