"לא אוכל מתוק ולא יוצא מהארץ": "ישראל היום" בפרופיל על הגר"ג אדלשטיין

בגיל ‭ ,95‬אחרי פטירת מרן הרב שטיינמן הופך מרן הגר"ג אדלשטיין למנהיג הציבור הליטאי. יהודה שלזינגר מפרסם פרופיל מיוחד ב"ישראל היום" על דמותו של המנהיג הבא שיצטרך להלך בין הטיפות

הוא לא אכל מתוק כבר ‭ 80‬ שנה – לא יצא מהארץ מעולם חושב שצריך להילחם בבג"ץ, אבל לא יעמוד בחזית – ולא ישלח צעירים לצה"ל, אך חושב שלחילונים שמוסרים את נפשם יש חלק בעולם הבא¬ בגיל ‭ ,95‬אחרי פטירת מרן הרב שטיינמן הופך מרן הגר"ג אדלשטיין למנהיג הציבור הליטאי. יהודה שלזינגר במגזין "ישראל היום" מפרסם פרופיל מיוחד על דמותו של המנהיג הבא שיצטרך להלך בין הטיפות ולקבל הכרעות כבדות משקל בשורה של נושאים על סדר היום.

על מעמד ההכתרה בעצרת המספד לרב שטיינמן שנערך השבוע ביום רביעי ב"אורחות תורה" כותב שלזינגר: "בציבור החרדי-ליטאי לא מעבירים כתרים. אין התכנסות שבסיומה יוצא עשן לבן, לא מפרסמים הכרזה פומפוזית, וגם ועדת בחירות אין. ההכתרה היא בפרטים הקטנים, בניואנסים שמבקשים לסמן את המשך הדרך.

שלזינגר מתאר על המעמד עוד וכותב: "עבור היורש המסומן הוכן כיסא מרופד וגדול יותר. הרבנים נאמו בעמידה, אבל היורש נאם בישיבה ליד שולחן. כמנהיג הטרי, הרב גרשון אדלשטיין מבין את הסיטואציה. בניגוד לשיעורים שהוא מוסר, הפעם הכין פתק מקופל, שבו פירט בכתב קטן כמה מאתגרי הדור: מידת הכעס, הקפדה, לשון הרע, השפעה, מעשים טובים. אחת השורות מתארת היטב את מצבו החדש: "ודאי שאסור לקנא באחרים, אבל גם אם יקנאו בי זה חטא. אסור לאדם שיקנאו בו".

על דמותו של הרב אדלשטיין מרחיב שלזינגר בישראל היום: " לציבור החילוני הרב אדלשטיין כמעט אלמוני אך בתוך הציבור החרדי הוא מוכר היטב – ישיבת פוניבז' היא אחת הישיבות הנחשבות והיוקרתיות בציבור החרדי. בשנים האחרונות עלתה הישיבה לכותרות בהקשרים שליליים של מלחמות פנימיות סוערות.

בכתבה מזכיר שלזינגר כי בשנת ‭ 2008‬ נחצה קו אדום כאשר מתנגדיו זרקו עליו גביע לבן, תקרית שעוררה מהומה גדולה ואנשיו אף ערכו עצרת מחאה נגד ביזויו, שבה השתתפו בכירי הרבנים הליטאים.

תזונה בריאה

הרב שטיינמן היה אוכל דייסות ואוכל מרוסק שקל לעיכול ואילו הרב אדלשטיין, מספרים מקורביו, מקפיד על "תזונת הרמב"ם" – "הרב מקפיד מאוד על תזונה בריאה. הוא מסתפק במעט ירקות, גבינה, וחצי פרוסת לחם מלא בבוקר ובערב. ובצהריים משהו מבושל. שותה רק מים מורתחים. כבר ‭ 80‬ שנה הוא לא אכל מתוק", מספרים אנשיו. כמו הרב שטיינמן גם הרב אדלשטיין מקפיד גם על סדר יום קבוע: "הוא מתעורר בחמש וחצי בבוקר, מתפלל בשבע בישיבה שליד הבית, אוכל ארוחת בוקר ויוצא לסבב קצר בבריתות שאליהן הוא מוזמן. אחר כך הוא מתיישב ללמוד עד 12 בצהריים ואז מוסר שיעור בישיבה. לאחר מכן אוכל, נח מעט ובשלוש וחצי מקבל קהל למשך ‭ 40‬ דקות, ואז ממשיך בלימוד ובמסירת שיעורים עד ‭ 12‬ בלילה עם הפסקת אוכל", מספרים אנשיו.

מקרובי הרב אדלשטיין מודים כי הוא טיפוס קר. "הוא יהודי קר מאוד. רואים שהוא נולד ברוסיה הקשוחה של השנים ההן. באופן כללי האשכנזים הליטאים נחשבים לאנשים קרים לעומת, למשל, הספרדים החמים. אבל גם בתוך הציבור הליטאי הוא נחשב קר מאוד. לא רואים אותו מחייך הרבה, אפשר לגשת אליו ולהגיד לו 'נהניתי מאוד מהשיעור' ושום דבר לא יזוז בפנים שלו. הכל מחושב, הכל שקול".

וזה מביא את השוואה המתבקשת בין הרב שטיינמן והרב אדלשטיין. "אם במידותיהם הם דומים, שניהם נמוכים ורזים מאוד, באופיים הם שונים לחלוטין", אומר גורם בהנהגה הליטאית לישראל היום.

"אצל הרב שטיינמן היה אינטנסיבי, ראינו עכשיו אחרי פטירתו שאין כמעט אדם שאין לו תמונה עם הרב שטיינמן. כל היום היה עסוק בקבלת קהל, בעזרה לציבור, פגש אנשים חשובים ופשוטים. הוא היה אדם סקרן, ידע שש שפות, ב ‭ 15-‬ השנים האחרונות הרב שטיינמן יצא לחו"ל כמעט מדי שנה, הוא הספיק להיות במוסקבה, אנגליה, ארה"ב, ארגנטינה, ואילו הרב גרשון לא יצא מהארץ אף פעם.

"רוסי קר" הגרי"ג אדלשטיין. צילום: בעריש פילמר

"לרב שטיינמן היתה כבר בגיל ‭ 40‬ דעה בכל נושא. הרב גרשון היה עד אתמול ראש ישיבה, לא עניין אותו מה קורה בחוץ, מה קורה סביבו. עכשיו בגיל ‭ 95‬ נופלת עליו עשייה ציבורית. זה לא פשוט. זה לא רק הדברים הגדולים, ההתייעצויות עם הח"כים, זה הכל, העול הכספי של ראשי הישיבות, הכרעות בוויכוחים, רפואה וישועה, עשרות אלפי בעיות לעשרות אלפי אנשים.

"בשלב מסוים הרב שטיינמן הפסיק למסור שיעורים בישיבה ומסר עצמו לעם ישראל – נסע בארץ, קיבל קהל. זה מה שהרב אדלשטיין צריך לעשות, ולמי שהיה ספון בישיבה כל השנים זה מאוד קשה".

. אחד הח"כים החרדים אומר לישראל היום כי לא יהיה שינוי מהותי בקו שינהיג הרב אדלשטיין, "לא תהיה התלהמות. אני מניח שהרב גרשון ימשיך את התפיסה של הרב שטיינמן זצ"ל שדוחה כל דבר שקשור בהתלהמות. צריך להיות קר, מחושב, לא לעבוד עם הבטן, לנתח את הדברים, לא לחשוב שאתה שולט במדינה אלא שאתה נמצא במדינה ואתה מיעוט. צריך להשיג מה שצריך לטובת הציבור מבלי להוריד קירות בדרך".

לדבריו, "בחודשים האחרונים היינו אצלו כמה פעמים בעיקר בנושאים של חוקי השבת וחוק הגיוס, אלו היו שיחות ארוכות. הוא מעמיק בדברים וחושב איך אפשר למצוא פתרון בלי לעצבן את כולם מסביב. בלי לעורר מהומה. להשיג את הדברים בחו – כמה, בהידברות, גם אם זה נראה כאילו מוותרים על משהו".

אותו גורם טוען כי, "כשליצמן פרש מהממשלה הופעל עלינו לחץ כבד, זה היה נראה לא טוב, כאילו ליצמן צדיק או מקפיד יותר מאיתנו. הלכנו עם זה לרב אדלשטיין, והוא אמר בפירוש לא לפרוש, גם אם קצת מדברים בחוץ. לא נורא. צריך לתת צ'אנס לחוקק את החוקים שעליהם סוכם ולנסות לתקן את העיוותים מבפנים".

אחד מאנשיו מספר לישראל היום כי "לפני מספר חודשים התקיימה ישיבה של כל מועצות גדולי התורה בעניין חילולי השבת, האדמו"ר מגור רצה לכתוב דברים חריפים נגד מחללי השבת, שיפסידו את פרנסתם, שייפגעו להם הנכסים. הרב אדלשטיין ביקש לרכך את הדברים, אמר שאנחנו אלו שצריכים להתפלל יותר חזק כדי שהם יחזרו בתשובה. אפשר לומר שזו גישה מפויסת יותר, אחראית יותר".

"הכל נבחן לפי גופו. בחוק ההסדרה גפני רצה לקחת שמאלה ולהיות נגד החוק אבל הרב אמר להצביע בעד כי אתה חלק מהממשלה, וגם הסביר שאין פה התגרות באומות כי אתה לא מוציא אדם מהבית שלו ושם מישהו אחר. גם אין בעיה של גזל. מה זה אומר לגבי הרב גרשון? קשה לדעת".

ומה היחס לשל ר' גרשן לצבא?. אחד מקרובי הרב טוען כי "הרב בוודאי לא ישלח אנשים לצבא. אבל הוא לא מהקיצונים שנלחמים נגד הצבא. כבר פורסם פעם שיעור שלו שבו הוא אמר שגם חילונים שאינם שומרי תורה ומצוות, אם הם מוסרים את נפשם על הצלת אחרים – יש להם עולם הבא כמו הרוגי לוד שמסרו את נפשם לטובת בני העיר".

על יציאה לעבודה אומרים מקורביו. "לרב שטיינמן היה מעמד וכתפיים רחבות ואולי היה יכול 'לשחרר' יותר. אני מניח שלפחות בהתחלה, וגם בגלל שהוא ראש ישיבה שרוצה את כולם בספסלי הישיבה, יכולה להיות מדיניות של הסתגרות בתוך הבית פנימה. אבל אלו דברים שנדע עם הזמן", אומר אחד הח"כים החרדים.

לר' גרשן יהיה אתגר לא פשוט, מלבד מרן הרב חיים קנייבסקי, הפלג הירושלמי הקיצוני, בהנהגת הרב שמואל אוירבך, שנלחם ברב שטיינמן אורב גם לר' גרשן בפינה.

"כבר היום יש התפלגות לכיוונם של הרב שמואל אוירבך ועכשיו זה הולך להיות חמור עוד יותר", אומר גורם ליטאי המקורב לרבנים.

ר' ברוך מרדכי לא ירכין ראש

 

"יש ציבור גדול מאוד שנחשב דומם. ציבור שכי בד את הרב שטיינמן ומפאת הפגיעה בו לא הלך לרב שמואל. לציבור הדומם הזה יש רבנים אחרים כמו הרב ברוך מרדכי אזרחי, הרב דב לנדוי, הרב הירש ועוד.

"תלמידיהם לא רואים את רבניהם פחות בכירים מהרב אדלשטיין. מה פתאום יהודי חשוב כמו הרב ברוך מרדכי צריך להרכין מול הרב אדלשטיין?!"

לדבריו, "יקרו שני דברים, כל אחד ילך עם הרב שלו למועצת גדולי התורה. לא תהיה טוטאליות כמו שהיתה עד היום. יכול להיות שתהיה הצטרפות לרב שמואל אוירבך, הוא מנהיג ליטאי, מיוחס, שיש לא מעט אנשים שמסכימים עם הדרך שלו. עד היום לא הצטרפו אליו בגלל שחששו שמדובר ברב שטיינמן אבל זה יכול להשתנות".

"ר' ברוך לא ירכין בפניו ראש" – מרן הרב אזרחי

גורם בציבור הליטאי שבקי בנבכי הפרטים טוען כי  "ה'קליקה' הבני-ברקית, זאת שעטפה את הרב שטיינמן, ניתבה את הדברים כך שהרב אדלשטיין יהיה הממשיך. הם רצו מקום שתהיה להם אחיזה, במקום שיהיה מרכז של כוח – ואצל הרב גרשון זה הכי נוח".

קובי רוזנשטיין, דוברו של הרב שטיינמן, טוען לישראל היום: "הרב שטיינמן שלח אותי באופן אישי ועוד רבים אחרים מספר פעמים אל הרב גרשון. ההנהגה לא עוברת בירושה. הקב"ה שותל בכל דור את צדיקיו ומנהיגיו, ואין לאף אדם להגיד שעסקנים הם אלה שמחליטים מי יהיה גדול הדור. זו פגיעה בגדולי ישראל".

גורם בהנהגה הליטאית אומר כי: "לרב שטיינמן היתה כבר בגיל 40 דעה בכל נושא. הרב גרשון היה עד אתמול ראש ישיבה. לא עניין אותו מה קורה בחוץ. למי שהיה ספון בישיבה כל השנים, זה קשה מאוד.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. שטויות

  לא רק הגרי"ג ישב על הכיסא, גם הגרב"ד ישב, ראיה כמה ההדיוט הזה מבין מחייו.

  יהודי |
  הגב
 2. אבי

  אם הוא רב לטאי אז בטוח שהוא גם הרב של הפרנקים חסרי עמוד שדרה שצריכים אבא תומך ומלטף לטאי

  הוא גם מרן של הגזע הנחות פרנקים |
  הגב