פעילי ש"ס מציגים: "מלשינון נגד טלפונים פסולים"

בשל דבריו של נשיא מועצת חכמי התורה של ש"ס נגד השימוש בטלפונים שאינם כשרים, הוקם קו טלפון שבו מדווחים על אישי ציבור ועסקנים שחוטאים במכשיר לא כשר. "נמגר את התופעה בדרך התורה"

פעילי ש"ס הקימו בימים האחרונים קו "מלשינון" שמקבל דיווחים על אישי ציבור חרדים שמחזיקים בטלפונים סלולרים שאינם כשרים. ההחלטה על הקמת הקו מגיעה לאחר שבשבוע שעבר תקף נשיא מועצת החכמים של ש"ס, הרב שלום כהן, את מי שמחזיק במכשיר סלולרי שאינו כשר. "הוועד ידאג לאמת את המידע ויפעל למיגור התופעה בדרך התורה", נאמר בקו.

בעקבות דבריו של הרב כהן, יורשו של הרב עובדיה יוסף המנוח, היה מי שהחליט כי יש צורך להקים את קו "המלשינון" – יוזמה פרטית של צעירים המזוהים עם ש"ס. בחיוג לקו החדש, המכונה "מועד קיום התורה", נשמע תקליט שבו מתבקשים המחייגים להשאיר פרטים של אישי ציבור, עסקנים, מנהלי תלמודי תורה ומלמדים שמחזיקים במכשירים שאינם מאושרים. מפעיל הקו הדגיש כי "הפרטים הינם לצורך המערכת בלבד". בהמשך, נאמר בקו, יתבקשו המחייגים להשאיר מידע גם על שוחטים, מוהלים, רבני ערים ושכונות.

הטלפונים הלא כשרים מאפשרים, בין היתר, שימוש באפליקציות, גלישה באינטרנט ושליחת הודעות טקסט. "צריך להיזהר, לא פלאפון ולא שום דבר", אמר כהן בשבוע שעבר. "אם הוא לא כשר בתכלית, הרי זה הורס עד הסוף. אף אחד לא יכול לומר שאני יכול לשמור את עצמי. מי שיש לו את זה, שיזרוק את זה. אם לא – פסול האדם הזה".

בימים האחרונים פנה הרב כהן ליו"ר ש"ס, אריה דרעי, ושאל אם הוא מחזיק במכשיר כשר. שר הכלכלה אמנם השיב בחיוב, אך הוא בקבוצת מיעוט במפלגתו: רוב נציגיה של ש"ס בכנסת וברשויות המקומיות לא מחזיקים במכשירים כשרים. לאחר דברי הרב כהן, חלקם הבטיחו כי בקרוב יתניידו למכשירים כשרים. כך, למשל, רשת המעונות הארצית "נאות מרגלית", שניידה 90 מעובדיה למסלול כשר, בשל הוראתו של נשיא מועצת החכמים.

הרב עובדיה יוסף המנוח התבטא בעבר אף הוא נגד התופעה. ואולם, למרות שגם הוא התנגד למכשירים שאינם כשרים, רוב נציגי מפלגתו המשיכו בשימוש במכשירים סלולריים אלו.

איסור החזקת מכשיר סלולרי בחברה החרדית אינו חדש. מנהיגים חרדים, אשכנזים וספרדים, יצאו כבר לפני כעשר שנים נגד התופעה והורו לתלמידיהם לעבור למסלולים כשרים. לאור הדרישה של הציבור החרדי נעשו ניסיונות רבים להתאים את הטכנולוגיה לצרכי קהילה זו, וחלה התקדמות במסלולים שאינם כשרים. באחד מהם, למשל, ניתן לרכוש טלפונים חכמים שבהם קיימת אפשרות מצומצמת של אפליקציות, כמו ווטסאפ ושירותים ממשלתיים.

באדיבות וואלה! יהדות

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. שותים ויסקי ואוסרים אייפונים פששש איזוה אנשים חכמים וסתומים

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. ששס תנער ממנה הגנב ממרקש ששלח 1800 יהודים למות ברכבת אוסלו ואחרי זה תחנך הציבור
  ששס תנער ממנה השר הכאלו חרדי שמחזיק אייפונים הכי הכי ומתגפף עם נשים ללא בושה
  ששס תחנך הפעילים וזמרי בית שלה שרובם נואפים ועברינם
  ששס תחנך היו"ר שלה להתנהג בענוה כלפי מי שדעותיו שונות ממך הוא אינו בעל בית על השס הדקטטור המנוול הזה
  ששס תלמד ממרן ע"ה להיות עממית ובעלת אהבת ישראל
  ששס תחנך עצמה לא להכריח הציבור לקבל מרות של חכם שמנדה קהלים גדולים: בית הכסא, סרוגים הם עמלק, וכו'
  ששס תיצג דעות והשקפה ספרדית נטו ולא דעות חושך של ליטא וסטמר ונטורי קרתא
  ששס תטיף מוסר לגננות ומורות אל המעין ולנשות חברי המועצת המתהלכות בריש גל עם פאות נכריות ומצפצפות על מרן ע"ה שאסר הפאות הוא שייסד שס והעלה אותם לעשירון העליון כשהיו לפני זה בעשירון התחתון כל זה בזכות הספרדים התמימים הפראיירים שעדיין ממשיכים להצביע שס
  ב"ה 4 מנדטים התפקחו וטרקו הדלת לשס כן ירבו שס גרורה של ג יהי רצון שתתאדה אמן
  חייבים מפלגה אוטנטית וספרדית בעוז וגאוה יהודית

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב