פרופיל המחוסלים: המוח שאחרי חטיפת שליט ואדריכל המנהרות

האחד – אדריכל פרויקט המנהרות ומפקד חטיפת שליט, השני – המפקד הבכיר ביותר של הזרוע הצבאית בדרום הרצועה: כל הפרטים על בכירי חמאס שחוסלו הבוקר

הישג לצה"ל בלחימה ברצועת עזה: שלושת המפקדים הבכירים ביותר של חמאס בדרום הרצועה חוסלו לפנות בוקר (ה') בתקיפה בשכונת תל אל-סולטאן ברפיח. השלושה הם ראאד אל-עטאר, מוחמד אבו שימאלה ומוחמד ברהום מהחטיבה הדרומית של גדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס. צה"ל אישר את דבר החיסול.

אל-עטאר, בן 40, היה מפקד אזור רפיח בגדודי עז א-דין אל-קסאם. הוא ממתכנני חטיפתו של גלעד שליט ביוני 2006 ומהחמושים שהחזיקו אותו בשבי, ואף נחשב לאחד מאדריכלי פרויקט המנהרות ההתקפיות נגד ישראל ולמייסד יחידת העילית "א-נוחבה" שלחמאס. כמו כן, הוא היה אחראי לשליחת חוליות טרור לחצי האי סיני כדי שאלה ישגרו רקטות לעבר אילת. ביתו של אל-עטאר הותקף במהלך מבצע "צוק איתן", אולם הוא לא נפגע אז. בתחילתו של מבצע "עמוד ענן" בנובמבר 2012 שהה אל-עטאר סמוך ל"רמטכ"ל" חמאס אחמד ג'עברי בשעה שהאחרון חוסל, אולם הוא לא נפגע באירוע.
ביולי 1994 השתתף עטאר בפיגוע ירי בגבול ישראל-מצרים שבו נהרג קצין צה"ל. בספטמבר 2001 הוא תכנן וביצע ניסיון לפוצץ את מוצב טרמית. באירוע נפצעו ארבעה חיילים ונגרם נזק כבד למוצב. בינואר 2002 השתתף אל-עטאר בתכנון פיגוע חדירה למוצב אפריקה סמוך לכרם שלום, אז נהרגו ארבעה חיילי צה"ל.

המחוסל השני הוא מחמד אבו שמאללה, בן 40 גם כן, ואף הוא מפקד בכיר של חמאס ברצועה. למעשה, אבו שמאללה שימש כמפקד המערכה בגזרה הדרומית מבחינת חמאס, והוא חבר ותיק בהנהגה הצבאית של ארגון הטרור. אבו שמאללה היה אחד ממפקדי הארגון הבכירים, ומאז תחילת שנות התשעים היה מעורב באופן ישיר בביצוע והכוונת פיגועים קשים רבים. בין היתר, היה מעורב בפיגוע באזור רפיח ב-1994 בו נהרג קצין צה"ל, בפיגועי מנהרות תופת בהם נהרגו חיילים במוצבי צה"ל ב-2004, בהם נהרגו שישה חיילים, ובפיגוע תופת במעבר כרם שלום בו נפצעו 13 חיילים ב-2008. גם אבו שמאללה היה מעורב בפיגוע בו נחטף החייל גלעד שליט ב-2006, באזור כרם שלום, ובו נהרגו שני חיילים נוספים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.