פרופסור דגני ל'קוקר': ש"ס בהתרסקות – אך חבירה ל'יחד' תקפיץ אותה לעשרה מנדטים

מגמת ההיחלשות של מפלגת השלטון נמשכת. לאחר שבשבוע שעבר פורסם סקר דעת קהל בו מפלגת הליכוד נחלשת לעומת התחזקותה של 'יש עתיד' בראשות יאיר לפיד שהופכת למפלגה הגדולה שוב מתפרסם סקר בו אפילו מתרחב הפער.

מגמת ההיחלשות של מפלגת השלטון נמשכת. לאחר שבשבוע שעבר פורסם סקר דעת קהל בו מפלגת הליכוד נחלשת לעומת התחזקותה של 'יש עתיד' בראשות יאיר לפיד שהופכת למפלגה הגדולה שוב מתפרסם סקר בו אפילו מתרחב הפער.

סקר גיאוקרטוגרפיה של פרופסור אבי דגני שפורסם בערוץ הראשון בסוף השבוע החולף מלמד כי אילו היום היו נערכות הבחירות לכנסת שוב הייתה 'יש עתיד' מקבלת את מספר המנדטים הגדול ביותר בכנסת וזוכה ב-27 מנדטים לעומת 'הליכוד' שמקבלת 23 מנדטים בלבד. כשלאחריהם בפער ניכר המחנ"צ עם 11 מנדטים בדומה ל'הבית היהודי' שמקבלת אף היא 11 מנדטים ואילו 'יהדות התורה' עולה בשלושה מנדטים וזוכה ב- 9 מנדטים.

מרצ מתחזקת ומקבלת 7, כולנו 5 ואילו שס צונחת בכמעט חצי מכוחה ומקבלת 4 על סף אחוז החסימה והרשימה המשותפת שומרת על כוחה עם 13 מנדטים.

בראיון ל'קוקר' מסביר עורך הסקר פרופסור דגני כי מתרחשת תופעה הפוכה לעומת שנים עברו "בעבר שס הייתה זוכה לקולות חרדיים ולקולות של דתיים ומסורתיים היום הקולות הללו עוברים ליהדות התורה" דגני גם מתייחס לירידת שס בסקרים: "הארבעה מנדטים של שס אינם יציבים מדובר בארבעה מנדטים לכיוון מטה נתון שאמור להדאיג במיוחד. הפילוג במפלגה הספרדית שבעבר עמדה על 11 מנדטים הזיק למפלגה ואלי ישי שלא נסקר בסקר זה נוגס בשס להערכתי. גם החקירה של דרעי הזיקה למפלגה" לדברי דגני "אילו היום היו מודיעים על חזרתו של אלי ישי לשס

המפלגה הייתה מזנקת לעשרה מנדטים" פרופסור אבי דגני אף מתייחס למצביעי יחד "בסקר הנוכחי לא שאלנו על אפשרות של הצבעה ליחד אבל מצביעים רבים שאומרים שיצביעו ליהדות התורה הצהירו כי בבחירות האחרונות בחרו המפלגת יחד של אלי ישי".

בראיון ל'קוקר' מרחיב פרופסור דגני גם אודות נתוני ההצבעה למפלגות החרדיות "אצלי חרדי זה מי שמגדיר את עצמו כחרדי ובנתוני ההצבעה רואים שבמחנה החרדי חלו תמורות רבות לאחרונה. על פי הנתונים 59% מהמצביעים החרדים יצביעו עבור יהדות התורה ואילו 17% בלבד יצביעו לשס מה שאומר כי רק 76% מהחרדים בוחרים במפלגות החרדיות ואילו 6% יצביעו לבית היהודי 5% לליברמן 3% לליכוד ואפילו 2% ללפיד ו- 2% למרצ. ומה שמסביר את זה זה שיותר ויותר חרדים דוגלים בשיטת חיה ותן לחיות".

פרופסור דגני מתייחס גם לסוגיית האמינות של הסקרים אותם הוא עורך ורבים מטילים בהם ספק: "ישנם כאלו שמערערים על הנתונים שאני מוציא. יכול להיות שיוצאים לי דברים מיוחדים אבל אחרי שאני משתכנע שזה לא טעות שלי אני לא מפחד לפרסם את הנתונים. כך למשל כשיהדות התורה עברה בחודשים האחרונים את שבעת המנדטים בדקתי שוב ושוב והתברר שזו לא טעות. בכל מערכת בחירות הנתונים שלי מוכיחים את עצמם ובידי הנתונים המלאים שמאשרים זאת"

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.