ביזוי הרב סילמן: חבר המועצת במכתב חריף

הגר"י זילברשטיין במכתב המתפרסם הבוקר ב'יתד': "הננו להביע צערנו על ביזוי תלמיד חכם מופלג בעת מסירת שיעור לרבים"

ביזוי הדיין הגאון רבי יהודה סילמן לא עובר בשתיקה ומביא את גדולי ישראל למחות על העוול שנעשה. היום מתפרסם בעיתון 'יתד נאמן' מכתבו של חבר מועצת גדולי התורה ורב שכונת רמת אלחנן הגאון רבי יצחק זילברשטיין המוחה על ביזוי כבוד התורה והפגיעה בדיין הגר"י סילמן מגדולי הדיינים בדורנו.

המכתב נוסח על ידי הגר"י זילברשטיין עצמו שכאב ולקח באופן אישי את המקרה אשר אריע בשכונתו, המכתב היה לעיני גדולי הרבנים ומורי ההוראה.

וכך הנוסח המתפרסם כאן לראשונה: "בסייעתא דשמיא ערב יום כיפור תעשו הנני להביע צערנו הרב על ביזוי תלמיד חכמם מופלג מגדולי הדיינים בדורנו בעת מסירת שיעור תורה לרבים והתורה דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום. עלינו לשוב אל ה' ויכפר בעדינו ויחתמנו לחיים טובים".

הכל החל בעת דרשת שבת שובה שנשא הגר"י סילמן בבית מדרשו בשכונת 'רמת אלחנן' בבני ברק אז עשרות בחורים המזוהים עם 'הפלג הירושלמי' חלקם מתלמידי הגר"ש מרקוביץ מישיבת פוניבז' בבני ברק פרצו לדרשתו והחלו בקריאות גנאי לעברו, הבחורים התעמתו עם מתפללי בית המדרש וגרמו נזק רב לדלת בית המדרש.

אחד המשתתפים בדרשה שוחח עם 'קוקר' וגולל את מה שאירע: הדרשה החילה בסמוך לשעה 22:00 בליל שבת כבר אז החלו להגיע לדרשה בשכונת רמת אלחנן מספר בחורי ישיבה המזוהים עם 'הפלג הירושלמי', במהלך הדרש כאשר דיבר הרב סילמן עלך נושא 'אמונת חכמים' זעק אחד הבחורים: "מי החכמים שלכם? אתה מעז לדבר על אמונת חכמים".

הבחורים, כעשרים במספר זעקו דברי גנאי וחוצפה לעבר הרב סילמן מול עיניהם המשתאות של קהל המשתתפים. במהלך העימות הוכו ונהדפו על ידי הבחורים הפורעים, הגאון רבי מרדכי בונים זילברברג רב שכונת שיכון ה' בבני ברק והגאון רבי אליעזר רוט חתנו של הגר"י זילברשטיין.

16 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. השאלה שתמוהה לי עד לרגע זה, כולל הכתבה והתגובות הנ"ל, איך דן סילמן לבדו כדיין יחיד בדיני נפשות. הרי הרב מאיר במצבו מאד רגיש, בלשון המעטה, לכל תזוזה לא זהירה בחייו. כל תזוזה לא זהירה עלולה ח"ו לקצר את חייו. ומי יהיה אחראי? סילמן? או מי שסומך עליו בעינים עיוורות? ותלמידות סמינר מאיר מה יהיה עליהן? האם ימשיכו את הסמינר במחלוקת פנימית כמו ב… וכלל ישראל מה יהיה עליהם, האם ימשיכו במחלוקת עד אין קץ? ומי אחראי? סילמן? או מי שסומך עליו בעינים עיוורות?

  יכין ובועז |
  הגב
  • לכבוד המגיב שמעלי, שלום וגח"ט. השאלה ששאלת קשה מאד. אך מה תעזור לך תשובה? נניח שזה אחראי או זה, אז מה תרויח? שלום לא יצא מזה. יש לעורר את הציבור להתפלל ביוה"כ הקרוב בכוונה גדולה, ואולי נזכה שכבר יבוא משיח ויגאל את עם שראל מהדיין היחיד הזה שלמעשה הוא איש נדל"ן ופרסום שעובד עם יחצנים, ויביא לנו את משיח צדקנו. אמן.

   עובדיה |
   הגב
 2. מנסים למחוק פרק בהיסטוריית הגלות של כלל ישראל אז באו נרענן
  ראשון ממציאי הרדיפות נגד אנשים וילדיהם היה נתי גרוסמן וחביריו
  מי אינו זוכר איך ביו השפילו את ילדי משפחות גרינימן – וציבור שהלכו לאורו של ר' חיים גרינימן ז"ל
  כולנו זוכרים איך רדפו את משפחת פינשטיין וציבור ההולכים לאורו של ר' מיכל פינשטיין ז"ל
  לא ניתן לשכוח את הרדיפות נגד משפחות פוברסקי ותלמידי ר' דוד פובדסקי ז"ל
  כולנו זוכרים את דברי הרפש שהיו מנת חלקו של הציבור הספרדי במשך שנים מעל גבי עיתנו של נתי גרוסמן וזה רק בגלל שהלכו להורו של הרב עובדיה יוסף ז"ל
  אתם מתגעים לזמנים עברו לאחר שהיום אינכם במעמד השפעה וזה מוציא אותכם מדעתכם כמאמר חז"ל הכבוד מוציא את האדם מהעולם
  הרגעו והפסיקו להשמיץ את גדולי ישראל

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
  • צערינו היא שיש משכילים המתירים להתייצב לגיוס השמד והניאוף!!!
   סוף סוף האמת יוצא לאורה: הם שמתירים להתייצב לגיוס השמד והניאוף הם פשוט רע-בנים וד"ל. יום הדין מגיע וחייבים לשוב על שהכשילו בחורים ואברכים…. אלפי בני ישיבה נכשלו בלשכה של שמד על לאו של "לא תתורו אחרי לבבכם ואחרי עיניכם" – זו מינות, וערוה ר"ל.

   וכעת העולם כולו במצב קשה ביותר. וכך אמר בהתקפה קשה על הפלג הירושלמי כשצא ר"י סילמן ופער פיו נגד הרב הצדיק הדור הגאון ר' שמואל שליט"א, אמר להם: שהוא מפלג שמתירים לכתחילה להתייצב לגיוס השמד והניאוף, וכך אמר: אני מתחנן אליכם! רחמו על עצמכם! שלא תהיה קפידא ח"ו ויוולדו לכם ילדים מחוסרי איברים ח"ו!! זה כל מה שאתם מחפשים! לומר שמרן פשרן ורק אתם קומץ עסקנים צעירים חסר אחריות ממשיך את הרצון ד', היש לכם אחריות על המעשים שלכם? כבוד התורה זה אש!! הזהרו בגחלתן שלא תכוו. כך דבר נגד פלג הרב הצדיק הדור הגאון ר' שמואל שליט"א.

   סילמן גם נתן הסכמה "על דת הציונות" ממש כאחד המשכילים, ראו הסכמתו הכפרני נגד השם ית' http://www.yoel-ab.com/katava.asp?id=127 ובבני ברק אומרים "הכלב השחור – יותר גרוע מהיטלר" ממש שמד. חוץ מזה אמר סילמן דברים מצחיקים: אמר כי כל מי שיצביע עץ סופו שייענש בדיני שמים ובמצבים גרועים וקשים, ובטענות שיבואו לעצמם בלבד, הוא הזהיר אותם. אבל למעשה המציאות היא שהרבה חרדים בפרט מבני ברק, בתקופה זאת לא רק שלא מעלים את העולם אלא הם מורידים את העולם ["תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי" (קהלת רבה ו' וראה מסילת ישרים, פ"א)]. לדוגמה התייצבות לגיוס השמד בלי בושה… לבייש אברכי כוללים, לפטר חזנים בימים נוראים, זה פשוט חלק מהבירור לפני משיח…. אלו עמלקים פלג ערב רב, מבני המן למדו ב"ב ואכמ"ל.

   משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
   הגב
 3. כמה צדקו דברי מרן שר התורה בעל הדרך אמונה שכתב עליהם סעיף קטן
  וז"ל
  הנה בשנים האחרונות", כותב הגר"ח ותוקף את אנשי הפלג הירושלמי, "קמו אנשים מתוכנו ריקים ופוחזים בעלי מחלוקת ומקהילים קהילות ברבים ופוערים פיהם לבלי חוק בכל הקדוש לנו, ומדברים סרה וזלזול על גאון ישראל קודש הקודשים, גדול דורנו מרן הגראי"ל שטיינמן שליט"א, ומערערים על הנהגתו".

  מרן שר התורה ממשיך ותוקף את אנשי 'בני תורה': "ובאמת שכל כוונתם ומזימתם לכפור במושג שגדולי הדור ינהיגו את הדור כפי שהיה ויהיה בכל הדורות, ומכריזים ואומרים אין לנו חלק בדוד ולא נחלה לנו בבן ישי איש לאוהליו ישראל הישר בעיניו יעשה".

  "ועתה הגדילו לעשות לפתוח מפלגה, אוי לנו שכך עלתה בימינו שכבוד התורה מושפלת עד שאול תחתית רח"ל וסופה מי ישורנה, איך נכניס אהבת תורה לדור הצעיר", כותב הגר"ח בכאב.

  "והנה העולם אינו הפקר", מתריע מרן הגר"ח, "וכבר אמרו חז"ל כל המבזה תלמיד חכם אין לו חלק לעולם הבא אין רפואה למכתו, וצריך להתרחק מהם פן תספו בכל אשר להם ח"ו ולא לסייע בידם בשום אופן להיות שותף למבזי ת"ח

  אביגדור |
  הגב
 4. לפלג אין שום אידולוגיה חוץ מלחלוק ולהילחם עם גדולי ישראל
  וזה בדיוק מה שהם עושים עכשיו כל מינו של גדולי הדור הם אומרים הפוך
  העיקר להילחם בגדולי ישראל ומנהיגי הדור

  מי היו אלו שלחמו ברב וואזנר שלא עשה מה שהם רצו אתה יודע ?

  מי היו אלה שלחמו ברב ניסים קרליץ שלא חשב כמותם אתה יודע? אכן ניחשת נכון ,

  מי לחם ברב מיכל פינשטיין

  מי לחם ברב בינימין זילבר

  מי לחם ברב עובדיה

  מי לחם ברבדוד פוברסקי

  והוריד חייהם ביגון שאולה

  מי הילך אימים על ר' דוב לנדאו שיחי'

  מי הילך אימים על ר' חיים גרינימן במשך עשרות שנים

  ב"ה הגיעו ימי שחרור מעול העריצות שלכם

  והמחיר דורש לחימה ללא כל פשרה בכם

  היום כולם מבינים שאין לכם שום אידולוגיה חוץ משינשאתכם לגדולי ישראל להילחם על גדולי ישראל

  חונה |
  הגב
 5. מנסים למחוק פרק בהיסטוריית הגלות של כלל ישראל אז באו נרענן
  ראשון ממציאי הרדיפות נגד אנשים וילדיהם היה נתי גרוסמן וחביריו
  מי אינו זוכר איך ביו השפילו את ילדי משפחות גרינימן – וציבור שהלכו לאורו של ר' חיים גרינימן ז"ל
  כולנו זוכרים איך רדפו את משפחת פינשטיין וציבור ההולכים לאורו של ר' מיכל פינשטיין ז"ל
  לא ניתן לשכוח את הרדיפות נגד משפחות פוברסקי ותלמידי ר' דוד פובדסקי ז"ל
  כולנו זוכרים את דברי הרפש שהיו מנת חלקו של הציבור הספרדי במשך שנים מעל גבי עיתנו של נתי גרוסמן וזה רק בגלל שהלכו להורו של הרב עובדיה יוסף ז"ל
  אתם מתגעים לזמנים עברו לאחר שהיום אינכם במעמד השפעה וזה מוציא אותכם מדעתכם כמאמר חז"ל הכבוד מוציא את האדם מהעולם
  הרגעו והפסיקו להשמיץ את גדולי ישראל

  שמילו |
  הגב
 6. תלמיד חכם מופלג שמתנהג כמו ברבר וכאחרון התגרנים משוק הפשפשים. אין איסור לבזות כזה רב.

  איש אמת |
  הגב
 7. הגר"י סילמן מהמיוחדים שבדור בענווה שלו ובכשרונו וידענותו התורנית. זוכר אותו עוד בצעירותו עמל בתורה בצורה מופלאה

  חיים |
  הגב
 8. הגר"י זילברשטיין צודק שהוא מוחה על כבודו של הגאב"ד הגר"י סילמן. מדובר בנסלה שלא הייתה כמוה לבזות את אחד מגדולי ישראל ולפוצץ דרשה. השתגעתם?!

  חיים |
  הגב
 9. אני שמחתי שביזו אותו, זה מגיע לו בצדק.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
  • שהשם ירחם עליך. איך אתה לא מתבייש לגבות ביזוי של תלמיד חכם ענק כמותו! אין אדם חוטא אא"כ נכנסה בו רוח שטות! חזור בך!

   חיים |
   הגב
 10. הרב זילברשטיין שהרב סילמן דיבר ופעל בכל כחו נגד חמיך מרן הרב אלישיב זי"ע גם אז היה צריך לכתוב מכתב חריף ?????
  [בכל הכבוד הראוי ללא שום כוונה לזלזל ח"ו בת"ח ]

  אחד העם |
  הגב