פרס: "דאע"ש הוא תוצאה של טעויות המערב"

נשיא המדינה לשעבר בחר להאשים את הטעויות של מדינות המערב שלדבריו הביאו להקמת ארגון הטרור הרצחני "דאע"ש". בדבריו התייחס לתהליך השלום עם הפלסטינים ואמר כי שלום עושים עם אויבים ולא בין ידידים.

נשיא המדינה לשעבר, שמעון פרס אמר היום בדיון בוועידת ישראל לעסקים של עיתון גלובס כי ארגון דאע"ש הוקם בעקבות הטעויות של מדינות המערב. "אחד הדברים הבסיסיים שיש לעשות הוא לא רק להרוג את הטרוריסטים אלא להרוג את הסיבות לטרור. עלינו לשאול את עצמנו למה בנות ובנים צעירים מצטרפים לטרור", אמר.

פרס הוסיף כי "יש קבוצות קטנות, 15 איש שיכולים לבוא לניו יורק ולהרוג מאות אנשים כמו כלום. עלינו לשאול את עצמנו למה הם הולכים לשם ומקריבים את חייהם. זה בגלל המסר. עלינו לומר להם: חבר'ה, אתם לא יכולים להציל את העולם ככה. אתם יכולים לעשות זאת על ידי מדע, השקעה. ועלינו להשקיע יותר באוניברסיטאות מאשר בצבא".

כאשר נשאל על הקרבות בין טורקיה לרוסיה אמר פרס כי "טורקיה צריכה לעשות בחירה. היא נלחמת במדינה כורדית. היא מפחדת שכורדיסטן תפרק את טורקיה. עבורם, הקונפליקט הוא מסוג אחר לגמרי. הם מקווים שאירופה תעזור להם למנוע מדינה כורדית. אני חושב שפוטין רוצה לסיים את הסיפור הזה, אבל הוא רוצה פרטנר – והפרטנר הזה צריך להיות ארה"ב".

פרס התייחס למלחמה בסוריה ואמר כי "בשאר אסד לא יכול להשאר, הוא הרג יותר מדי אנשים. בין אם זה ייקח חודשים או שנה, אני לא יודע. אבל גם אובמה אמר שהמחלוקת היחידה בינו לבין פוטין היא כמה זמן אסד ישאר בשלטון. האמת היא שסוריה אינה מדינה, אלא ישות שחולקה על ידי סייקס-פיקו. בסוריה יש את העלאווים, אך יש גם סונים, שיעים דרוזים, כורדים – ואי אפשר ליצור כך מדינה.

"אני חושב שצריך לפנות לצעירים, שהם פחות קיצוניים, ואני גם מציע שמישהו יאמר לאו"ם לשים את הליגה הערבית כאחראית לסוריה. כי מה שקורה עכשיו זה שהערבים מצפים שאחרים יפתרו את בעיותיהם – שהם יפתרו את הבעיות של עצמם. במקום זה, המערב לוקח את זה על עצמו, והערבים מאשימים אותו בהכל".

בהמשך סיפר פרס: "הוזמנתי לדבר בפני הפרלמנט הטורקי, בעברית! באתי לאירופאים ואמרתי להם: רבותי, מה אתם עושים? במקום להביא עובדים מטורקיה לגרמניה, תשלחו עובדים למדינות החלשות, לאפריקה, לבנות תשתיות שם – אין להם עבודות, אין להם מה לאכול. רוצים לעזור? תעזרו להם, בבית שלהם".

בהתייחסות לתהליך השלום אמר כי "כשאנשים רואים משבר, הם חושבים שזה סוף העולם. אבל לא כך. משברים קורים. החוזק של השלום הוא בגלל שהוא אמיתי, נחוץ לשני הצדדים, ואני מאמין שישראלים בליבם רוצים שלום. גם הערבים יודעים שאין חלופה לשלום. אני מאמין שהאנשים עצמם יודעים שאין חלופה לשלום, מלבד פליטים ודם".

במענה לשאלה האם אפשר להשיג שלום עם המנהיגים הנוכחיים, ענה הנשיא לשעבר: "אני לא מעריץ של מנהיגים. אני מדבר על מנהיגות ולא על מנהיגים. הבעיה היא תמיד שצריך לשפוט מנהיגים על פי המעשים ולא על פי הדיבורים. התוצאות של מה שהם עושים. כיום המנהיגים של שני הצדדים, יש להם האשמות אחד כלפי השני. שלום עושים עם אויבים".

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.