פעילות גופנית מפחיתה משמעותית כאבים ומוגבלות ויעילה מטיפול פיזיותרפי רגיל

חשוב להדגיש כי על הסובלים מכאבי גב תחתון להתייעץ עם גורם מקצועי מוסמך בטרם יחליטו אם ואיזה פעילות גופנית יבצעו

המחקר עוסק בהשפעת מודל שפותח במיוחד ומבוסס על מודלים קודמים (ETMI*) המעודד הגברת פעילות גופנית בשעות הפנאי והפחתת הפחד מתנועה, בקרב הסובלים מכאבי גב תחתון כרוני והוא נעשה במסגרת ניסוי קליני במכוני פיזיותרפיה של "מכבי שירותי בריאות".

המחקר כלל מטופלים שחולקו לקבוצה שטופלה על פי עקרונות אותו מודל התנהגותי וקבוצה שקיבלה טיפול פיזיותרפי קונבנציונאלי (כלומר טיפול פיזיותרפי רגיל שניתן לקבל במסגרת שירותי הבריאות השונים). המחקר מצא, כי במהלך 12 חודשים המטופלים, שנכללו בקבוצת המודל ההתנהגותי שפותח (ETMI) – כאביהם כמו גם מוגבלותם הופחתו באופן משמעותי בהשוואה למטופלים שקיבלו טיפול פזיותרפי רגיל בלבד. כלומר השימוש אותו מודל התנהגותי בקרב הסובלים מכאבי גב תחתון כרוניים, מסייע להחלמה הודות לשיפור בהתמדה ובהטמעה של פעילות גופנית יומית.

לדברי ד"ר נועה בן עמי, החוקרת הראשית במחקר: "רבים מהמטופלים הסובלים מכאבי גב כרוניים נתונים בסטרס, בשל נסיבות שונות בחייהם. מניסיוני לומר למטופלים להירגע – זה פחות עובד. בשיטה שפיתחנו מצאנו את הדרך לגרום למטופלים, להפחית את רמת החרדה שלהם מהכאב, להתחיל בפעילות גופנית, ואף להתמיד בה לאורך זמן. פעילות גופנית הינה מרשם מנצח לפירוק תחושות המתח ולהקלה בכאבים".

הרקע למחקר קשור לכך שההנחיות הרפואיות ממליצות על פעילות גופנית לטיפול בכאבי גב תחתון כרוניים, אך בפועל, אותם מטופלים נמנעים מפעילות גופנית בשל חוסר מודעות, חוסר זמן ופחד מכאבים. אחד המכשולים הידועים הוא הפחד מפעילות גופנית בשל אבחון רפואי וטרמינולוגיה רפואית מלחיצה (כמו פריצת דיסק, שחיקה, שינויים ניווניים וכו) – אלה גורמים להימנעות מפעילות גופנית בשל פחד מהחרפת כאב הגב.

מטרות המחקר היו לבחון יעילות התערבות באמצעות מודל התנהגותי שפותח ע"י ד"ר בן עמי (ETMI) אשר מאגד בתוכו עקרונות של שינוי התנהגות, מסרים ברורים ופשוטים, חשיפה להליכה מהירה תוך התמקדות בחסמים הקיימים בדרך כלל לעשיית פעילות גופנית בקרב הסובלים מאותם כאבים כרוניים: מוטיבציה ירודה, יעילות עצמית נמוכה ופחד מתנועה.

יש צורך במחקר נוסף כדי לחקור את המנגנונים המשפיעים על התוצאות בהתערבות זו. חשוב להדגיש כי על הסובלים מכאבי גב תחתון להתייעץ עם גורם מקצועי מוסמך בטרם יחליטו אם ואיזה פעילות גופנית יבצעו.

המחקר שנעשה בראשותה של ד"ר נועה בן עמי כחוקרת ראשית יחד עם צוות חוקרים שותפים; פרופ' גבריאל חודיק, פרופ' יגאל מירובסקי, פרופ' תמר פינקוס ופרופ' יאיר שפירא, פורסם בכתב העת JOSPT בחודש פברואר 2017. ד"ר בן עמי ושותפיה הוזמנו לקבל את הפרס היוקרתי במהלך הכנס השנתי של ה- American Physical Therapy Association (APTA) שנערך בניו אורלינס בחודש פברואר השנה.