התביעה התקבלה: חברת 'קרית ספר' תשיב אלפי שקלים לרוכשים

היום ניתן פסק דין בתביעה הייצוגית שהגיש עורך הדין יעקב אלחרר כנגד חברת קריית ספר התביעה התקבלה במלואה החברה תשיב אלפי שקלים לרוכשים

לאחר תביעה יצוגית שהגיש עורך הדין יעקב אלחרר כנגד חברת קריית ספר  התביעה התקבלה במלואה.

לפני כשנתיים הוגשה תביעה לבית המשפט המחוזי בירושלים על-ידי עורך הדין יעקב אלחרר, שטען  כי חברת קריית ספר גובה כספים רבים מרוכשי הדירות בקרייה, שלא כחוק.

אלחרר טען בשעתו כי החברה גבתה סכום כפול על רכישת דירה באמצעות משכנתא. לכל משפחה, אלחרר תבע את החברה בסכום של שישה מליון שקלים, על פי חישוב של שבע השנים האחרונת.

מיקוד התובענה הינו בעובדה, שחברת קרית ספר ובאי כוחה גובים הפרש (מוערך) של פי 10 מהסכום הקבוע בחוק (ופי 100 מהסכום הנגבה בלשכת רישום מקרקעין) בכל עסקת מכר דירה רגילה, כלומר 0.3% משווי העסקה ובממוצע כ-3,500 ₪ -4,000 ₪ מינימום בכל עסקה קטנה, בו בזמן שניתן לגבות ע"פ החוק וצווי הפיקוח סך של 354 ₪ בלבד. לשם השוואה, העברת זכויות בטאבו עולה 28 שקלים בלבד.

במהלך התביעה הודיעה החברה כי ככל הנראה תחדל מלנהל את מרשם הזכויות, וזאת ככל הנראה כחלק מ'צעדי ענישה' בשל התובענה המתנהלת בבית המשפט כאמור. לפעולה / מהלך מסוג זה יש חשיבות לכלל הבנקים למשכנתאות בישראל במידה והם יהיו במצב של 'העדר בטוחונות', דבר העלול ליצור נטל כבד על נוטלי המשכנתאות ועל רמת הסיכון המיידי של הבנקים.

עורך דין יעקב אלחרר אומר בתגובה: "בעקבות החלטת בית המשפט תם עידן השחיתות מהסוג הראשון. בתקופה האחרונה, מצאו 'פתרון' מסוג חדש לעשוק את האברכים, והחלו לבצע את שירותי המרשם באמצעות עורך דין מקומי. ולהלן מחיריו: אישור זכויות: 250 ₪ (במקום 85), רישום משכנתא 354 ₪ (במקום 187) והעברת זכויות 0.45% משווי העסקה (במקום 354 ₪). בד בבד עם התשלום מחתימים את האנשים כי לא יקבלו את כספם בחזרה גם אם ינתן פסק דין לחובת החברה. על כך תוגש תביעה נפרדת בתקופה הקרובה".

כאמור, בית הדין בקריית ספר קיבל את טענת עורך הדין אלחרר והחברה תשיב אלפי שקלים שנגבו שלא כדין.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.