פיצוץ בנטל: ב"יש עתיד" מאיימים לפרק את הממשלה • מחלוקת בין יעלון לבין פרי: "לא נמלא את בתי הכלא בבחורי ישיבות"

פיצוץ לילי בנטל: חברי הוועדה לשויון בנטל שהתכנסו על מנת לאשר את הסעיפים האחרונים בוועדה לשוויון בנטל התקשו להגיע לפשרה והישיבה פוצצה.

בין חברי הועדה נתגלעה מחלוקת קשה בין יו״ר הוועדה השר יעקב פרי ובין שר הביטחון משה בוגי יעלון על הטלת סנקציות בנושא שירות החובה לכולם במתווה הקבע.

על פי מתווה הוועדה היה ניתן להחיל את חוק שירות הביטחון באופן אוטומטי על כלל המשתמטים, יעלון לעומת זאת  ביקש שהטלת סנקציות כאלה במתווה הקבע יותנו באישור שר הביטחון.

בעקבות המחלוקת והספק לגבי מימוש המסקנות, איימו ב'יש עתיד' לפרק את הממשלה. בהודעה מטעם הסיעה נאמר כי "התנהלות שרי הליכוד-ביתנו בדיוני ועדת פרי לשוויון בנטל היא הפרה בוטה של ההסכם הקואליציוני ומעמידה בסכנת החמצה את ההזדמנות ההיסטורית להביא לשוויון בנטל השירות הצבאי והכלכלי. החלת חובת השירות וחוק שירות ביטחון על כלל האוכלוסייה היא צעד הכרחי ביצירת שוויון בחברה הישראלית והיעדרה מעמיד בסכנה את המשך קיומה של הקואליציה". בשיחות פנימיות איימו במפורשות על פרישה מהקואליציה.

פיצוץ בוועדה

הוועדה החלה אמש (ראשון) את דיוניה בשעות אחר הצהרים אולם לקראת השעה 1:00 בלילה חברי הוועדה הגיעו למבוי סתום בנושא הסנקציות על משתמטים.

המחלוקת העיקרית נוצרה סביב החלת חוק שירות הביטחון על מעומד לשירות הביטחון, כלומר כל בחור ישיבה כבן 17 שלא התייצב בלשכת גיוס. על פי ההצעה, שאושרה, סנקציות פליליות יחולו גם על כל חרדי שלא יתייצב לצו ראשון.

אלא שפרי וחבריו לא מסתפקים בזאת ורוצים להחיל את המתווה גם בהמשך, כאן שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון הודיע על התנגדותו להטלת הסנקציות הפליליות גם במתווה הקבע,וביקש לשנות את הנוסח ולכתוב כי "לא נתמלאו היעדים בשנה פלונית, תהיה רשאית הממשלה על פי הצעת שר הביטחון, להפעיל הוראות חוק שירות הביטחון".

המשמעות: שר הביטחון יוכל  לשלוט על הפעלת  הסנקציות לטוב, ולמוטב. לצד יעלון התייצב השר אריאל שגיבה את יעלון ואמר: "ברגע שזאת תהיה בעיה של יותר מכמה פרטים, זאת כבר לא תהיה סנקציה. מה, תכניסו 50 אלף איש להגדרה של עבריינים? ככה תשלבו אותם בחברה? הסנקציות צריכות להיות מועילות. אם הן לא מועילות – אז מה המטרה?".

גם  לבנת התייצבה לצד יעלון  ואמרה: "אם מישהו מדמיין כאן משאיות נכנסות לבני ברק ולוקחות עשרות אלפים לכלא, הוא לא מבין. אפשר לכתוב את זה, אבל אז זאת תהיה אות מתה ללא משמעות". בשל המחלוקת  שנוצרה יצא פרי להתייעצות עם  השר יאיר לפיד. משלא נמצאה הפשרה – התפוצצה הישיבה והיא תתקיים בהמשך הבוקר, אז ינסו הצדדים לגשר על הפערים.

ב"יש עתיד" זועמים כאמור על התנהלות חברי הליכוד-ביתנו בעת דיוני הוועדה ואומרים כי יש סכנה שהממשלה תחמיץ הזדמנות היסטורית, ואיימו על פירוק הממשלה.

עוד נכתב  "החלת חוק שירות ביטחון על כלל האוכלוסייה היא צעד הכרחי ביצירת שוויון בנטל בחברה הישראלית, והיעדרה מעמד בסכנה את המשך קיומה של הקואליציה".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. גיוס חרדים זה החלום המתוק של יש עתיד כל הדיונים בנושא הזה הינם בדיחה

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב