תקנות הגיוס החדשות יעלו מחר לועדת חוץ וביטחון

בעקבות הסדרת מעמד הישיבות בוועדת חוץ וביטחון עלולים מאות תלמידי ישיבה וכוללים לאבד את מעמדם כבני ישיבה – כל הפרטים בפרסום ראשון

בעקבות הסדרת מעמד הישיבות בוועדת חוץ וביטחון עלולים מאות תלמידי ישיבה וכוללים לאבד את מעמדם כבני ישיבה ויעמדו בפני גיוס.

ל׳אקטואליק' נודע כי במסגרת ההסדרה שתאושר מחר בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת ביניהם יאושרו תקנות חדשות.  הקריטוריונרים יגדירו מחדש את המושג ״ישיבה״, ובכך עלולים מאות אברכים וכוללים לאבד את מעמדם כבני ישיבה.

בפניה דחופה של ראש איחוד הכוללים שלמה רוזנקרנץ הוא פונה למנהיגי הציבור לפעול למניעת אישור התקנות מחר בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת ומסביר כי הסכנה היא בפרט לבעלי תשובה וכוללים קטנים.

בנוסף יש השלכות מרחיקות לכת על תלמידי הישיבות, לטוב ולמוטב, בין היתר לאלו הלומדים בכוללים קטנים או בכוללים שמספר דחויי השירות בו נמוך.

הוא מוסיף כי ״הטענה לפיה הצורך הדחוף באישור התקנות נובע מן העובדה שללא אישורן לא ניתן לקבל הכרה עבור ישיבות חדשות, מתאיינת, לאור העובדה, שבמקביל, עם אישורן של התקנות החדשות, יאבדו באחת מאות כוללים את הכרתם, מה שיוביל אוטומטית, בהמשך הדרך, להסרת מעמדם כ'בן ישיבה' של אלפי אברכים צעירים, ומאי חזית דדמא דילהו סומקא טפי…״ האם דמם של בני הישיבות הרגילות סמוק יותר משלהם.

רוזנקרנץ מציין כי עו"ד ציפורי קובע בחוות דעת כי ישנם דרכים משפטיות חילופיות לטיפול בבעית הישיבות החדשות וחותם את המכתב בחרדה ובדאגה לכבודה של תורה.

במכתבו הוא כותב: כי סעיף 26 לחוק שירות בטחון קובע כי גיל הפטור יעמוד על 24, זאת בשונה מהמצב שהיה קיים עד כה בו גיל הפטור היה 32. שינוי זה יוצר בהכרח בעיה קשה בכל הקשור למספר המזערי של דחויי שירות הלומדים בישיבה, הנדרש, על פי התקנות החדשות, לשם הכרה בישיבה. מאחר ועד כה מרבית תלמידי הכוללים נדרשו לדחיית שירות עד גיל 32, לא היה לכולל כל קושי לעמוד במספר המזערי. ואולם עם כניסתם של התקנות החדשות לתוקף והקדמת גיל הפטור, יצומצם באופן דרסטי מספר דחויי השירות הלומדים בכולל, וכתוצאה מכך ימצאו עצמם כוללים רבים במצב בו אין הם עומדים במספר המזערי הנדרש להכרה ויפלטו כמעט באופן אוטומטי מרשימת הישיבות המוכרות.

לסיום הוא כותב: בהעדרן של תקנות המסדירות את אמות המידה להכרה בישיבות, לא ניתן להכיר בישיבות חדשות. יחד עם זאת מצב זה אינו מסכן בהכרח את תלמידי הישיבות וישנם כלים משפטיים להתמודד עם מצב זה, שחלקם נמצאים כאמור בעיצומם וחלקם טרם נוסו. נראה כי מעמדם של חלק הישיבות שהוכרו בעבר, ובפרט מעמדם של רבים מהכוללים, עשוי להתערער עם התקנתן של התקנות החדשות וזאת בשל משמעות הקדמת גיל הפטור והמספר המזערי הנדרש.

 

סייע בהכנת הידיעה: מנחם קולדצקי

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. פריינק נבגד משס

  החכי"ם כבר ידאגו שהפריינקים כבר ימלאו גם את יעדים אלה….

  מושיקו |
  הגב
  • אין גזירה

   אני מאמין באמונה שלימה שאין גזירת גיוס כלל ואע"פ שאני רואה את המכסות ואת העצירים עם כל זה אני מאמין שאין גזירת גיוס

   אני מאמין |
   הגב
   • בהחלט אין גזירה

    וכל מי שאומר אחרת הוא "יוצא נגד גדולי ישראל"

    חגי |
    הגב