פרשת ילדי תימן: "חייבים לפתוח את הקברים"

היום (א'), אושרה בוועדת שרים לחקיקה הצעת חוק לפתיחת קברים של ילדים יוצאי תימן, מזרח ובלקן לצורך ביצוע בדיקה גנטית לקשרי משפחה שהגישה ח"כ נורית קורן, יו"ר הוועדה המיוחדת בפרשת היעלמותם של הילדים

 

ח"כ נורית קורן, יו"ר הוועדה המיוחדת לפרשת היעלמותם של ילדי תימן, מזרח והבלקן, פועלת בימים אלו נמרצות לקידום הצעת חוק שמבקשת לפתוח קברים של ילדים ופעוטות הקשורים בפרשה.

מטרתו של החוק לאפשר את חקר האמת לגבי מותם ומקום קבורתם של קטינים יוצאי תימן, מזרח והבלקן אשר הודעה על מותם נמסרה בשנים 1948-1970 לבני משפחותיהם מבלי שהתאפשר להם לזהותם ולהביא אותם לקבורה.

ח"כ קורן דורשת לאפשר למשפחות לפתוח את הקברים, להוציא את שרידי הגופות ולקחת דגימת DNA במימון מלא של המדינה. "עד לפתיחת הפרוטוקולים, משפחות רבות הקשורות בפרשה, כלל לא ידעו על דבר קיומו של הקבר ובפרט על מיקומו. בפרוטוקולים חשפנו תעודות פטירה וציון חלקות קבר. אך כיצד יוכלו בני המשפחה לדעת האם יש אמת בדבר? האם בניהם ובנותיהם אכן קבורים במקום האמור? מדי יום, שולחני מוצף בפניות של משפחות הזועקות לדעת מה עלה בגורל יקיריהם ומכאן נולדה הצעת החוק לפתיחת הקברים", אמרה ח"כ.

עוד בשבוע שעבר, החוק לפתיחת קברים עלה לוועדת שרים לחקיקה, אך הוחלט לדחות את הדיון בהצעה, עקב דרישה של משרד הדתות לקבלת אישור מהרבנות הראשית. בהתאם לכך, ח"כ קורן פנתה לגורמים הרלוונטיים והשיגה את תמיכת הרבנים. לדבריה, ״בשבוע שעבר, הופתעתי לשמוע שהצעת החוק לפתיחת הקברים נדחתה, על אף הצגת פסק הלכה של הרב עובדיה יוסף ז״ל לפתיחת הקברים, של הרב יוסף קאפח ז״ל ותמיכתו המלאה של הרב יעקב רוז'ה שנכח לפני כשני עשורים בפתיחת קברים הקשורים בפרשה. כל דחייה של חוק זה היא פגיעה ישירה במשפחות. ההורים הולכים לעולמם מבלי לדעת על גורל יקיריהם ולכן יש לזרז את העברת החוק. אמשיך לפעול למען קידום מהיר של הצעת החוק ומניעת ענייני בירוקרטיה מיותרים ומעכבים שפוגעים במשפחות״.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.