פרשת השחיתות: בישראל ביתנו תוקפים את המשטרה

שורה של בכירים במפלגת 'ישראל ביתנו' מעורבים בפרשת השחיתות שהתפוצצה הבוקר. קצין במשטרה: "מפרשיות השחיתות החמורות בתולדות המדינה". ב'ישראל ביתנו' תוקפים: "מנסים לפגוע בנו"

במפלגת "ישראל ביתנו" מגיבים היום (ד') על פרשת השחיתות החמורה במסגרתה נעצרו שר לשעבר וסגנית שר, וטוענים כי המניעים מאחורי החקירה הינם פוליטיים.

"כפי שקרה בכל מערכת בחירות מאז הוקמה 'ישראל ביתנו' בשנת 1999, גם הפעם לא מוותרים במשטרה על מעצרים מתוקשרים וחקירה נגד אנשי המפלגה", לשון תגובת המפלגה, שעה ששמותיהם של העצורים עדיין אסורים לפרסום.

ב"ישראל ביתנו" טוענים עוד כי "אם דבר החקירה היה מתפרסם לפני שהוכרז על הקדמת הבחירות או אחריהן, ניתן היה לחשוב שאולי מדובר בדבר ענייני, אך העובדה שהדבר נעשה, שוב, בזמן בחירות מעידה יותר מכל על הכוונות העומדות מאחרי הענין, שנועדו לפגוע ב'ישראל ביתנו'.

"אנו בטוחים בחפותם של האנשים ושכמו בפעמים קודמות, לאחר שישכך הרעש וההמולה התקשורתית, יתברר שאין מאחרי הפרסומים הללו דבר זולת הרצון, שלא יצלח, להזיק ל'ישראל ביתנו'".

כזכור, הבוקר פורסמה פרשה מביכה נוספת בצמרת הפוליטית: סגנית השר פאינה קירשנבאום עוכבה היום (ד') לחקירה בחשד לשחיתות, מירמה, הפרת אמונים, הלבנת הון ושוחד. יחד עמה נעצרו גורמים נוספים במשרד וברשויות השלטון, ומעל ל-30 חשודים מתושאלים ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה). גם שר לשעבר קשור בפרשת השחיתות לכאורה.

קירשנבאום אמרה לחדשות ערוץ 2 כי אינה יודעת מדוע עוכבה לחקירה: "כמו שיצאו בפרסום מאוד גדול, שאחר כך יפרסמו את כל הנתונים. אני לא מבינה מה קורה ואני רוצה לבדוק במה מדובר. לא אמרו לי שום דבר. לא יודעת למה אני מגיעה לחקירה אלא אני רק שומעת מהתקשורת. אני בטוחה ביושר שלי".

מהמשטרה נמסר כי בשנה האחרונה פעלו יחידות המודיעין והחקירות של להב 433 לחשיפת חשד לשחיתות בקרב שורת בכירים בשירות הציבורי. באישור היועץ המשפטי לממשלה, החלה חקירה על ידי האגף החקירות והמודיעין יחידת להב 433/יאח"ה בחשד לביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, רישום כוזב במסמכי תאגיד והלבנת הון על ידי שורה של נושאי תפקידים בכירים בשירות הציבורי.

בין המעוכבים בפרשה: קירשנבאום, מספר ראשי מועצות ורשויות מקומית, מנכ"ל משרד ממשלתי, שר לשעבר, מנכ"לי וראשי עמותות, מנכ"לי וראשי איגודים, בכירים בתאגידים ציבוריים ופעילים פוליטיים.

"עלה חשד כי החשודים חברו יחדיו ופעלו באופן שיטתי לקידום ענייניהם הפרטיים והציבוריים ולקבלת כספים לצרכים אישיים וזאת תוך ביצוע עבירות שונות, באופן שפגע מהותית במנהל התקין בתחומי עיסוקם", הדגישו במשטרה.

חשד: "כספים מהקופה הציבורית בתמורה לטובות הנאה"

"החקירה הסמויה חשפה, על פי החשד, קיומה של שיטת פעולה מאורגנת, לפיה החשודים או מי מטעמם העבירו במסגרת תפקידם הציבורי, סכומי כסף ניכרים מהקופה הציבורית לגופים מתוקצבים ולרשויות שונות שלא כדין, וזאת בתמורה למתן טובות הנאה שונות לחשודים ולמקורביהם, בין היתר באמצעות מינויים ותשלומים", נמסר מהמשטרה עם הסרת צו איסור הפרסום.

מדובר בשילוב בין מספר פרשיות הנחקרות במשטרה, שהמשותף לכולם הוא החשד להקצאה של כספים לעמותות שלא זכאית למימון ומקבלת את ההקצאה דרך גופים המורשים לקבל אותם. הבכירה חשודה בתיאום העברות הכספים שבוצעו לכאורה שלא כדין. . מספר מקורבים לבכירה עוכבו גם כן, והחשד הוא כי הם מקושרים לתהליכים של העברת כספי ציבור לטובת איגודים ועמותות.

ההערכה במשטרה היא כי חלק מהכספים עשו "סיבוב מעגלי", כאשר המשרד מקצה כספים לעמותה ספציפית. בתמורה לזה, על פי החשד, חלק מהכספים חוזרים בצורה של שוחד. הקצאת הכספים נעשתה בחלק מהמקרים לעמותות שהמדינה גם כך מתקצבת, אך בהליך לא תקין ולחלק מהעמותות שהמדינה לא מתקצבת

במהלך החקירה נערכו חיפושים רבים מאוד במשרדים ממשלתיים ובדירות פרטיות. החקירה נוהלה בליווי צמוד של היועץ המשפטי לממשלה וכלל הגורמים הרלוונטים במשטרה. בהתאם להתפתחות החקירה יובאו חשודים שייעצרו לדיון בהארכת מעצרם בסמוך לשעה 14:00 בבית משפט השלום בראשון לציון.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.