פירון מפתיע: משרד החינוך למנהלי בתי הספר: "אין לזרוק ספרי קודש"

מנהלי בתי ספר קיבלו השבוע הוראה חדשה "לא לזרוק ספרי לימוד שמופיע בהם שם של הקדוש ברוך בן ארבע האותיות, כך פורסם בישראל היום .

יהודית קדוש, מנהלת אגף א' לחינוך  שלחה מכתב פנייה למפקחים ולמנהלי בתי הספר, בו היא מבקשת מהמנהלים ליידע את התלמידים שספרי עבודה ששם השם מוזכר בהם במפורש, יש לגנוז בהתאם להלכה – ולא לזרוק.

"כידוע, קיימים ספרי לימוד שיש בהם פסוקים מהתנ"ך או מהמקורות, ובהם מופיע שם ה' המפורש", כתבה, וציינה, "הובא לידיעתנו כי לעיתים אין צורך בשימוש בספרים אלה, והם מושלכים כלאחר יד. ספרים מסוג זה טעונים גניזה, ויש בכך פגיעה ברגשות הציבור שנושא זה חשוב וקרוב לליבו. מן הראוי ליידע את התלמידים שספרים מסוג זה טעונים גניזה, ואין להשליכם סתם כך".

אחת המנהלות שקיבלה את המכתב אמרה לישראל היום : "זו פעם שראשונה שנתקלתי בדרישה מסוג זה. מדובר בכפיית תפיסה של יהדות כדת. אנחנו לא מלמדים את הטקסטים מתוך נקודת מבט של קודש, ולכן לא ברור לי מדוע המשרד דורש מאיתנו להתייחס אליהם ככאלה. מה מצפים מאיתנו עכשיו? אנו אמורים לעבור על כל הספרים ולבדוק אם שמו של אלוקים מצוין? ואיזה שם הופך את הטקסט לקדוש? אם הטקסט קדוש, איפה זה ייגמר – אולי ידרשו שנבקש מהבנים לחבוש כיפה, ושהבנות ילבשו לבוש צנוע בזמן שיעורי תנ"ך?"

אורן יהי שלום, מנכ"ל תנועת חינוך ישראלי, אמר: "המכתב שנשלח למנהלי בתי הספר מעיד בעיקר על ריקון התוכן והקו החינוכי בחינוך הממלכתי, שהיה פעם הומניסטי.

"עוד ועוד תכנים וגישות אורתודוקסיות הופכים לנורמה חינוכית בבתי ספר ממלכתיים. בטווח ארוך זה מה שמסביר את הניכור של התלמידים החילוניים ממורשת ישראל".

 "משרד החינוך צריך לעודד את בתי הספר הממלכתיים לפתח לעצמם זהות תרבותית חילונית והומניסטית, ולא לכפות מלמעלה נורמות דתיות בשם כיבוד האחר. אם לא תוקם מועצה אוטונומית לחינוך הממלכתי המגמה הזו תימשך, ולא ירחק היום שבו ינסו למנוע לימוד של נושאים שיפגעו ברגשות הציבור הדתי". ממשרד החינוך לא נמסרה תגובה.

 

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.