פרשת ההקלטות עוברת למישור הפלילי – שאלת מליון הדולר בפרשה

יממה לאחר חשיפת ההקלטות, בביתו של  מרן הגראי"ל שטינמן החלו אתמול בבדיקת נושא ההקלטות ברמה הפלילית, לשם כך נשכר עוה"ד דוד ליבאי, מבכירי עורכי הדין בארץ. במהלך הדיון בין אנשי הבית לליבאי עלו השאלות העקרוניות, האם מדובר אכן בעבירה פלילית או הקלטה לגיטימית. מבדיקה שערכנו עולה כי השאלה הפלילית תלויה בעיקר בדבר אחד משמעותי – נוכחות המקליט במהלך השיחה. לפי דברי החוקרים שמעורים בתחום, אסור על פי החוק  להקליט אדם  בשיחה שהוא מנהל עם אדם אחר אפילו בלא ידיעתו. למעשה אלו דברים שבכל יום שמגיעים לבית המשפט דיונים שמבוססים על הקלטות של הנידונים את מהלך השיחות ביניהם. ההקלטות האלו מתקבלות ולגיטימיות לחלוטין ומתקבלות כראיה בבית המשפט. כאשר המקליט לא מהווה חלק מן השיחה – כאן אנחנו נכנסים כבר למישור הפלילי של האזנות סתר, עבירה שעלולה להכניס את המקליט לחמש שנים בכלא האם אכן המקליט היה נוכח בשיחה ? זאת שאלת מיליון הדולר.

ההסתברות הפשוטה היא שאכן מדובר באדם שהיה נוכח בשיחה ומסיבות כלשהם הקליט את השיחה והפיץ אותה ומשם היא התגלגלה לידיהם של הפלג הירושלמי. במקרה כזה האקדח שהניחו בחזון אי"ש 5 הוא נטול כדורים. כאו מגיעה נקודה נוספת. כל המשתתפים בכינוס האמור חתמו אתמול על הצהרה משפטית שהם לא הקליטו את הדיון. בהנחה שהתצהיר יתקבל כמות שהוא, עולה תוצאה שההקלטה בהכרח הגיע מגורם חיצוני שחדר למקום, או יותר גרוע שתל מכשיר הקלטה במקום.אם אלו פני הדברים מצבו של המקליט חמור. אם כי, ראוי לציין כי הסבירות שאנשי החצר ילכו עד הסוף עם החומר היא לא גבוהה.

להושיב בן אדם חרדי בכלא זה לא דבר שיעבור בקלות, למרות הפשע שביצע בעצם ההקלטה. אנשי הבית בחזון איש 5 מניפים את האקדח המעשן במטרה עתידית. כלומר – אזהרה חריפה לאנשי הפלג שבמידה ויש ברשותם הקלטות נוספות כדאי להם לחשוב פעמיים לפני שהם חושפים אותם שוב.

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. לפנות למשטרה זה לא לפנות לחילויינים????

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב
  2. הרב שטיינמן בעצמו צריך להקליט את מה שהעסקנים תופרים מאחרי גבו ואולי בכלל כל ההדלפה זה קונספירציה שלהם עצמם

    מרן |
    הגב