פרסום ראשון: אחרי ה"אייפון ודומיו" – הכרזת מלחמה נגד המחשבים הניידים (הקלטה)

המאבק נגד פגעי הטכנולוגיה עולה שלב • בניסיון לבלום את השימוש באינטרנט מעלים הרבנים את רף המאבק ויוצאים למלחמה נגד השימוש במחשבים הניידים ללא חותמת • הגר"ד כהן: "כל זמן שאברך מחזיק מחשב נייד ללא מחסום הרי הוא כמחזיק אייפון". האזינו.

מהפכת האינטרנט והטלפונים החכמים לא פוסחת גם על הרחוב החרדי. מאבקים רבים נוהלו בשנים האחרונות נגד "פגעי הטכנולוגיה" – אך למרות המחאה, התופעה לא נעצרת. כעת בניסיון לבלום את השימוש באינטרנט מעלים הרבנים את רף המאבק ויוצאים למלחמה נגד השימוש במחשבים ניידים המשמשים אלפי אברכים לכתיבת חידושי תורה – כך שמהיום יותרו לשימוש רק מחשבים עם אישור וחותמת "חסום" ע"ג המחשב.

בסדרת כינוסים המאורגנים ע"י עסקנים מהציבור החסידי והליטאי כאחד והיו עד כה בשכונות גבעת שאול, נווה יעקב, רמות וסנהדריה בירושלים מתחייבים בני הקהילות לחתום על מסמך השולל הימצאות מכשירי "אייפון ודומיו" ברשותם. עד כה חתמו אלפים רבים על טופסי הצטרפות שבהם התבקשו לדווח באמצעות איזה חיבור הם משתמשים באינטרנט ולאילו מטרות. בהמשך יוודא כל רב כי חברי קהילתו לא מסרו דיווחים כוזבים בעניין.

המארגנים כי ההצלחה המקומית תתרחב ותתפשט, וכלשונם – "הבשורה המרנינה תצא לכלל קהילות היראים בארץ הקודש ובעולם כולו". כבר עתה הם מדווחים על "ביקוש ער ובלתי צפוי להעתקת הרעיון", ועל עסקני קהילות רבות המשתתפים בכינוסים כדי לעקוב אחריהם ולהעתיק את המודל.

לידי כתב 'קוקר' הגיע הקלטה מאחד הכינוסים הפנימיים שהתקיימו השבוע לשם הוזמן לנאום הגאון רבי דוד כהן ראש ישיבת 'חברון גבעת מרדכי' וחבר מועצת גדולי התורה של 'דגל התורה', בנאום תקיף פירט הגר"ד את הסכנה שקיימת בהחזקת מחשב נייד אפילו לצורך דברי תורה והסכנה הקיימת להתחבר דרכו לאינטרנט.

הגר"ד פתח: "בלחיצת כפתור אחת מתחברים לדברים הנוראיים ביותר – הייתה אסיפה לפני שנתיים דיברו על אייפון והייתה החלטה שמי שמחזיק את זה אסור לתת לו להיות שליח ציבור ולא לתת לו עלייה. הציבור לא מודע – אייפון כבר יצא מכלל ישראל היום הולכים בכוללים ובבתי מדרשות ורואים אברכים עם מחשבים דרך נוחה יותר לכתוב חידושי תורה כל אחד שיש לו מחשב נייד נמצא במצב שיש לו אינטרנט – אפשר לקלוט את האינטרנט בכל מיני מקומות".

עוד סיפר הגר"ד: "ראיתי בחורים שישבו בהתמדה ולאט לאט הלכו וכבו. נכנסו לרפיון ידיים ואדישות מספיק שבחור הראה לחברו אינטרנט אחר כך מאבד את כל הטעם בלימוד תורה. היה לי סיפור לא מזמן – בחור ירא שמים שראה אינטרנט במכשיר והרגיש שהוא לא יכול יותר ואמר לי אני רוצה להתאבד החיים שלי לא חיים יותר לא יכול להתמודד עם זה. אני רוצה לקחת את החיים שלי – הוא היה בעל דרגה, הוסיף הגר"ד וקבע כי ישנם הרבה כאלה שלא רצו להתאבד לאחר ש'וירא כי טוב' וחיו חיים כפולים ברמאות, אלו נמצאים בסכנה שאין כדוגמתה".

בסיום דבריו אמר הגר"ד: "מי שמחזיק מחשב נייד בלי מחסום הוא נמצא בסכנה אדם משחית את נפשו וקשה לו לחזור בחזרה מערכה על נפש הדור הצעיר כל אחד צריך לשמור את נפשו לא היינו מעולם בסכנה כזו סכנת קיום תפקידנו! צריך לומר בקול גדול: כל זמן שלא הוכחת את ההיפך אתה מחזיק אייפון – כל מחשב חשוף לאינטרנט עד שתוכיח אחרת עם חתימה ע"ג המחשב".
[alooma ref="1ca2036190ef85d6724b3f672c03ceba.mp3" src="1" autoplay="0" pid="0"]

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. "מספיק שבחור הראה לחברו אינטרנט אחר כך מאבד את כל הטעם בלימוד תורה." אם רב כלשהו סבור שכל התורה כולה וכל התושב"ע לא שקולה כנגד הצצה קלה באינטרנט, מה זה אומר על התורה? ויותר מכך מה זה אומר על עמונתו של הרב הנכבד בתורה?

  michael |
  הגב
 2. קשוט עצמך תחילה.. בכל חלון בישיבת חברון גבעת מרדכי יש קליטה לאינטרנט אלחוטי של האוניברסיטה בגבעת רם, וכמעט בכל חלון יש מחשב נייד .

  חברון |
  הגב
 3. הקליטה של אינטרנט לא מסונן שואה ליהדות לא פחות, משפחות מתפרקות, ילדים נאנקים מצער.

  אברהם |
  הגב