פרשת הכותל הדרומי: ניסיון למחטף?

הוועדה המחוזית לתכנון ובניה בירושלים דנה היום בעבודות הבניה בכותל הדרומי. חבר הועדה טען: "אנחנו נדרשים לאשר למפרע בינוי לא חוקי"

טענות קשות בדבר מחטף מהיר נשמעות בשעה זו בדיון בעניין אישור העבודות בדרום הכותל המערבי.

הדיון מתקיים הבוקר – לבקשת מזכיר הממשלה – בנושא בוועדה המחוזית לתכנון ובניה ירושלים ביחס לאישור העבודות ברחבה הדרומית של הכותל, לאחר שהועדה המקומית של העירייה סירבה לדון בהיתר הבניה מפאת רגישות הסוגיה ואי הסדרים שבבקשת האישור.

הוועדה מתכנסת הבוקר, לאחר שאתמול שיגרו עורכי דין ממשרד יגאל ארנון ושות' בקשה לביטול הדיון מהנימוק כי מבחינה חוקית אין כלל סמכות לוועדה לדון בעניין אלא לוועדת ערר מחוזית. בנוסף נטען כי בקשת אישור העבודות אינה עומדת בתנאי החוק וכי היא משנה לחלוטין את תכנון הבניה במקום כך שנדרש הליך חדש של אישור כל התכנית ואי אפשר לאשרה במחטף.

במהלך הדיון אמר חבר הוועדה אברהם שקד: "אנחנו למעשה נדרשים לאשר גם בינוי לא חוקי שנעשה בשנה האחרונה?". יו"ר הועדה לא הגיב ישירות לטענה אלא ענה: "אנחנו נדרשים להאריך את תוקף ההיתר ואני בכוונה אומר כך ולא ארחיב".

בהמשך הדיון דיבר עו"ד אמנון לורך ממשרד עו"ד ארנון ושות' המייצג קבוצת ארכיאולוגים ובהדגמה בעזרת שקופיות טען כלפי חברי הוועדה: "מרמים אתכם בנתונים"

הוא פירט את שינוי התכנית הפוגע קשות בעתיקות ובמקום ואמר: "שמים בלוקים על המורשת היחידה שיש לנו מחורבן הבית. כל הדבר הזה נעלם לצרכים פוליטיים עכשוויים".

לורך הוסיף כי "אני משתמש במילה חריפה כי פשוט מרמים אתכם בנתונים. אתם פשוט לא מבינים".

חבר נוסף בוועדה לא היה מוכן לקבל את ההרגעה כי מדובר רק ב"הארכת היתר" וטען בתוקף כי מדובר בהטעיה שכן "הארכת היתר לא יכולה לשנות תכנית בתוקף. מה שיש כאן כרגע זה עבודות לא חוקיות בניגוד לחוק שבתוקף. מה שאתם מבקשים זה לשנות תכנית בתוקף, אז תביאו תכנית חדשה!".

מהמטה המשותף לשמירה על קדושת הכותל נמסר בתגובה: "אנו קוראים לממשלת ישראל להקשיב לרחשי מיליוני מתפללי הכותל ולפעול להרחבת עזרות התפילה בכותל במקום לעסוק במחטפים תכנוניים שמטרתם לרצות קבוצה רפורמית שולית ולא רלוונטית העושה שימוש ציני בקודשי ישראל וברגשות הציבור".

בשעה זו ממשיכה הוועדה בדיון בדלתיים סגורות ותחת חיסיון, לאחר שכל המשתתפים הוצאו מהדיון.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.