פנס בירך: "שהחיינו" והבטיח: שגרירות בירושלים – ב-2019‎

סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, הגיע אחר הצהריים (שני) לכנסת לנאום במליאה בפני חברי הכנסת. "אמריקה עומדת עם ישראל", אמר פנס – "השגרירות האמריקנית בירושלים תיפתח עד סוף השנה הבאה". צפו בנאום

סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, הגיע אחר הצהריים (שני) לכנסת לנאום במליאה בפני חברי הכנסת. "אמריקה עומדת עם ישראל", אמר פנס והוסיף בעברית: "שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה". פנס הבטיח בנאומו: "השגרירות האמריקנית בירושלים תיפתח עד סוף השנה הבאה".

כ- 800 אורחים השתתפו באירוע לכבודו של פנס שזכה למחיאות כפיים סוערות מכל רחבי האולם. פנס שיבח את הנשיא טראמפ על כך שהוא מהדק את היחסים עם ירושלים. "הודות למנהיגותו של הנשיא, הברית מעולם לא הייתה הדוקה יותר והידידות מעולם לא היה עמוקה יותר. אמריקה עומדת לצד ישראל – אנו ניצבים לצדכם מכיוון שהמטרות והערכים שלהם הם המטרות והערכים שלנו, המאבק הוא אותו מאבק. אנו מאמינים בנכון ולא ברע, כך ארה"ב עשתה תמיד".

"לפני 70 שנה ארצות הברית היתה הראשונה שהכירה בישראל אך המלאכה טרם הסתיימה", אמר פנס. "בחודש שעבר הנשיא טראמפ עשה היסטוריה, הוא תיקן טעות בת 70 שנה והכריז שארה"ב תכיר בירושלים כבירת ישראל".

לדברי פנס, "הקשר שלא ייפרם בין העם היהודי לעיר הקדושה הוא בן יותר משלושת אלפים שנה. כאן המלך דוד קידש את המקום ומאז הקמתה של ישראל המודרנית קבעה את המקום כבירתה. ירושלים היא בירת ישראל ולכן הנשיא טראמפ הורה למחלקת המדינה להתחיל בהעברת השגרירות". לדבריו, השגרירות תועבר לפני סוף שנת 2019.

פנס קרא בנאומו לחדש את התהליך השלום: "הנשיא קבע את החלטתו במילותיו כדי לשרת את האינטרס של ארה"ב אבל הוא הבהיר שהחלטה זו משרתת את האינטרס של השלום. הוא מכיר בעובדות ולא בדמיון והעובדות הן הבסיס לשלום ולא הדמיון. ארה"ב ממשיכה להיות מחוייבת להשגת שלום צודק בין ישראל לפלסטינים".

על הצהרתן של טראמפ בכך שהוא מכיר בירושלים אמר פנס: "הנשיא הבין שאנו לא נוקטים עמדה לגבי הסכם סופי על הגבולות של מדינת ישראל הוא אף אישר שאם שני הצדדים יסכימו, ארה"ב תתמוך בפתרון שתי המדינות". לדבריו, "אנו מבינים שהשלום ידרוש פשרות אבל אתם יכולים להיות בטוחים – ארה"ב לא תתפשר לעולם על הביטחון של ישראל. כל הסכם שלום חייב להבטיח את יכולתה של ישראל להגן על עצמה בכוחותיה".

על הסוגייה האיראנית אמר פנס:"לפני שנתיים וחצי המשטר בארה"ב חתם על עסקה שרק דוחה את האפשות להשיג נשק גרעיני. גרעין אירני הוא אסון וההסכם הוא אסון, ארה"ב לא תהיה מוכנה לאשר את ההסכם הזה. בהוראתו של טראמם נמשיך עם העיצומים על אירן כבר בחודש הזה: זה הסיכוי האחרון".

" לא נאפשר לאיראן להפוך לגרעינית – ולא נסבול את התמיכה של אירן בטרור", הצהיר פנס מעל דוכן הכנסת. "אנחנו נתפלל לשלומה של ירושלים שאוהביה יחוו שלום", סיכם את נאומו וזכה למחיאות כפיים רמות. "אנו נמשיך לעבוד למען עתיד טוב יותר לכל אדם אשר קורא לאדמה הזאת בית, מתוך הקשר שלא יינתק בין עמנו אני אומר מתוך ליבי – אלוקים יברך את ישראל".

לאחר מכן דיבר ראש הממשלה בנימין נתניהו שחלק לפנס שבחים. "ברוך בואך לציון, ברוך בואך לירושלים. אורחנו רם המעלה, חברי הטוב מייק – אתה סגן הנשיא הראשון שמדבר בכנסת. אתה וטראמפ פועלים כתף לצד כתף לחזק את היחסים בין ישראל לארה"ב, שההם חזקים מאי פעם. סיבה נוספת שאנחנו שמחים שאתה פה היא שאתה מדבר בשם ממשל אמריקני שהוא הראשון שהכיר בירושלים כבירת ישראל".

נתניהו אמר עוד "ההכרה ההיסטורית הזו תזכה למקומה הראוי בין ההחלטות הבינלאומיות המכוננות בתולדות הציונות – הראשונה הייתה הצהרת בלפור, השנייה בכ"ט בנובמבר, השלישית ב-1948 כשטרומן היה הראשון בין מנהיגי העולם שהכיר בישראל ואילו ההחלטה הרביעית התקבלה בחודש שעבר כשהנשיא טראמפ הפך לראשון בין מנהיגי העולם שמכיר בירושלים כבירתנו הריבונית. במעמד זה, שאני מבטיח שייזכר לדורות על ידי עמנו, אתה ניצבת לצידו של טראמפ במלוא מובן המילה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.