פרויקט מיוחד: אנשי הצללים של הפוליטיקה החרדית

הם נמצאים במוקדי הכח המשפיעים ביותר על הפוליטיקה החרדית בישראל. אלו הם ארבעת המושכים בחוטים שמייעצים לראשי המפלגות החרדיות

הם נמצאים במוקדי הכח המשפיעים ביותר על הפוליטיקה החרדית בישראל. מדי יום הם לוחשים על אוזניהם של האנשים שקובעים סדר יום בפוליטיקה ובעולם החרדי. הכח שלהם רב, שעות השינה שלהם מעטות, ואת אור הזרקורים הם מחזיקים מאחור – כשעל כתפיהם הם מתגאים בניהול המשברים הפוליטיים הגדולים בפוליטיקה הכללית בכלל ובחרדית בפרט. 'אקטואליק' מציג בפרויקט מיוחד לפסח: אלו הם ארבעת המושכים בחוטים שמייעצים לראשי המפלגות החרדיות בארץ, מיו"ר ש"ס אריה דרעי, דרך יו"ר אגודת ישראל יעקב ליצמן, יו"ר דגל התורה משה גפני ועד יו"ר סיעת 'שלומי אמונים' מאיר פרוש.

 

משה ארבל: התלמיד חכם של ש"ס

משה ארבל (מימין), עם ח"כ יואב בן צור

עו"ד משה ארבל, בן 34 נשוי ואב לארבעה ילדים.

תפקיד: ראש המטה של שר הפנים אריה דרעי.

ארבל החל את תפקידו הפוליטי אצל השר דרעי מתחילת הקדנציה הנוכחית, לפני כן, בתקופת ההנהגה המשולשת, כיהן כשנה כיועץ חקיקה של חבר הכנסת יואב בן צור.

ארבל נחשב לאחד הכישרונות הבולטים בש"ס, חוץ מהיותו בעל שני תארים אקדמאים ויועץ מוצלח, מדובר ברב קהילה ובית כנסת בעיר פתח תקווה.

בש"ס מעידים כי כחלק מהשינוי שביצע יו"ר הסיעה להכנסת בני תורה למפלגה, הוא החליט להביא את ארבל ללשכתו, כמי שניחן בכישרון תלמודי וכמייצג בני תורה.

ארבל הוא בנו של רחמים ארבל שכיהן במשך שנים רבות כמ"מ של יו"ר המועצה הדתית בפתח תקווה. בצעירותו למד בישיבת 'נחלת דוד' ונחשב לעילוי לאחר שזכה להיות החברותא של הראש ישיבה הגאון רבי ברוך שמעון סלומון זצ"ל.

לאתר 'אקטואליק' נודע כי בגיל 19, בהיותו בחור ישיבה, הוציא ארבל ספר חידושים שנקרא 'וישמע משה', וכאן לראשונה אנחנו מפרסמים ומביאים תיעוד של ספרו על התורה.

הספר התורני שכתב ארבל

מושך בחוטים: ארבל נחשב למוציא והמביא בלשכתו של יו"ר ש"ס. קרוביו מספרים שלעיתים קרובות השר סומך על שיקול דעתו ונותן לו להתמודד ולקבל החלטות הרות גורל לטובת ציבור בני התורה, כאשר במהלך משבר חוק המרכולים, מי שנכח בכנסת יכל לראות את עו"ד ארבל מתזז בין חדרי ראשי המפלגות על מנת להביא לפתרון ולהעברת חוק הדגל של המפלגה.

 

מוטי בבצ'יק: האיש שמפעיל את ליצמן

 

מוטי בבצ'יק בחברת ליצמן. צילום: משה גולדשטיין

מוטי בבצ'יק, בן 37, נשוי ואב לילדים.

תפקיד: ראש לשכתו ואיש אמונו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן.

בוגר ישיבת: חידושי הרי"ם בתל אביב. 

בבצ'יק, הזכור מאמירתו המחויכת של נתניהו בכנס 'המודיע', "איפה בבצ'יק?", מלווה את ליצמן כבר 10 שנים, מתחילת כהונתו של ליצמן כסגן שר הבריאות, עבור דרך היותו שר בריאות משפיע, וגם הלאה, עד עתה.

בבצ'יק התחיל את דרכו כמקורב לרב שלמה צבי אלתר בנו של כ"ק מרן האדמו"ר מגור שליט"א, אתו למד בימי הישיבה יחדיו, מה שסלל לו לימים דרך פתוחה ישירות להנהגת חסידות גור.

בשלב מסוים, לבקשת בן האדמו"ר, ליצמן נתן לו לנהל את מנהלת התרבות בקריית גת, עיר הזכורה כבעלת קהילה גדולה של גור, ומשם המשיך לתפקיד בו הוא משמש כעת, כאיש הצמוד של ליצמן, ועושה דברו.

מושך בחוטים: בבצ'יק הוא האיש שמושך בחוטים בלשכת סגן השר ליצמן, וגם מי שמנהל עבורו את האינטרסים הכלל הארציים. כל שרי הממשלה ויש אומרים שאף ראש הממשלה ("איפה בבצ'יק", כאמור) פונים אליו ישירות, בעקבות ההשפעה הרבה שיש לו בגור ועל דעתו של ליצמן.

יש אומרים שכיום המעמד של בבצ'יק בגור לעיתים חזק יותר ממעמדו של ליצמן עצמו, והוא עשוי לירש אותו בבוא היום, זאת על אף גילו הצעיר למדי כעת.

 

שניאור רוזן: המוח שמאחורי המנוע בשלומי אמונים

שניאור רוזן, בן 34, נשוי + 3. יועצו הקרוב ביותר של סגן שר החינוך מאיר פרוש ויו"ר סיעת שלומי אמונים.

סיעת שלומי אמונים ומשפחת פרוש מנהלים למופת את הציבור הכלל חסידי בישראל, כאשר מאחורי הפעילות הענפה של היו"ר מאיר פרוש במשרד החינוך, במינוי הנציגים ברשויות המקומיות ואפילו מאחורי חלק מההצלחה המסחררת של עיתון 'המבשר', ישנו צעיר מוכשר שבשונה מכל היועצים הבכירים של ראשי המפלגות החרדיות, אינו בן בית מימים ימימה אצל האיש אצלו הוא מועסק, ושמו שניאור רוזן, שהוא בכלל חסיד חב"ד.

לאחר שהתחתן, למד רוזן בכולל חב"ד בעיר רחובות, ולאחר מכן עבד, בתחילת שנות העשרים לחייו, עם מוסדות חב"ד במגדל העמק, שם רכש ידע רב והתמקד בגיוס הון וקשרי ממשל, כאשר תוך כדי הוא רוכש הכשרה תקשורתית ב'בצפר' לפרסום הממוקם בנמל תל אביב.

לפני כחמש שנים הגיע רוזן, חסיד חב"ד מוצהר, כאמור, לעבוד בלשכת יו"ר סיעת שלומי אמונים כיועץ תקשורת, זאת לאחר חמש שנים מוצלחות כמנהל בכיר בחברת הפרסום 'אפיקים'. לאט לאט הפך רוזן מיועץ תקשורת לאסטרטג בכיר ואחד המשפיעים הגדולים בסיעה המרעננת ביותר של המגזר החרדי.

'שלומי אמונים', או בעצם פרוש האב וגם הבנים לבית משפחת פרוש, רשמו בשנים האחרונות שורה של הישגים משמעותיים בבחירות לרשויות המקומיות (תוך כדי ניצחונות קשים על יריבים גדולים), בניהול מוצלח של עיתון משגשג, רפורמות במשרד החינוך, ואפילו היו הראשונים להביא בשורה לציבור ולקיים פריימריז במפלגה חרדית, כאשר בכל אלה מעניק רוזן מניסיונו כאסטרטג ויועץ תקשורת.

מושך בחוטים: בשנה האחרונה ניהל רוזן את סדר יומו של סגן שר החינוך שעסק רבות בניסוח חוקי הגיוס, הראשון והשני, וכן בתקנות גיוס בנות, ובמשבר האחרון, רגע לפני היציאה לפגרה, התלווה רוזן ליו"ר שלומי אמונים מאיר פרוש לבתי גדולי ישראל על מנת לסייע בהחלטה הרת הגורל עבור ציבור בחורי הישיבה ובני התורה.

 

שלומי פולק: הקור רוח שמאחורי ההחלטות בדגל התורה

שלומי פולק

שלומי פולק, בן 37 נשוי + 3.

בצעירותו למד בישיבות 'בית מתתיהו' ו'ראדין', וברזומה שלו אף ניהול של אחת מהישיבות החשובות של הציבור הליטאי.

פולק הוא מותיקי היועצים בדגל התורה, לאחר שנמצא בצמידות ליו"ר משה גפני כבר 11 שנים, תחילה כעוזר, והיום, כיועץ השקט שנמצא מתחת לאוזנו של היו"ר ומשפיע על החלטותיו.

פולק הוא קרוב משפחתו של יו"ר ועדת הכספים משה גפני ומכאן היכרותם רבת השנים, אך מי שהמליץ לגפני לאמץ אותו כעוזר הוא דווקא שמוליק גרינברג, שאז כיהן כיועץ בכיר בלשכת יו"ר דגל התורה וכיום סגר"ע בית שמש ומועמד אפשרי – אם וכאשר – לראשות העיר.

גפני, שלא מתפשר כלל, אימץ את הצעתו של גרינברג, ושלומי הצעיר הפך לעוזרו האישי של היו"ר. הקרבה בין השנים התהדקה וכך גם ההשפעה של פולק על הנעשה במפלגה ברחבי הארץ.

כיום שלומי פולק הוא האיש הקרוב ביותר לגפני, ונמצא קרוב אליו ברגעי ההחלטה הקשים ביותר ובפגישות הרות הגורל עבור המגזר החרדי. גורמים במפלגה טוענים שאישי הציבור שצריכים את טובתו של יו"ר דגל התורה, שידוע כלא מתפשר בקלה כבחמורה, יודעים שכדי להשיג את מבוקשם הם צריכים לפנות ליועץ הוותיק ולבקש שישפיע למענם אצל ח"כ גפני.

מושך בחוטים: פולק נחשב לאיש שקט ובעל קור רוח, שעבר בשנותיו הרבות עם היו"ר הרבה משברים פוליטיים, כשבשקט בשקט הוא מנהל את בקשותיו ושיחותיו האישיות של גפני עם בכירי הממשל בארץ, וההשפעה שלו מתאפיינת ללא שום דרמה למרות יכולותיו הרבות בפוליטיקה החרדית.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.