פרסום דו"ח המבקר – השאלות והתגובות

דו"ח מבקר המדינה על מחדלי צוק איתן רק מוכיח שאין על מי לסמוך

בעוד יום או יומיים, העשן של הרימון שהטיל מבקר המדינה בנושא 'צוק איתן' יתפוגג.
אבל אם יש מי שמתקשים להירדם מאז פרסום הדו"ח הם לא המבוקרים בו – החל מראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר יעלון וגנץ, אלא התושבים בעוטף עזה.
הדו"ח החמור, לטענת התושבים, רק מוכיח שאין באמת על מי לסמוך; גם העובדה שהשבוע פורסם מפי גורם מדיני כי למערכת הביטחון ידוע על 15 מנהרות תקיפה מעזה לישראל, לא מסייעת לתחושות הקשות. כי אם ברור שיש מנהרות אז לא ברור למה מחכים, עדיפה מלחמה יזומה על פני הפתעה מצד חמאס שתוביל לדו"ח מבקר נוסף – אומרים רבים מהתושבים.
ובינתיים כשחמאס לא מפסיק לחפור עוד ועוד מנהרות, המבוקרים מתנערים מהביקורת עליהם. שר הביטחון לשעבר יעלון, כורך את גורלו בזה של ראש הממשלה נתניהו, כאילו לא היו אויבים פוליטיים מרים."יכול להיות שהיה צריך למצוא פתרון לגן הילדים שנוצר לנו בקבינט, אבל אני גאה שעמדתי יחד עם ראש הממשלה והרמטכ"ל מול ההתלהמויות הפומביות והחתרנות הפוליטית והאישית, כשלוחמינו תחת אש", אמר יעלון. לדבריו, "לא צריך להיות גאון גדול כדי להבין זאת: מדובר בדו"ח שבוחן היבטים חלקיים של מערכה מורכבת ומתעלם משיקולים רחבים, משום שנפל שבי בידי פוליטיקאים אינטרסנטים שהזינו את משרד המבקר במידע מגמתי וזיהמו את תהליך בדיקתו".
הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט התייחס גם הוא לדו"ח, אמש. הוא שיבח את הרמטכ"ל בזמן המבצע, בני גנץ ואמר: "בשנים האחרונות הגברנו את ההכנות והאימונים. צה"ל מפיק לקחיו וגיבש תכנית עבודה ופועל לשיפור יכולותיו ברצועת עזה. צה"ל אינו חסין מביקורת על צוק איתן, אך עלינו לזכור כי מדובר בבחורים הטובים ביותר שתרמו רבות לביטחון המדינה".
מלשכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו נמסר: "צה״ל הנחית על החמאס, במהלך 'צוק איתן', את המכה הקשה בתולדותיו, וישראל מנעה את תכנית החמאס לחדור ליישוב דרך המנהרות ולחטוף אזרחים. השקט חסר התקדים ששורר בעוטף עזה מאז ״צוק איתן״ הוא מבחן התוצאה. זהו שקט שלא היה כמותובאזור מאז מלחמת ששת הימים. היישובים בעוטף עזה נמצאים בפריחה ואלפי ישראלים עוברים לגור בהם. איום המנהרות הוצג בפירוט בפני שרי הקבינט ב-13 ישיבות נפרדות. הוא נידון בכל חומרתו, תוך בחינת כלל התרחישים האסטרטגיים והמבצעיים", דברי נתניהו.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.