כשנתניהו וברק עלו למרן הגר"ע(וידאו)

פרשני חדשות 2 דנים בחשיפת ההקלטות של ברק, ונזכרים מה קרה כשהוא ונתניהו עלו לבית הגר"ע יוסף זצ"ל. צפו

פאנל הפרשנים מדברים ומסכמים את האירועים הבולטים של השבוע: בהם החשיפה של רוני דניאל על פספוס התקיפה באירן, וגם על גשר מעריב שפוצץ, העבודות על הרכבת הקלה החלו, האם נת"ע הייתה הבחירה הנכונה?; האם גבי אשכנזי באמת בדרכו לעולם הפוליטיקה?; לא תוארך כהונתו של בנצי סאו בתפקיד ממלא מקום המפכ"ל אחרי האחד בספטמבר.

הפרשן הצבאי רוני דניאל מספר על התוכנית לתקיפת הגרעין באיראן שעברה דרך מרן הרב עובדיה יוסף, אך נכשלה בסוף: "הם לא הצליחו לגבש רוב בשמיניה, זה הגיע לידי כך, שגם נתניהו וגם אהוד ברק הולכים לביתו של מרן הרב עובדיה יוסף, ומנסים לשכנע אותו שיורה לאלי ישי לתמוך, ולא כל כך מצליחים". אמר דניאל

צפו בפאנל (באדיבות רשת)

כפי שפורסם בהקלטות בלעדיות בערוץ 2, במטה המוסד התכנסו בכירי המדינה  נתניהו וברק חשבו שיש להם רוב אותו יעבירו בשמינייה ואחר כך לממשלה. בני בגין, דן מרידור ואלי ישי התנגדו, גם ראש המוסד, הרמטכ"ל, ראש השב"כ, כמו גם  קהילת המודיעין ובכירי צה"ל כמעט כולם גם בוגי יעלון ויובל שטייניץ הודיעו במפתיע שלא יתמכו בתקיפה

"גנץ אמר יש יכולת, אתם יודעים את כל המגבלות, כל הדברים, כל הסיכונים", שיחזר ברק את אותה פגישה ב-2011. "ביבי, אני וליברמן תומכים בפעולה וגם בבשלות ללכת להציג את זה לשמינייה. השמינייה מרכזת את כל האנשים שההבנה שלהם בנושא הזה יותר עמוקה, כולל שני אנשים שמתנגדים. ביבי היה אמור לוודא בשיחות ארוכות מאוד, הוא עשה עם כל אחד מהם שיחות ארוכות, עם בוגי ועם שטייניץ, ואז בשלב מסוים בהתייעצויות בינינו ביבי אמר, הם תומכים, זה בסדר".

"ואז כינסנו דיון בשמינייה על הדבר הזה", מספר ברק. "אנחנו באים לשם אחרי שביבי אומר לשנינו – לי ולליברמן – שבוגי ושטייניץ תומכים. הרמטכ"ל מציג את כל הדברים, כל הקשיים, את כל הסיבוכים, את כל המורבות ואת הבעיות כולל את האפשרות שיש אבדות, ואתה רואה לנגד עינינו איך נמסים גם בוגי וגם שטייניץ. או שביבי לא עשה את ההכנה או שהוא לא העריך נכון כמה זה נקרא תשובה כן אליו".

"זה אותו בוגי ושטייניץ שהיום אם אתה שואל את הציבור, הם הכי מיליטנטים בלתקוף את אירן, אם הם לא היו משנים את דעתם. אז זה היה יוצר מצב שיש רוב של חמישה או שישה בתוך הקבינט שחושבים שאפשר לעשות את זה, ואז יכול להיות שהיינו מכניסים את הקבינט עצמו לקבל החלטה, ואז הייתה פעולה".

בראשית 2012 הייתה כוונה לתקוף. אלא שאז תוכנן תרגיל משותף לצה"ל ולצבא ארה"ב. "התכוונו לבצע את זה, אז אני פניתי לפאנטה ואמרתי אני מבקש, אנחנו דורשים להזיז את התרגיל", טען ברק. "אז הם דחו אותו למועד הכי רחוק שהם יכולים, שזה רלוונטי, שזה כמה ימים לפני הבחירות. הדברים לא התרחשו בחלק הראשון ב-2012 והם נדחקו לקראת הסוף".

"אתה דורש מאמריקה לכבד את ריבונותך ולקבל החלטה כשאתה רוצה לעשות את זה גם אם אמריקה מתנגדת וזה נגד האינטרסים שלה, אתה לא יכול למצוא את עצמך בכיוון ההפוך כשאתה מנסה להכריח את אמריקה להשתתף בדיוק כשהיא פה בתרגיל שהוא ידוע מראש. ככה זה הסתבך ב-2012", סיפר ברק.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.