פרשת השחיתות ברמ"י: אלה החשדות המרכזיים

ראש רשות מקרקעי ישראל חשוד בביצוע עבירות של מירמה והפרת אמונים – ועצור מיום ה' האחרון במעצר בית ■ עוד במעצר בית: חה"כ לשעבר נחום לנגנטל, חבר הנהלת קרדן ■ חקירת המשטרה נמשכת

סיוע להארכת זכויות חכירה של חברת קרדן ב"בית קרדן" בתל אביב, קידום מיזם מגורים של החברה בלוד וכן סיוע במיזמי בנייה במפעלי ים המלח, אלו הם שלושה מהנושאים שראש רשות מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, חשוד בגינם בביצוע עבירות של מירמה והפרת אמונים.

ליברמן נחקר ביום חמישי האחרון במשך יותר מ-10 שעות על ידי חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה של המשטרה ושוחרר למעצר בית של חמישה ימים. הוא מכחיש את המיוחס לו. מקורביו של ליברמן מסרו לתקשורת כי כל החלטותיו של ליברמן בוצעו בשקיפות וכי האינטרס הציבורי הוא שעמד לנגד עיניו.

החשוד הנוסף בפרשה, חבר הכנסת לשעבר מטעם המפד"ל, עורך דין נחום לנגנטל, שהוא מקורב לליברמן, שותפו בעבר, ואשר משמש כיום כחבר הנהלת קרדן, שוהה אף הוא במעצר בית של חמישה ימים ומכחיש גם הוא את הטענות נגדו. עורכות דינו של לנגנטל, נוית נגב ואיריס ניב סבאג מסרו: "עו"ד נחום לנגנטל הוא איש עשייה שפעל ללא רבב בעבר בתפקידיו הציבוריים וכך הוא נוהג גם היום כאדם פרטי. מאחר ועו"ד לנגנטל פעל בתום לב ואין לו, ולא היה לו מה להסתיר – הוא שיתף פעולה בחקירה והשיב בפירוט לכל שאלה שעלתה".

החשד הראשון והמשמעותי ביותר שבגינו חשוד ליברמן בפלילים הוא, כאמור, קידום עסקה שביצעה חברת אל הר הנדסה ובניין, חברת בת של קרדן נדל"ן שלנגנטל הוא חבר דירקטוריון בה. המדובר בפרויקט "רמת אלישיב" בעיר לוד שקידם לכאורה ליברמן בעת ששימש כראש רשות מקרקעי ישראל למרות קשריו עם לנגנטל ולמרות שבעבר שימש בעצמו יועץ של החברה ולכן, לכאורה, אסור היה לו לעסוק בענייניה במסגרת תפקידו הציבורי. לפי החשד, ליברמן פעל בניגוד להסכם איסור ניגוד עניינים עליו חתם עם כניסתו לתפקיד ראש המנהל, כשאישר לקרדן למכור לחברת רוטשטיין מגרש ל-94 דירות בפרויקט רמת אלישיב. המשטרה מציינת כי לא ניתן היה לבצע את העסקה ללא אישור הרשות והיא הניבה לקרדן יותר מ-5 מיליון שקל.

נושא נוסף שבגינו נחקר ליברמן הוא קידום זכויות החכירה של בית קרדן נדל"ן בשדרות מנחם בגין בתל אביב, שבו יושבת החברה. לפי החשד, ליברמן התערב כדי לקדם את הארכת זכויות החכירה, למרות ניגוד העניינים בו נמצא לכאורה. כמו כן, לפי פרסום בוינט, חשוד ליברמן כי פעל לקידום פרויקטים של מפעלי ים המלח שלהם יעץ חברו והחשוד הנוסף, לנגנטל.

נזכיר כי בבוקר יום חמישי האחרון, בתום חקירה סמויה שנמשכה כחצי שנה פשטו חוקרי יאח"ה על משרדי רשות מקרקעי ישראל בירושלים ועיכבו לחקירה באזהרה את ליברמן בחשד כי ביצע עבירות של מרמה והפרת אמונים. במקביל, עיכבה המשטרה לחקירה את לנגנטל.

כאמור, החשד המרכזי נגד ליברמן הוא שהפר במספר מקרים הסדרי ניגוד עניינים שעליהם חתם עם מינויו לתפקיד ברשות וכן פעל בתיקים שהובאו לשולחנו תוך קיומו של ניגוד עניינים מבלי להצהיר על כך כנדרש. המשטרה חושדת עוד כי ליברמן ניצל את מעמדו במנהל לצורך קידום עסקות הקשורות לקרדן שלנגנטל הוא חבר הנהלה בה וליברמן יעץ לה בעבר. החברה עוסקת בייזום ובפיתוח פרויקטים למגורים ולנכסים מניבים, בין היתר, באמצעות החזקה בחברת אל הר הנדסה ובניין והיא מקימה אלפי יחידות דיור ברחבי הארץ.

במהלך הפשיטה תפסה המשטרה מסמכים במשרדי החשודים, לרבות במשרדי רשות מקרקעי ישראל. החקירה החלה בעקבות תלונה שהוגשה למשטרה וראש אגף החקירות והמודיעין, ניצב מני יצחקי, הורה על ניהולה. החקירה תואמה מראשיתה עם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, והיא מלווה על ידי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.