מתגבשת פשרה בחדרה: בתיווך הגרמ"ה הירש – הפורשים ישובו לישיבה

ישיבת חדרה החדשה לא תיפתח, כך יוכרז הערב בכינוס ישיבת חדרה שתתקיים באולמי באר מרים בבני ברק.

במהלך השבוע, עזבו את ישיבת חדרה כמאה בחורים מתוך כ- 600.  עזיבתם של הבחורים לוותה באקורדים צורמים ובכאב רב על ידי התלמידים – שהתקשו לעזוב את הישיבה.

בשל החשש מפילוג ויצירת מחנאות בציבור הליטאי, עלה הערב למעונו של מרן הגראי"ל שטיינמן הרב הירש וגולל בפניו את השתלשלות מסכת האירועים, בתום שיחתם הכריע מרן ראש הישיבה להביא לפיוס בתוך הישיבה ולהשבתם של הבחורים הנוטשים בתמורה לשורה של תנאים.

הערב התקיימה באולמי באר מרים', בבני ברק כינוס של יוצאי חדרה, בתחילה היה נדמה כי הכינוס יהווה יריית הפתיחה לישיבה החדשה, אולם ברגע האחרון: נמנע הפילוג על ידי הרב הירש שתיווך בפרשה שאיימה לקרוע את הציבור הליטאי, בין היתר יוחלט על הכנסת חברי צוות חדשים, וכן מסתמן כי שליחו של מרן ראש הישיבה הרב שטיינמן  הגאון משה הלל הירש,יהיה אחראי והמקשר בין הצדדים בכל הנוגע לעניני השקפה.

עוד סוכם, כי ראש הישיבה הרב ארנברג יהיה כפוף לדעת מועצת גדולי התורה בנושאי הגיוס, וכן יעלה מידי תקופה ראש הישיבה להתייעץ עם  מרן הגראי"ל.

הרב הירש עצמו אמר בכנס:  כי ההסכם עדיין לא סגור, הבחורים לא יחזרו לחדרה עד להודעה חדשה. במסגרת ההסכם יתחייבו כל האברכים בחדרה שמנויים על הפלס לבטל את המנוי, בתוך יומיים צפוי להתגבש הסכם.

מקורבים לבית בחזון איש 5  מסרו כי מרן ראש הישיבה הסכים להשעיית ההליכים ופתיחת הישיבה החדשה.  למרות שיש לדעת מרן "בעיה חינוכית" במקום.
מרן סומך על הגאון הגדול רבי משה הלל הירש ועוד ראשי ישיבות שביקשו אורכה לשינוי דרסטי במצב החינוכי בישיבת חדרה. הפרטים והשינויים כרגע בדיונים.
הגרמ"ה לקח על עצמו באופן אישי את ה"טיפול" מרה"י  שאמר עליו: "הוא אדם גדול אפשר לסמוך עליו".

בשורת האחדות, התקבלה ברגשות עזים בציבור הליטאי ששבעה מהפילוג שאיים לקרוע ולפלג את הציבור הליטאי לגזרים.

6 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. מי שהקים את הפלס הוא מרן הגר"ש אויערבך שליט"א אשר הרב שך סמך ידו עליו !
  (ואגב. בשבת הקודמת (מקץ) שח בפני ראש ישיבה מסויים, שבשנים האחרונות כשבא להתייעץ עם ר' מיכל יהודה ליפקוביץ זצ"ל קרו מס' פעמים שר' מיכל יהודה שלחו למרן הגר"ש אויערבך !)

  אי לכך, כל החושב אחרת – זכותו ! אך גם זכותם של תלמידי הגר"ש ללכת אחר רבם !
  וכפי שכתב ר' אביעזר פילץ במכתבו המפורסם לפני הבחירות.

  ומי שסבור שיוכל באמצעים אלימים לנתק תלמידים מרבותם, קרי – אברכי חדרה ממרן הגר"ש, ט-ו-ע-ה !

  הפשע הבלתי נתפס של הריסת ישיבות ועוד ישיבות שהם העידית שבעידית, דבר שגרם ביקורת ציבורית מכל גווני הקשת ! הוא זה שגרם ככל הנראה למחריבים והמהרסים לנסות לרדת מה"עץ" שטיפסו עליו, ואם לא שייך לרדת אז לכה"פ לקפוץ ומה שיתר מהר בכדי לא להתרסק !

  חיה ותן לחיות !

  ההשקפה האוביקטיבית |
  הגב
 2. החולי נפש האילו גם הרסו את פוניבז נגד פסק בי"ד מפורש ונגד מרן פה"ד הגריש"א זי"ע
  והיום הם רוצים להרוס את חדרה ,תפרח , קול תורה , אור יהודה ועוד …

  לכו לצבא פשרנים חסרי חוט שידרה |
  הגב
 3. באמת כל הציבור החרדי צריך לצאת במלחמת חורמה נגד עיתון הפלס שכל הזמן כותב נגד הנח"ל שמרן הר' שטניימן הסכים לו והוא שינוי המתבקש בציבור החרדי

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 4. באמת קריאת ה"פלס" בעייתית במיוחד שמחדירים ארס בנפשות רכות

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב