פריצת גדר: לראשונה בתולדות הרבנות יכהנו נשים בתפקיד בוועדה הבוחרת

  הממשלה אישרה הבוקר (ראשון) בישיבתה את הרכב הוועדה, ולראשונה בתולדותיה ייכללו בה שתי נשים – אישור הרכב ועדת הבחירות מסמל את ההתחלה הרשמית של הבחירות לרבנות הראשית וסותם את הגולל על האפשרות שיבצעו שינויים מרחיקי לכת, משמע אין חוק שטרן ואין חוק הרב עמאר.

 אישור הרכב הוועדה הינו  צעד היסטורי עבור לוחמי הדת , לראשונה יכהנו נשים בוועדת הבחירות: השופטת בדימוס שרה פריש ועו"ד ציפי פינקלשטיין. עם שתיהן שוחח סגן השר לשירותי דת, הרב אלי בן דהן, וקיבל את הסכמתן. עוד אמר להן סגן השר: "משך שנים אני פועל לקידומן של נשים ואני ממשיך לעשות זאת גם בתפקידי הנוכחי. עיני הציבור בישראל נשואות אלינו, אני מקווה בסוף התהליך, הגוף הבוחר יבחר רב ראשי ציוני-דתי. לפחות בהרכב וועדת הבחירות, היסטוריה נעשתה."

 יו"ר הועדה הוא הדיין דוד מלכה, שני נציגי הרבנים הראשיים הם אברהם בריסק וד"ר יעקב הדני.

  משמעות ההחלטה להכניס את הנשים לוועדה היא ש"חוק הרב עמאר", שנועד להאריך את כהונתו של הרב הספרדי הראשי, שלמה עמאר, לא ייצא אל הפועל.

 החוק הנוכחי מגביל כהונה של רב ראשי ל-10 שנים, ובשנתיים האחרונות נעשו מאמצים לבטל את הסעיף המגביל את הקדנציה של הרבנים, אולם כעת נסתם על כך הגולל באופן סופי, משום שמהרגע בו מונתה ועדת הבחירות אין יותר אפשרות משפטית לבצע שינויים בכללי המשחק.

הרב אלי בן דהן מהבית היהודי, סגן השר לשירותי דת, אמר בתגובה לאישור הרכב הוועדה כי "במשך שנים אני פועל לקידומן של נשים", אמר הרב . "עיני הציבור בישראל נשואות אלינו ואני מקווה שבסוף התהליך, הגוף הבוחר יבחר רב ראשי ציוני-דתי. לפחות בהרכב וועדת הבחירות, היסטוריה נעשתה".

 כעת נפתחה חזית על המועמדות למשרת הרב הראשי הספרדי.  בין המועמדים: בניו של עובדיה, הרב אברהם יוסף, הרב הראשי של חולון; הרב דוד יוסף, רבה של שכונת הר-נוף בירושלים; והרב יצחק יוסף, ראש ישיבת "חזון עובדיה" וכן יהודה דרעי .

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.