פרויקט הבנייה היוקרתי בבני ברק – לאשכנזים בלבד

תחקיר 'ידיעות': אפליה מכוערת בפרויקט בניה בבני ברק – אם אתם ספרדים, יוצעו לכם דירות בקומה השישית. אם אתם אשכנזים, יש גם בקומה הראשונה והשלישית. דרעי: אדאג שלפרויקט לא תהיה דריסת רגל

על פי תחקיר של עיתון 'ידיעות אחרונות' מהבוקר (ד'), מתברר מה שכבר היה ידוע מזמן: האפליה בין הספרדים לאשכנזים בציבור החרדי, לא מסתיימת רק במוסדות החינוך אלא נמצאת גם גם בפרויקטים של בניה.

התחקיר, של הכתבת אריאלה שטרנבך, מדבר על פרויקט "גינות דוד", שנבנה בימים אלה במתחם שבין רחוב הרב כהנמן בבני-ברק לכביש 4, והוא אמור לסייע במעט לבעיית הצפיפות הקשה שממנה סובלת העיר בני ברק.

רק "היה אמור", משום שעל פי תחקיר ידיעות אחרונות, הוא אכן פותר את בעיית הצפיפות, אבל רק כל עוד מדובר בחרדים אשכנזים.

בעקבות תלונות שהגיעו לידי 'ידיעות' על כך שנציגי המכירות בפרויקט גינות דוד ומשקיעים פרטיים עושים הכל כדי להימנע ממכירת דירות לרוכשים שאינם אשכנזים, תחקירנית העיתון בדקה את  הדברים.

ראשית התקשרו מהעיתון בשם חנה חדד. "אין דירות", הבהירה ל'לקוחה' הנציגה ציפי. "תנסי בעוד שלושה-ארבעה חודשים". כתבת 'ידיעות': "דקות לאחר מכן ניסינו שוב בשם שטרנבוך, האשכנזי המיוחס. הפעם ציפי ענתה באדיבות וסיפרה על הדירות היפות שקיימות במלאי. לשאלה איזו אוכלוסיה תתגורר במתחם – 500 יחידות דיור, בשלבים שונים של הפרויקט, היא ענתה: "מאוד הומוגנית. חמישים אחוז ליטאים, חמישים אחוז חסידים". ומה עם ספרדים? "יש", ענתה ציפי בחשש, "מעט מאוד".

"לטענת מכר קרוב, שניסה לרכוש בעצמו דירה ב"גינות דוד", פה ושם דווקא מוכרים לספרדים, אבל רק בקומה השישית. כלומר, דירות שמשפחה חרדית תתקשה להסתדר איתן, מכיוון שבשבתות אין מעלית, וצריך להיגרר עם הילדים שש קומות הלוך ושוב מספר פעמים.

"החלטנו לגשת פיזית לאתר המכירות. ראשית, שלחנו אברך חרדי לכל דבר, שהציג את עצמו בשם המשפחה אוזן. הוא סיפר לציפי כי יש לו דירה בראשון־לציון בשווי דומה והוא רוצה לעבור לבני-ברק בשל מוסדות הלימוד של הילדים.

"ציפי ענתה לו שהיא יכולה להציע לו רק דירה בקומה השישית. "מכרנו את כל הדירות מקומה ראשונה עד קומה שש, חוץ מאיזו דירה־שתיים שיש לי בקומה שש", אמרה.

"כאשר האברך אוזן מסביר לציפי כי הוא מעוניין בדירה בקומה נמוכה, משום שיהיה לו קשה בשבת בלי מעלית, ציפי משיבה לו: "תגיד, אתה נעול על האזור הזה?" ומפנה אותו לאזור אחר בבני-ברק עם הבטחה לדירות יפות עם גינה.

"אוזן עוזב את המקום, ואחריו אני נכנסת ומבקשת לראות את תוכניות הבנייה. ציפי מראה לי דגם של השכונה החדשה ולשאלתי לגבי דירות בקומות התחתונות, היא עונה: "יש לי כאלה, דירות של ארבעה חדרים". כשאני מתעניינת שוב בשכנים, ותוהה אם יש שם יוצאי עדות המזרח, היא עונה: "כמעט אין כאלה, וגם כשיש – אלה בני תורה ממש". אני יוצאת, וכעבור דקות חוזרת ומספרת לה שפגשתי בחוץ את האברך אוזן, והוא טען באוזניי שיש דירות רק בקומה השישית. "כנראה זה מישהו שלא היה נראה לנו מתאים", מסבירה ציפי. לפי מה זה הולך, למי אומרים "קומה ראשונה?" "קודם כל, את מי פגשת פה? מי זה היה?"

הוא אמר שהשם שלו אוזן.

"אוזן, זהו – בגלל שהוא גם זה".

מה זה "גם זה"?

"ספרדי. אנחנו לא נתנו להם הרבה, כאילו יש לנו מכסה מסוימת".

מחברת "גינות דוד" מסרו ל'ידיעות' בתגובה: "חברת גינות דוד משווקת דירות בהצלחה לכלל האוכלוסייה החרדית, ללא הבדל עדה או חוג, ועל כך יעיד תמהיל החוזים שנחתמו בפרויקט, הכולל בני כל העדות והחוגים, כולל רבים מבני עדות המזרח. הכתבה מנסה לצייר מצג שווא של דחיית רוכשים ספרדיים, וזאת על פי קטעי שיחות שהוצאו מהקשרן באופן מגמתי. לצערנו, יש אנשים שמפרשים מלאי דירות שאזל בקומות מסוימות כדחייה על רקע עדתי".

בעיריית בני-ברק אמרו כי "בעל הפרויקט מוכר דירות הן לאשכנזים והן לבני עדות המזרח. אישורי העירייה עוסקים בהתאם לחוק רק בתחומי חוקי התכנון והבנייה ולא בהרכב האוכלוסייה במבנים אלו".

יו"ר ש"ס השר אריה דרעי, מסר הבוקר בתגובה לתחקיר המביש ב'ידיעות אחרונות': "בושה! בבוקר בו הגויים מכירים ביהודים, היהודים מתכחשים לעצמם. כואב לשמוע שדווקא בעיר התורה והחסידות ב"ב, שם הציבור הספרדי זוכה לפריחה ושגשוג, מוסדות הוקמו לתפארת וקהילות הולכות ומתרחבות – החליטו קבוצת אנשים להדיר את רגלי ציבור עדות המזרח. זו לא דרכה של תורה.

"אכנס הבוקר ישיבה עם גורמי המקצוע ע"מ לדאוג שלפרויקט זה ודומיו לא תהיה אף דריסת רגל במדינת ישראל. אמשיך להילחם מלחמת חורמה באפליה בכל הכח ובכל הכלים שעומדים לרשותי, עד כאן. אני ספרדי גאה!".

5 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. כידוע לחלק גדול מהאשכנזים יש מחלת נפש

  משום מה הם חושבים שבגלל שהם הגיעו מליטא הם יותר טובים ונחשבים, כמעט שאין שם נורמלים במאת האחוזים.
  ידוע שיש גזענות בכל מקום שיכול להיות, ושאף אחד לא יבלבל את המוח שאין.

  יהודי |
  הגב
 2. אפליה

  מי אמר שלבן יותר טוב מספרדי איפה האיחוד ולתשובתך יש לחזק אימרה זו די לשנאה

  שרה |
  הגב
 3. למי אפשר לפנות להתלונן?

  אשמח אם תכתבו למי אפשר להתלונן אני לא מתכוונת לוותר להם

  נועה |
  הגב
 4. משכיל

  שנרקיס גם לא ילמד את תורתם של הראשונים והאחרונים הספרדים בשם תורת הגזע ויקבל לפרויקט שלו רק פדופילים ושורפי פחים ממוצא אשכנזי..

  משכיל |
  הגב