פרשת האוסף החב"די ברוסיה: השופט האמריקאי חייב את רוסיה להשיבו • הנשיא פוטין מתנגד ומסכים שיוצג במוזיאון היהודי • מה אומרים בחב"ד?

בעקבות אוסף שניאורסון שהרוסים לא רוצים להשיבו לידי חב"ד, פסק שופט בוושינגטון על רוסיה לשלם 50,000 דולרים ליום כקנס על כל יום איחור בהחזרת הספרים.

אך נשיא רוסיה ולדימיר פוטין שביקר לאחרונה במוזיאון היהודי החדש במוסקבה הצהיר כי "העברת אוסף הספרים של שניאורסון לארה"ב הוא בלתי מתקבל על הדעת. האוסף הולאם על ידי ממשלת רוסיה למשך מאה שנים לפחות".

אך הוא הוסיף: "אני מוכן לתת את הפקודה להתחיל בתהליך העברת הספרים לידי המוזיאון היהודי של חב"ד במוסקבה". והסביר כי תביעות מצד החסידים כעת יכולות "לפתוח תיבת פנדורה", שיעמידו את רוסיה בפני מספר גדול של תביעות דומות".

בתגובה אומר העו"ד מטעם אגודת חב"ד העולמית נתן לוין: "הצעתו של הנשיא מר פוטין להציג את אוסף שניאורסאהן במוסקבה, במוזיאון היהודי, אינה מקובלת על תנועת חב"ד. האוסף חייב להיות מוחזר לספריית אגודת חסידי חב"ד בניו יורק, תנועת חב"ד ליובאוויטש היא הבעלים החוקיים של האוסף, והחזרתם של הספרים לביתו של הרבי בארצות הברית, היא התוצאה המקובלת היחידה שעולה בקנה אחד עם ההוראות הברורות של הרבי מליובאוויטש, הרב מנחם מענדל שניאורסאהן, היורש החוקי של הספרים. האוסף חייב להיות מוחזר לספריית אגודת חסידי חב"ד".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.