פעילות מד"א בסערה: רבבות פניות וסיוע לקשישים – צפו בתמונות

מד״א טיפל בעשרת אלפים קריאות בשל סופת השלגים, ראש הממשלה התקשר להודות

במהלך סוף השבוע הסוער, העניק מד"א מענה ללמעלה מ-10,000 קריאות, וכן סייע למאות קשישים ולמחוסרי דיור  * במד"א ממשיכים לפעול בכוננות גבוהה במיוחד ובשיתוף פעולה מלא עם כלל הרשויות וכוחות החילוץ וההצלה & מנכ״ל מד״א רמ״ג אלי בין: ״מבקש להודות לכל כוחות מד״א ומתנדבי ארגוני ההצלה החרדיים המסונפים למד״א על מסירותם״

סופת השלגים הקשה בירושלים והצפון ומזג האוויר הכבד ששרר בישראל לא תפס את מד״א בהפתעה. כוחות מד״א נערכו בכוחות מתוגברים למזג האוויר הקשה והצליח לספק מענה רפואי מקצועי ללמעלה מעשרת אלפים תושבים שפנו לעזרתו מאז יום חמישי האחרון. מגן דוד אדום השתתף בכל ההערכות המצב בהן גם בהשתתפות ראש הממשלה כשעוד קודם לכן התקשר רה"מ נתניהו למנכ"ל מד"א, רמ"ג אלי בין, וביקש להודות לו על פועלם של כוחות מד"א לאורך כל ימי הסופה ואף בשעה זו. "אני מבקש להודות לאנשי כוחות הביטחון וההצלה שממשיכים גם בשעה זו במזג אוויר קשה מאוד, וכמעט בלתי אפשרי, לפעול למען אזרחי ישראל. בשמם של אזרחי ישראל אני שולח תודה לאלו שפועלים בקור", אמר רה"מ נתניהו בהערכת המצב המיוחדת שכינס.

"ניתנה עדיפות עליונה להצלת חיים, טיפול בקשישים, חולים ואנשים עם צרכים מיוחדים- ובזכות שיתוף הפעולה המצוין ניצלו חיים. אני רוצה להודות במיוחד לשוטרים, לאנשי מג"ב, לאנשי מד"א, לחברת החשמל, לגורמי הרווחה ולרשויות והאנשים הרבים שעוסקים בפעילות כעת. אפשר לסמוך עליכם, העם יודע שאפשר לסמוך עליכם".

מנכ"ל מד"א, רמ"ג אלי בין אמר בהערכת מצב מיוחדת שקיים עם מטה מד"א: "רה"מ דיבר איתי לפני הערכת המצב וביקש למסור את מלוא הערכתו ואת הערכתה של ממשלת ישראל לכל עובדינו ומתנדבינו הפועלים גם בשעה זו בתנאי מזג האויר הקשים השוררים כאן. אני מודע למאמצים העילאיים שנעשו בימים האחרונים בכל זירה וזירה, על מנת להגיש סיוע לכל מי שנזקק לכך- ואני מבקש לומר שאני גאה בכם, עובדי ומתנדבי מד"א. מדובר במשימה לאומית, והוכחנו שאנחנו יכולים לעמוד בה בכבוד. מדובר בהתמודדות עם קשיים רבים, לעיתים בלתי אנושיים- ועדיין, הצלחנו במסירות אין קץ לעמוד לימין הציבור ולהושיט לו כל סיוע שנדרש. הציבור הביע את אמונו במד"א לפני מספר שבועות בסקר מיוחד שנערך בנושא, ואנו נמשיך להעמיד לזכותנו את האמון הזה ולשמור על בריאות תושבי ישראל. תודה לכולם".

מסכמים סוף שבוע של סערה

סוף השבוע הסוער שעבר על כוחות מד"א היה גדוש באירועים, בעשייה הומניטרית, בהגשת סיוע לכל אחד ואחת- גם באזורים שבהם קשיי הדרך ומזג האויר הפכו את המשימה לכמעט בלתי אפשרית.

החל מיום חמישי בבוקר ועד לשעה זו, טיפלו כוחות מד"א בלמעלה מ-5,200 נפגעים וחולים ברחבי הארץ.

למעלה מ-10,000 פניות התקבלו במוקדי מד"א 101 בירושלים ובצפון הארץ. בגזרת העיר ירושלים, בה מטפלים צוותי מד"א ביום רגיל בכ-250 נפגעים בממוצע, העניקו כוחות מד"א טיפול לכ-1,400 בני אדם, ואילו בגזרת צפת טופלו כ-100 חולים ופצועים.

צוותי מד"א פועלים בשיתוף פעולה עם כוחות צה"ל באזורים בהם רכבי החירום של מד"א, בעלי ההנעה הקדמית 4X4 אינם מסוגלים לעבור. במקרים אלה, רכבים צבאיים, בהם נמצאים כוחות מד"א, מגיעים עד לנפגע, ומחלצים אותו עד לאזור בו ניתן להעבירו לרכבי ההצלה של מד"א ומשם לבתי החולים. בגזרת מבשרת ירושלים, פועלים לצד כוחות מד"א בשעה זו שני נגמ"שים וג'יפ סופה, בגזרת ירושלים פועלים עם כוחות מד"א 2 נגמ"שים, ג'יפ דיפנדר, ג'יפ סופה והאמר, ואילו בגזרת צפת פועלים עם כוחות מד"א 4 נגמ"שים.

בין הנפגעים הרבים להם העניקו כוחות מד"א טיפול, הוזנקו כוחות מד"א לשתי זירות אירוע קשות במיוחד, שגבו חיי אדם. ביום שישי סמוך לשעה 17:22 התקבלה במרחב איילון של מד"א קריאה על גבר כבן 36 שנפל מסולם בגובה 3 מ' בעת שטיפס על גג ביתו כדי לתקן נזילה. חובשים ופאראמדיקים של מד"א שהוזנקו לזירה, העניקו לנפגע טיפול רפואי וביצעו בו פעולות החייאה שבסופן נאלצו לקבוע את מותו.

"כשהגענו למקום, ראינו גבר כבן 36 שוכב על רצפת בטון בסמוך לסולם, כאשר אחת השכנות מבצעת בו פעולות החייאה. הוא היה מחוסר הכרה, ללא דופק ונשימה וסבל מפגיעת ראש קשה. ביצענו בו פעולות החייאה מתקדמות, אולם לצערנו נאלצנו לקבוע את מותו", סיפר פאראמדיק מד"א, יוני טבקמן, שהוזנק לזירה.

בסמוך לשעה 04:02 לפנות בוקר של שבת התקבלה קריאה נוספת במרחב איילון של מד"א, בה נמסר על שריפה בדירה ברחוב אלשוילי בלוד. חובשים ופאראמדיקים של מד"א שהוזנקו למקום, העניקו טיפול רפואי לשני נפגעים- גבר כבן 32 שפונה במצב קל לבית החולים אסף הרופא כשהוא סובל מכוויות בגפיים ובפנים ומשאיפת עשן, ותינוק כבן שנה וחצי שמותו נקבע בזירת האירוע.

פאראמדיק מד"א, קובי מורדכוביץ, שהגיע למקום בניידת טיפול נמרץ וטיפל בנפגעים: "קיבלנו קריאה על שריפה בדירה בקומה שלישית בבניין מגורים בלוד, כשהגענו למקום, ראינו מחוץ לבניין גבר כבן 32 כשהוא סובל מכוויות בפנים ובגפיים ומשאיפת עשן. הוא סיפר לנו שהוא חילץ אנשים מהדירה הבוערת, הענקנו לו טיפול רפואי ופינינו אותו לביה"ח אסף הרופא במצב קל. בתום פעולות הכיבוי ולאחר סריקות חולץ מהדירה פעוט כבן שנה וחצי. הוא נפגע באורח קשה ולצערנו לא נותר לנו אלא לקבוע את מותו."

בזירת אירוע מורכבת נוספת, טיפלו כוחות מד"א בלילה שבין חמישי לשישי, סמוך לשעה 00:48, אז התקבלה במרחב איילון של מד"א קריאה בה דווח על תקרה שקרסה בקראוון בו שהו 30 איש במודיעין עילית. כוחות רבים של מד"א הוזנקו למקום, והעניקו טיפול לשישה פצועים, בהם תינוק כבן שלושה חודשים שפונה במצב בינוני כשהוא סובל מחבלת ראש, ו-5 פצועים נוספים הסובלים מחבלות קלות מאוד.

פעילות הומניטרית מסביב לשעון!

כוחות מד"א, כארגון ההצלה הלאומי של ישראל וכזרוע הישראלית של ארגון הצלב האדום הבינלאומי, לא הסתפקו רק בהצלת חיי אדם באמצעות פעילויות רפואיות, אלא פועלים גם באמצעות עשייה הומניטרית שנועדה לסייע לאכלוסיות שונות.

בהתאם לכך, פתחו כוחות מד"א החל מיום שישי את בניין הנהלת מד"א בתל אביב למחוסרי דיור, הזקוקים למקום מחסה מהסערה הקשה. בבניין הנהלת מד"א סופקו ליותר מ- 30 מחוסרי הדיור שהגיעו למקום ביגוד, שמיכות חמות, שקי שינה, מזון חם ושתיה, ציוד רפואי נדרש, וכל סיוע נוסף שנדרשו לו. מחוסרי הדיור יישארו במרכז מד"א עד מחר בבוקר.

ביום שישי הודיע מנכ"ל מד"א על פתיחתו של מוקד טלפוני מיוחד במד"א, שיפעל להעברתם של קשישים מביתם באזורים המושלגים לקרובי משפחה בסביבה או למקומות אחרים שיבחרו, על מנת לוודא כי לא יעבירו את שעות הסערה הקשה לבדם, ללא חימום.

מאז פתיחתו של המוקד המיוחד, העבירו כוחות מד"א למעלה מ-200 קשישים ומשפחות עם פעוטות שנותרו ללא חשמל, מזון ושתיה למקומות אחרים בערים אלה- שם ידאגו לכל מחסורם.

גם עכשיו- הקפידו על הנחיות הזהירות!!

במד"א שבים ומזכירים לציבור גם הערב את ההנחיות החשובות, שיאפשרו שמירה על חיי אדם בכל האזורים בארץ, בדגש על האזורים המושלגים והאזורים הקרים במיוחד.

הציבור מתבקש להימנע מנהיגה בשעות אלה על כבישי ישראל שבהם עלולה להיווצר קרה, היוצרת תנאי קרח על הכביש ומסכנת הולכי רגל ונהגים. שימו לב- הנהיגה בתנאים אלה מסוכנת יותר מנהיגה בשלג או בגשם- ועל כן יש להימנע ככל הניתן מנהיגה בשעות הקרובות על כבישי ישראל.

במקביל, הורה מנכ"ל מד"א לכלל דרג המנהלים בארגון לשוב ולתדרך בהנחיות נהיגה בטוחה את כל כוחות מד"א הנעים על הכבישים לצורך הצלת חיים.

בנוסף, במד"א מזכירים לציבור כי קיימת סכנה רבה גם בפגיעות קור. יש להקפיד להתלבש בשכבות חמות, להתעטף בשמיכות במידת הצורך ולהקפיד לשמור על טמפרטורת הגוף. יש להקפיד על הנושא במיוחד אצל קשישים ותינוקות, ולוודא כל העת כי חום גופם מספיק. במקביל, יש להקפיד שלא לכסות תינוקות בצורה מוגזמת, על מנת להימנע מחנק, חלילה.

שימו לב להיזהר גם מתנורי חימום פועלים העלולים לגרום לשריפה. יש להרחיק תנורים מבדים, מזרונים, מיטות, וכמובן מהישג ידם של ילדים. יש להציב את התנורים במקום יציב לבל ייפלו ויגרמו לשריפה.

במקומות בהם דולקת אש, יש להימנע מהרעלת CO. הימנעו מלהדליק אש בבית, שאינה לצורכי בישול. היזהרו שלא להשאיר תנורי גז פועלים באזורים סגורים למשך שעות רבות, שכן הם עלולים לגרום להרעלת  CO.

יש להימנע ככל הניתן משהות במבנים ארעיים, דוגמת מבני פח וקראוונים, שעליהם עלול להצטבר קרח או שלג. מבנים אלה מצויים בסכנת קריסה, ועל כן יש להימנע מלשהות בהם במזג אויר סוער.

ברחבי הארץ נקרעו כבלי חשמל רבים, ובאזורים רבים מצויים על הקרקע כבלי מתח חשופים העלולים לגרום להתחשמלות. בכל מקרה של חשיפת מפגע בטיחותי חמור זה, יש ליצור קשר מיידית עם חברת החשמל במוקד 103, ולהרחיק את הציבור מלהתקרב לכבל הקרוע.

במקרה של התחשמלות, יש להקפיד על הנחיות הפעולה הבאות:

•        יש להרחיק את הנפגע באמצעות כלי יבש שאינו מוליך חשמל ממקור הזרם.

•        לעולם אין לגעת בנפגע בידיים חשופות או רטובות, שכן ההתחשמלות תועבר גם למחלץ.

•        יש להזעיק מיידית את כוחות מד"א בחיוג למוקד 101 ולהישמע להנחיות המוקדנים.

•        יש להשכיב את הנפגע על גבו ולבדוק אם מגיב לסביבה, והאם יש לו דופק ונשימה, במידה ולא- יש להתחיל מייד בפעולות החייאה!

מנכ"ל מד"א, רמ"ג אלי בין: "כוחות מד"א עומדים על משמרתם לאורך כל הסערה, וגם בשעות אלה. אני מבקש להודות לכל מתנדבי ועובדי מד״א בהם מתנדבי ארגוני ההצלה החרדיים הפועלים בשיתוף פעולה עם מד״א על שעשו הכול על מנת להציל חיי אדם״.

_____ ___ ___ _____ ____ _____ - _____ ______ ___ 14.12.13 _____ ___ ________ _______ - _____ ______ ___ 12.12.13 (1) _____ ___ ________ _______ - _____ ______ ___ 12.12.13 (2) _____ ___ ________ _______ - _____ ______ ___ 12.12.13 (3) _____ ___ ________ _______ - _____ ______ ___ 13.12.13 _____ _____ ___ ___ ____ - _____ ______ ___ 14.12.13 (3) ATT00030 ATT00042

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.