פרס רה"מ גם לספרדים

הזוכים בפרס רה"מ לחקר מורשת יהודי המזרח שיזמה השרה גמליאל – ד"ר עובדיה ירושלמי, האגודה לטיפוח מורשת יהודי תימן והמרכז העולמי למורשת יהדות לב. השרה גמליאל – "מעבר לפרס ההוקרה החשוב, אקדם החלטת ממשלה למימון מחקרי מורשת יהדות המזרח"

בטקס מול מאות משתתפים, העניקה היום השרה גמליאל את פרס ראש הממשלה לחקר מורשת יהודי המזרח לד"ר עובדיה ירושלמי על ספרו "חמש הדקות הארוכות", האגודה לטיפוח חברה ותרבות ,תיעוד ומחקר – מורשת יהודי תימן/ כתב העת "תימא" והארגון העולמי של יהודי לוב על המחקר "מן המצר" פרי עטו של החוקר גרשון סתיו.

מול מאות משתתפים, מהם אנשי אקדמיה ופעילים חברתיים, ובמעמד השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל, מזכיר הממשלה צחי ברוורמן ומנכ"ל יד בן צבי יעקב יניב התקיים היום (שני) בירושלים, זו השנה השנייה ביזמת השרה גמליאל, טקס פרס ראש הממשלה לעידוד חקר קהילות ישראל בארצות ערב ואיראן. מסורת הפרס היא פרי החלטת ממשלה שיזמה השרה לשוויון חברתי בספטמבר 2016, ולפיה מידי שנה יקצה המשרד לשוויון חברתי פרסים על סך כולל של 150,000 ₪ אשר מחולק שווה בין הזוכים בפרס.

הזוכים בפרס לשנת 2018, על תרומתם המשמעותית לחקר מורשת יהודי המזרח הם ד"ר עובדיה ירושלמי על מחקרו "חמש הדקות הארוכות" על מעצריהם של מאות מיהודי מצרים במלחמת ששת הימים, האגודה לטיפוח חברה ותרבות, תיעוד ומחקר של מורשת יהודי תימן על כתב העת המחקרי "תימא" שבהוצאתה, וכן המרכז העולמי למורשת יהדות לוב על מחקרו של גרשון סתיו "מן המצר" שעסק ביהדות לוב במלחמת העולם השנייה.

השרה לשיוויון חברתי, ח"כ גילה גמליאל: "בשנתיים האחרונות, מדינת ישראל שהייתה שותפה לעוול ההיסטורי היא זו שמובילה את הצדק ההיסטורי באמצעות המשרד לשוויון חברתי וכותבת את הפרק של יהודי המזרח בסיפור תולדות העם היהודי. הבסיס לכך הוא עבודתם של חוקרים שהובילו לחשיפת תולדות יהודי המזרח ולהפנמתן בתודעה הלאומית. חשוב שנדע להוקיר ולהעריך את פורצי הדרך הללו, שאפילו בשנים בהן הממסד לא תמך, ואף הערים קשיים, הם השקיעו מלוא אונם ומרצם למען חקר מורשת ותולדות יהדות המזרח והניעו את גלגלי ההיסטוריה".

השרה גמליאל חתמה את דבריה בהבהרה והצהרה כי "לא די בהוקרה לבדה, עלינו להבטיח שעוד ועוד חוקרות וחוקרים יוכלו ללכת בעקבות הזוכים. שיחקרו, שיכתבו, וילמדו את הסיפור היהודי השלם. בימים אלו ממש, אני שוקדת על הצעת מחליטים למענקי עידוד למחקרי מורשת יהודי המזרח. כך שמעבר לפרס הוקרה לחוקרים חלוצים, נעודד עוד ועוד נשים ואנשים מוכשרות ומוכשרים לרצות להיות כמותם, ללכת בדרכם ולכתוב את הפרק של יהודי המזרח. אני מאמינה שבעזרת ראש הממשלה נצליח לקדם את החלטת הממשלה הזאת, כבר בשבועות הקרובים".

על הזוכים נכתב בפרוטוקול ועדת הפרס: עובדיה ירושלמי/ "חמש הדקות הארוכות":

המחבר מציג את נושא יהודי מצרים במלחמת ששת הימים ואחריה על כל מרכיביה ,שופך אור על התנאים הקשים בכלא ועל קורות חבריו שנאסרו עמו. עדותו האישית של המחבר מהווה ציר מרכזי לספר בנוסף לראיונות שקיים עם עשרות אסירים נוספים .מדובר בעדות אישית המהווה מקור ראשון למתרחש בתוך כותלי בית הכלא. ומכאן חדשנותה. מלווה במחקר הנהוג בכללי האקדמיה . הנושא קשור בקשר ישיר בנושא הפרס, על אף שעיקר הספר עוסק בתקופה שלאחר קום המדינה .

• החוקר גרשון סתיו והארגון העולמי של יהודי לוב / "מן המצר":
ספר זה מגולל את סיפרה של משפחתו של המחבר, במהלך מלחמת העולם הראשונה בלוב ,שופך אור על תלאותיה של הקהילה היהודית בלוב באותה תקופה, אירועי התקופה אשר לובו בשנאה ,דיכוי ופוגרומים הפכו את בני קהילת לוב לפליטים . גורשו מבתיהם והועברו למחנה הריכוז והעבודה ג'אדו, עם סיום המלחמה וניצחון הבריטים את האיטלקים והנאצים שוחררו מהמחנה עבורו למחנה ריכוז בעיר גאריאן שם שהו כשלושה שבועות עד הגעתם לביתם בעיר בארצ'ה , שם מצאו את ביתם פרוץ וכל רכושם נבזז כך גם חנויותיהם של הסוחרים היהודים נפרצו וכל הסחורה נבזזה . ביזה כזו נראתה גם בעיר בנגאזי בבתים ובחנויותיהם של סוחרים יהודיים לא נותר דבר .על אף השלטון הבריטי בנובמבר 1945 החלו גלי אנטישמיות ע"י הערבים בהם בזזו ורצחו יהודים בעיר טריפולי . ההכרזה על מדינת היהודים הציתה אש של שנאה בקרב הערבים שהביאה למהומות ופרעות ביהודים . ומכאן ההחלטה לעלות לארץ.

• האגודה לטיפוח חברה ותרבות , תיעוד ומחקר מורשת יהודי תימן/ כתב העת המחקרי "תימא כרכים י"ג וי"ד":
מדובר בכתב עת הערוכים על פי קני מידה מדעיים, ממגוון חוקרים העוסקים בחקר יהודי תימן, היוצאים באופן סדיר זה למעלה מ14 שנה, מחקרים מעניינים בתחומים רבים הנוגעים להיסטוריה הכללית של קהילת יהודי תימן ובייחוד להיסטוריה התרבותית ,הכלכלית והחברתית שלהם . כתב עת זה מוכר ע"י הוות"ת של המועצה להשכלה גבוהה , המלמד על היותו כתב עת מדעי מחקרי . יצוין, כי זהו כתב עת היחידי העוסק בקהילת תימן ,

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.