פקודי המשכן: הצדקה – קיום העולם, הגזל – חורבן העולם – טורו של הרב יעקב גלויברמן

לצורך בניית המשכן מספרת התורה שמשה רבנו הכין דו"ח מפורט, ובו חישוב מדויק של כל תרומות הזהב, הכסף והנחושת, שנתרמו על ידי בני ישראל לצורך הקמת המשכן על תילו – טורו של הרב יעקב גלויברמן

לקראת שבת: דין וחשבון

פרשת השבוע 'פקודי' חותמת את ספר 'שמות', ולמעשה מסיימת את מלאכת בניית המשכן. לצורך כך, מספרת התורה שמשה רבנו הכין דו"ח מפורט, ובו חישוב מדויק של כל תרומות הזהב, הכסף והנחושת, שנתרמו על ידי בני ישראל לצורך הקמת המשכן על תילו.

מספרים חז"ל, שתוך כדי החישוב, נעלמו לו 1,775 שקלים, ולבסוף, כשמצא את התרומה בסך הסכום החסר, עשה מהם וווים לעמודים שמסביב למשכן. על-פי המדרש ישנו כלל: 'אין עושים שררה על הציבור בממון, פחות משני אנשים ממונים'.

ואיך אם כן, היה משה היחידי בתפקידו כגזבר ואחראי על מלאכת איסוף התרומות? התשובה לכך היא, שמשה באמת לא היה לבדו על המלאכה הזו. למרות שמשה רבנו היה צדיק ונאמן על אלוקים, בכל זאת הוא קרא לאחרים ורתם אותם למלאכת החשבון באמצעותם. כפי שנאמר: "אלה פקודי המשכן, על פי משה… ביד איתמר בן אהרון הכהן". מסופר על צדיק שקיבל מחסידיו כסף לצדקה. שאלו את הצדיק: מדוע הוא מחלק את כל הכסף לצדקה, הרי הם נתנו את הכסף למענו? ענה להם הצדיק: "אתם נותנים לי בכדי שאיהנה, ואני, הנאתי בלתת את הצדקה לעניים".

חד וחלק: הצדקה – קיום העולם, הגזל – חורבן העולם.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.