פרשת המטוס המלזי: שיחה מסתורית לפני ההמראה

שיחת טלפון מסתורית שהתקיימה שעות ספורות לפני ההמראה, עם קברניט המטוס על ידי אישה מסתורית, נותן כיווני חקירה נוספים בפרשת המטוס הנעלם

היעלמות המטוס המלזי, מדירה שינה מעיניהם של רבים. המסתורין האופף פרשייה זו אינו מתפוגג והבוקר (א'), נחשף בעיתון "הדיילי מייל" הבריטי, כי קברניט המטוס הנעלם של 'מלזיה איירליינס', בטיסה MH370, ניהל שיחת טלפון קצרה, זמן קצר לפני המראת המטוס. השיחה הקצרה בת 2 הדקות, נעשתה על ידי אישה מסתורית ובעזרת מספר טלפון שהושג על ידי זהות בדויה. שיחה זו, הייתה בין השיחות האחרונות שניהל קברניט המטוס המלזי, שעות ספורות לפני המראת המטוס.

במלזיה, בקניית כרטיס סים נטען, מחייבים מילוי פרטים מזהים, של מספר תעודת זהות או דרכון. דרישה זאת מוסברת על ידי הרשויות, כהגנה נגד הטרור, כך על ידי מספר הנייד ניתן יהיה לעקוב, אחרי שיחות חשודות, משום כך החוקרים מעניקים לממצא זה חשיבות רבה.

חוקרי המשטרה, איתרו כי כרטיס הסים הנוכחי, נרכש בחנות סלולר בקואלה למפור, ונקנה לאחרונה, על ידי אדם שרשם פרטי אישה– אך בזהות בדויה. גילוי זה, מביא לחשדות על קשר אפשרי בין קברניט המטוס לארגוני טרור, בהם פעילי הארגון, משתמשים לעיתים קרובות, בכרטיסי סים בלתי ניתנים לאיתור.

בנוסף דיווח העיתון, כי בכוונת חוקרי הפרשה, לחקור את פרודתו של הקברניט שאה. למרות שבני הזוג נפרדו כבר, הם חיו באותה דירה. מקור בכיר בחקירת הפרשה אמר כי "קצינים כבר שוחחו בעדינות עם פאיזה, אבל היא לא תוחקרה על התנהגותו של בעלה ומצב רוחו בימים שלפני התקרית. זה לא נחשב ראוי במלזיה להעמיד אנשים שנמצאים בכאב גדול, תחת הלחץ של חקירה".

חוקרי ה-אף.בי.איי, העלו ביקורת על התנהלות זו, לטענתם, בידי פאיזה עלולים להימצא רמזים חיוניים ומידע יקר. "העולם כולו מחפש מטוס חסר, והאדם שכנראה יודע הכי הרבה על האדם ששלט במטוס, נעזב לנפשו. אם אנחנו רוצים לשלול את הקשר של הטייס הראשי לפרשיה, אנחנו חייבים לראיין אותה לעומק, כדי לגלות באיזה מצב נפשי הוא היה".

למרות הגילוי, מדגישים החוקרים, כי לא מחויב שמדובר במעשה פלילי או טרוריסטי. גם פעילים פוליטיים קונים כרטיסי סים תחת בזהויות בדויות, בגלל חששם שמספר הנייד שלהם עלול להיות תחת מעקב.

בשבוע שעבר נחשף, כי זהרי הוא תומך של מנהיג האופוזיציה אנואר איברהים, קרוב משפחה רחוק, וייתכן כי היה נוכח בדיון בית משפט שנוי במחלוקת, שבו אנואר נכלא לחמש שנים, שעות לפני הטיסה.