פרשת יתרו – כח השמיעה שבא לידי מעשה(וידאו)

תתחיל לשמוע!: פרשת יתרו – הרב יצחק לסרי עם זווית מקורית על פרשת השבוע. צפו

פרשת יתרו כח השמיעה שבא לידי מעשה!

לצפייה לחץ כאן -https://www.youtube.com/watch?v=hYNdsQ1CXKM

וישמע יתרו – מה שמועה שמע ובא? קריעת ים סוף ומלחמת עמלק.

ולכאורה צריך להבין, היא מהי הזכות הגדולה שעמדה ליתרו שזכה שעל שמו תיקרא פרשה בתורה?

ועוד , מדוע התורה מדגישה ואומרת וישמע יתרו. הרי כל העולם שמע. כמו שאומרים בשירת הים – שמעו עמים ירגזו.. וכו׳.

ועוד – מדוע התורה מדגישה כמה פעמים יתרו – חותן משה. הרי זה ידוע שהוא חותנו?

אלא יתרו זכה שתהיה פרשה על שמו, משום שהשמיעה שלו הייתה שונה משל כולם.

כל העולם שמע על קריעת ים סוף, כולם רעדו מעם ישראל, אחרי כל הניסים והנפלאות שה׳ עשה להם. אבל זה לא השפיע על אף אחד, הם המשיכו לחיות כרגיל. רק יתרו שמע ובא. הסכים להשתנות. החליט לעזוב הכל ולהתגייר.

יתרו בא ללמד אותנו מה כוחה של שמיעה שבאה לידי מעשה. הרבה אנשים שומעים שיעורים, שיחות חיזוק, קוראים מאמרים ודברי תורה, אבל ממשיכים כרגיל בחיים. כאילו לא שמעו ולא ראו.

אנו רואים כל יום מה קורה בעולם , איזה אסונות פיגועים, רציחות, אבל כבר לא משפיע עלינו כלום. זה לא קשור אלינו, הכל בסדר..ממשיכים כאילו לא קרה כלום.. מה לא שמעת שאימא נרצחה? משפחה שלימה נשרפו? שילדים נשכחו באוטו?

איך נהיינו אטומים, כבר בלי רגש ובלי התייחסות.
כמה מאיתנו שמע על דברים, ולקח על עצמו לקרוא תהילים, משניות, חיזוק בלימוד תורה, שבת, לרפואת הפצועים והחולים? מי מאיתנו שמע ובא??

כולם שומעים אותו דבר, רק מעטים שלוקחים זה לידי מעשה. לא בכדי התורה ייתרה פרשה שלימה על שמו של יתרו (ולכן נקרא כך משאר השמות שהיו לו)
במיוחד בפרשה של עשרת הדברות! כדי לומר לנו איך אנחנו צריכים להתחיל לשמוע!! לפקוח את האוזניים, להתחיל להקשיב לזולת, לשמוע מה כואב לשני. מה אני יכול לעזור ולתרום לסביבה שלי. אם נדע לשמוע, להקשיב, לזולת, לבן הזוג שלנו. השלום בית שלנו ישתנה.

כמה פעמים אמרו לנו והעירו לנו על דברים כדי שנשתנה, כדי שנהיה אחרת. ואנו פשוט מתעלמים וממשיכים הלאה. ואח״כ רואים שטעינו. אם היינו שומעים בזמן היינו חוסכים הרבה.

נתחיל לשמוע, אולי יש למישהו מה לומר לנו, גם אם שמענו, וגם אם לא מחדשים לנו כלום, אולי הפעם ניקח את הדברים לתשומת ליבנו.

יתרו מלמד אותנו מהי הקשבה אמיתית, כיצד אפשר להתקדם באמת ולרכוש מעלות נוספות בחיים בכלל, ובמיוחד בבית עם בן הזוג.

אין דבר שקורה סתם בעולם, כל מה שאנחנו שומעים זה בא למסור לנו מסר לחיים, לעורר אותנו שנעשה תשובה, שנתחזק. שניקח משהו על עצמינו למען הכלל ולמען הפרט. לא לאטום את האוזניים, נהיה קשובים יותר לזולת, לאנשים סביבנו. לילדים שלנו.

מה שמועה שמע ובא? יתרו לקח את השמיעה לידי מעשה. שינה את החיים שלו. ולכן התורה מדגישה : חותן משה. כמה פעמים. בשביל מה? כדי לומר לנו, תראו מה יכול לצאת מאדם ששומע, ולוקח את הדברים לידי מעשה. בא ממקום של עבודה זרה, להיות החותן של משה רבינו גדול הנביאים מנהיגם של עם ישראל.

מדוע רק כששמע על קריעת ים סוף הוא בא? כי הוא ראה שרק שאדם עושה מעשה מעצמו, עושה צעד קדימה לכבוד בורא עולם, אז הקב״ה יכול לבקוע את הים בשבילו.

דבר אל בני ישראל וייסעו – הקב״ה רוצה לראות מעשים. לא רק דיבורים. לא מספיק אמונה שכלית, אלא אמונה מעשית. כולנו חכמים כולנו נבונים.. אבל מעטים שבאמת עושים שינוי בחיים. שמעת דבר תורה, התחזקות ממישהו, תראה מה זה השפיע עליך, מה אתה יכול להשתנות. ולקחת לעצמך מכאן ולהבא.

זה כח השמיעה שבא לידי מעשה..
ה׳ יזכינו!!
שבת שלום ומבורך!

הרב יצחק לסרי
לוס אנג'לס -ארה"ב
www.haravlasry.com

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.