"לא סלחתי למי שעמד על המרפסת"

נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס, שהחליף את יצחק רבין כראש ממשלה לאחר הרצח, מדבר כנגד מנהיגי הימין שלטענתו הסיתו כנגד רבין ערב הרצח.

בריאיון ששודר ברשת ב' אמר פרס כי לא סלח לפוליטיקאים מהימין – בהם ראש הממשלה בנימין נתניהו – שעמדו על המרפסת בהפגנה מלאת ההסתה בירושלים, {פרס מאשים }

נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס, שהחליף את יצחק רבין כראש ממשלה לאחר הרצח, מדבר כנגד מנהיגי הימין שלטענתו הסיתו כנגד רבין ערב הרצח.

בריאיון ששודר ברשת ב' אמר פרס כי לא סלח לפוליטיקאים מהימין – בהם ראש הממשלה בנימין נתניהו – שעמדו על המרפסת בהפגנה מלאת ההסתה בירושלים, שנערכה כחודש לפני הרצח. "את מה שיש לי להגיד לנתניהו אמרתי לו – כשהיה נאום בר אילן תמכתי בו, אבל מה שהיה היה".

 

כזכור, בהפגנה הסוערת בכיכר ציון הציגו מפגינים שלטי נאצה בהם קראו לרבין "בוגד" ו"רוצח", ראש הממשלה גם הוצג בכאפייה ובמדי הנאצים על ידי אבישי רביב שהיה בכלל סוכן שב"כ. במרפסת המלון שבכיכר עמדו בכירי הפוליטיקאים מהימין באותה תקופה – בהם רחבעם זאבי, נתניהו, משה קצב ואריאל שרון. אישי ציבור נוספים עזבו את ההפגנה לאחר שלדבריהם זו "יצאה משליטה". אותה הפגנה הפכה ברבות הימים לסמל למודעות של הנהגת הימין להסתה נגד רבין, למרות שהחקירה העלתה כי חלק מהכרזות הוכנו על ידי סוכן השב"כ אבישי רביב ("שמפניה").

 

 

"זה היה היום המאושר בחייו של יצחק, אני לא מגזים, וגם היום המאושר ביחסים בינינו. הוא כל כך התרגש מכך שבאו המונים, ובהם צעירים נלהבים – המחזה הזה אף פעם לא יישכח", שחזר פרס את יום הרצח. "הוא היה נרגש, חיבק, שרנו יחד, חשבנו שהרעיון של עשיית שלום זכה לתמיכת הדור הצעיר". הרוצח יגאל עמיר הודה בחקירתו כי שקל גם לפגוע בפרס באותו יום, אך מתברר כי נוהל האבטחה של השב"כ מנע מעמיר את האפשרות לפגוע בשניהם יחד.

 

"נפרדנו והתחבקנו, אמרנו שנרד ביחד כדי להפגין אחדות אבל בא השב"כ ואמר שערבים עומדים להתנכל לנו ולכן נפרדנו. התחלתי לרדת ראשון לפי התרחיש של השב"כ, וירדתי עם שמחה בלב. חיכיתי ברכב ופתאום שמעתי שלוש יריות", הוסיף הנשיא לשעבר. המאבטחים הסיעו אותו למטה השב"כ מיד לאחר היריות, ועדכנו אותו על מצבו של ראש הממשלה, ולאחר מכן המשיכו לבית החולים לבקשת פרס.

 

"כשהגעתי לאיכילוב הייתה מהומת אלוהים, לא היה ברור מצבו ובאיזו מידה הוא נפגע, כולם התרוצצו במבוכה ובדמעות". על קבלת תפקיד ראש הממשלה לאחר הרצח אמר: "הייתי הרוס, הרגשתי שגופי קרוע אבל ידעתי שיש אחריות. הרוצח לא ניצח, הרוצח רצח והמיט עלינו אסון", הוסיף פרס בהתייחסות ליגאל עמיר, "הוא עשה דבר נורא שהיהדות אוסרת, עם חיוך על הפנים".

 

=

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.