פרשנות: החוטפים יאותרו במוקדם או במאוחר / חנן גרינברג

מה שהיה ברור זמן קצר לאחר החטיפה, הפך הערב עם  סיומו העצוב של האירוע, לעובדה: מערכת הביטחון חייבת לעשות בדק בית רציני. תהליך מעמיק של הפקת לקחים ולבדוק היטב מה היה לא בסדר. צה"ל, השב"כ, המשטרה. כולם צריכים לבדוק את עצמם ורצוי שיעשה זאת גורם חיצוני ולא מתוך אותם גופים. צריך להדגיש שכעת, התוצאה הקשה תגביר את המוטיבציה להגיע לחוטפים וההערכה כי יגיעו אליהם במוקדם או במאוחר. 

בדק הבית נדרש כי הגזרה בה אירע האירוע נחשבת לאחת החזקות של מערכת הביטחון.  ערב מבצע חומת מגן בשנת 2002 לאחר פיגועי התופת הקשים בעורף ישראל, הייתה גזרת יהודה ושומרון זירת טרור קשה. מחבלים, מעבדות, מחסנים. מדינת טרור. המבצע רחב ההיקף ומאות פעולות שנעשו לאחר מכן, הביאו לפגיעה קשה בתשתיות טרור, בשנים לאחר מכן המשיכה "מכסחת הדשא" לפעול ולא נחה לרגע.  הפיגועים בארץ נבלמו, ובמערכת הביטחון ציינו בסיפוק כי השילוב המודיעיני והמבצעי, "אינם נותנים לטרור להרים את ראשו".

אז נכון שהיו גם הצלחות וסיכולים, אבל האירוע הנוכחי מטריד. מטריד מאוד. זה מתחיל מהעדר מידע מודיעני, מבלבול בקבלת המידע והעברתו, ממשיך בימים ארוכים בהם לא היה קצה חוט וגם אם היה, הוא היה דק מדי ולא תרם רבות למבצע כולו. גם הפעילות שעשתה מערכת הביטחון בדמות מעצרים ועוד מעצרים, נראה כאילו נועד להציג שעושים משהו. גם מציאת הגופות הערב לא הייתה ככל הידוע אודות לפרי פעילות מודיעינית (למרות שישנו ניסיון להציג מציאות אחרת) , אלא יד המקרה.

 

חנן גרינברג. צילום: יח"צ
חנן גרינברג. צילום: יח"צ

 

בקיצור, האירוע הזה מדליק הרבה נורות אדומות, זה לא אומר שאסור לטעות, גם לא הוגן לבקש מאה אחוזי הצלחה במאבק מול טרור בלתי פוסק, אבל דווקא בגזרה הזאת, בגזרה בה נחשבת מערכת הביטחון חזקה, מצופה שכל האירוע הזה יתנהל אחרת, ימנע כליל או יסתיים עם תוצאות טובות הרבה יותר. למערכת הביטחון בישראל אתגרים עצומים, עזה, לבנון, איראן ועוד ועוד. כאשר התקלה מתרחשת במקום הנחשב לזירה הפחות מורכבת, עולות שאלות על המוכנות מהבלתי נודע בזירות אחרות, קשות ומעורפלות הרבה יותר. לכן נדרש בדק בית יסודי, לא למען עריפת  ראשים, אלא למען למידה והפקת לקחים. תהליך שיתבצע בעצב רב.             

 

הכותב חנן גרינברג, לשעבר הכתב הצבאי של אתר ynet  והפרשן הצבאי של עיתון מעריב. משמש כיום כמנכ"ל משותף  ב Narrative   המספקת שירותי ייעוץ אסטרטגי ותקשורתי.                       

         

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.