פרשנות: התותחים רועמים, הפוליטיקאים מנצלים

הדיבורים על כניסה חרדית לקואליציה לא נראים מעשיים, ליברמן מנצל את המבצע הצבאי כדי לתת גט לליכוד והקואליציה יציבה כמו הסכם הפסקת אש עם חמאס. הטור הפוליטי של אבי שיף

1. "כשהתותחים רועמים, המוזות שותקות" אומר הפתגם, אבל מה נעשה שגם בשעה זו ממשיכה להתנהל פוליטיקה מול עינינו. הפרסומים על צירוף החרדים לקואליציה יצאו לדרך כמעט יחד עם המבצע הצבאי בעזה. רוב החכי"ם החרדים לא אהבו את זה אבל גם לא מיהרו לשלול באופן נחרץ. גורמים ביהדות התורה דאגו להזכיר שלא שכחו את גזרות נתניהו בשנה האחרונה. "נתמוך בממשלה מבחוץ עד סיום צוק איתן", אומרים הגורמים. אם לשפוט לפי האמירות של העסקנים החרדים, נתניהו לא יזכה לראות בקרוב את החרדים בממשלתו, במיוחד לאור החשש שלהם שביבי בסך הכול מנסה לעשות עוד ספין על גווה השחוח של היהדות החרדית, ולא באמת מעוניין לתקן את הפגיעות הקשות בעולם התורה ומוסדות החינוך של המגזר.

2. קצב האירועים המסחרר גורם לפרישה של "ישראל ביתינו" מהחיבור עם הליכוד להיראות כמו אירוע מלפני שנים, אבל זה קרה רק בתחילת השבוע. ביום שני הודיע על כך באופן רשמי. זמן רב שהוא חיפש את ההזדמנות לתת גט כריתות  לנתניהו ולהיפטר מהשידוך שלא צלח מיום הולדתו. החל בכישלון במערכת הבחירות שבא נחל החיבור בין המפלגות הפסד ועבור בעימות החריף בין נתניהו לליברמן בדבר עוצמת הפעילות הצבאית במבצע בעזה. ליברמן חשב בעבר על מיזוג עתידי עם הליכוד. אלא שבדיקות שערך בחודשיים האחרונים גרמו לו להבין שחיבור עתידי לא בא בחשבון. אתמול בצל המתיחות הביטחונית ליברמן התעקש להביא את אישור הפיצול בוועדת הכנסת, בבחינת "אם לא עכשיו אימתי".

3. אם נראה לכם שהמשבר הקואליציוני ניכר רק ביחסים שבין הקודקודים, אתם מוזמנים לבקר בוועדת הכספים של הכנסת ולהבין שהממשלה הנוכחית יציבה כמו הפסקת אש מצוייה עם חמאס. יו"ר הועדה סלומינסקי איש הקואליציה העלה ביום שני להצבעה מספר סעיפים של העברות תקציב ושם המתינה לו הפתעה. הרוב הקואליציוני שאמור היה להיות נעלם, זאת לאור מחאת חברי הכנסת אלעזר שטרן שכועס על הסרת את חוק הגיור מסדר היום. במקביל, ח"כ גילה גמליאל מהליכוד מרכזת פעילות הקואליציה בוועדה גם היא הבריזה מההצבעה. (כמו הרבה דיונים) גמליאל ידועה כאופוזיציונרית שממורמרת קשות על אי קבלת תפקיד מכובד בחלוקת השלל בממשלה. בקצב הזה הסיכוי להעברת תקציב לשנת 2015 קטן.

4. הנשיא הנבחר רובי רבלין הגיע השבוע לביקור מיוחד בישיבת סיעת יהדות התורה בכנסת. רובי יזם את המפגש שבמהלכו הודה לחברי הכנסת על תמיכתם בבחירות לנשיאות. היי-לייט של הביקור היה ללא ספק האמירה של ריבלין לחכי"ם, "הרי אתם יודעים שאני מאמין שיש דת אחת ולא מאמין בדרך של הרפורמים. אבל כנשיא לא אוכל להתעלם מקבוצה גדולה של העם היהודי". החכ"ים שמעו ולעת עתה, העדיפו שלא להגיב.

 

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. גילה גמליאל עוד תטוס בפרימריז הקרוב.חוץ מלהתנגח בקואליציה לא עושה כלום.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. אם החרדים נכנסים לקואליציה הם נקניקים.שיתנו לביבי לאכול את הכובע לבד

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 3. סוף סוף התגלה הפרצוף של רובי ריבלין…

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב