פתרון סופי לבעיית החרדים

וועדת שקד העוסקת בנושא השוויון בנטל מסיימת בימים הקרובים את עבודתה, בימים הקרובים היא אמורה להביא לאישורה של הכנסת את החוק שיסדיר את מעמדם של בני הישיבות.

כעת זאת איילת שקד מהבית היהודי שתכריע בנושא ביחד עם עוד שבעה חברי כנסת, עופר שלח(יש עתיד), אריאל אטיאס (ש"ס), מאיר פרוש (יהדות התורה), אלעזר שטרן (התנועה), עמר בר לב (עבודה), דוד רותם (ישראל ביתנו), צחי הנגבי (ליכוד) וחה"כ משה גפני (אגודת ישראל) שמשמש כמשקיף.

לפני כשבוע, היה זה דודו רותם שביקש לדון בגיוס ערבים אלא שקד אמרה לו :"זה עניין ענק קודם נפתור את הבעיה של החרדים ואז נעבור לערבים".

המפגשים של שקד עם המגזר החרדי הסתיימו בדרך כלל בתאונת עבודה. היה זה בנט שהעדיף למנות אותה לטיפול בנושא הבחירות לרבנות הראשית לישראל. עכשיו היא הנציגה שלו בכל הנושא הקשור לשוויון בנטל.

חבריה במפלגה מתדרכים עיתונאים חרדים הם מספרים שהם מנסים להציל ונלחמים בה. אורי אריאל מספר שהוא מנסה למתק את הגזרות ואנשיו מספרים על המאבקים בשקד ותפיסת העולם שלה.

אלא שמאבקים לחוד ומעשים לחוד. שקד מתקדמת ומהר, כרגע מסתמן שהחוק שיוגש להכרעת הכנסת יכלול את המתווה הבא: עד שנת 2017 יינתן פטור גורף לכל אברך מעל גיל 22. המטרה לאפשר לאברכים לעזוב את הכוללים ולצאת באופן מיידי לשוק העבודה. ח"כ אריאל אטיאס חבר הוועדה אומר לי: "מדובר באסון". זהו חלק מתהליך של חיסול כולל של עולם התורה. על פי הנתונים של צה"ל מדובר ב- 28,000 בחורי ישיבה.

השנים שבין 2017-2014 יוכרזו כשנות הסתגלות. במהלך השנים האלו צה"ל ומנהלת השירות האזרחי יפתחו בקמפיין רחב היקף לגיוס חרדים לפי היעדים הבאים:

עד יולי 2014 – יגויסו 3200 חרדים 2000 לצה"ל 1200 לשירות האזרחי.

עד יולי 2015 – יגויסו 3800 חרדים 2300 לצה"ל 1500 לשירות האזרחי.

עד שנת 2017 יעלה ייעד הגיוס ל-5200 חרדים מתוכם 3000 לצה"ל 2200 לשירות האזרחי.

בתום שנת 2017 ייפגשו שוב נציגי צה"ל וחברי הוועדה לבדיקה האם היעדים הושגו ובאם יהיה פער גדול ביעדים יפעילו את הסנקציות.

לדעתה של שקד יש להסתפק בסנקציות כלכליות לדוגמא ביטול פטור בארנונה. ביטול הטבות למשתכן. הפחתת קצבת אברך. פגיעה בישיבות שתלמידה אינם משרתים בצה"ל.

ביש עתיד מבקשים להכניס את הסנקציות הפליליות שזה אומר: לימוד תורה היא עברה פלילית. בנקודה זו טוענים שקיימת מחלוקת מהותית בין 'יש עתיד' ל 'בית היהודי' בטורי כתבתי מדובר במשבר מדומה והחיבור בין לפיד לבנט חזק יותר מתמיד.

בנט ביחד עם אורי אריאל ואורית סטרוק הסמן הכי ימני של הכנסת יושבים בממשלה שמשחררת רוצחים. המשמעות ברורה : החיבור חזק והכיסאולוגיה גברה על האידיאולוגיה. בטח שלא עולם התורה יגרום לפיצוץ בין מפלגות שייחסם לחרדי נע בין שנאה לתיעוב. שקד כבר הוכיחה כי בעיית החרדים והטיפול בה גוברים על בעיית הערבים והטיפול בהם. "חרדים תחילה" הכריזה שקד.

שקד מסרבת להשיב על השאלה כמה כסף עולה חייל חרדי היא מאשרת כי חייל חרדי עולה הרבה יותר מחייל חילוני ומשרד האוצר ומשרד הביטחון כבר סגרו את נושא התקציב. אחרי הכל יש רצון לפתור את בעיית החרדים

הפתרון של ח"כ אייכלר

לח"כ ישראל אייכלר יש פתרון: "ליהדות החרדית יש דרכים להתמודד עם גזרות הגיוס". לדעתו של ח"כ אייכלר היהדות החרדית עדיין לא אמרה את המילה האחרונה במאבק על שלמות עולם התורה בארץ ישראל.

"אם תהיה גזרה על עולם התורה נעביר את היכלי התורה לאירופה וארה"ב" אומר ח"כ אייכלר ומגלה כי אין זה רעיון פופוליסטי אלא הצעה שבעבר כבר עלתה על השולחן על ידי גדולי ישראל. והדבר יפריע לציבור השפוי במדינת ישראל. "אם לציונים זה לא יפריע בטח לציבור השפוי זה יפריע " אומר ח"כ אייכלר.

ח"כ אייכלר מוסיף ואומר:" הצעה נוספת שכבר הונחה על שולחנם של גדולי ישראל היא בקשה לקבלת זכויות של מיעוט לאומי חרדי". מדובר בהצעה שתקביל את המיעוט החרדי למיעוט הערבי הנמצא במזרח ירושלים

ערביי מזרח ירושלים נהנים מ100% תקצוב במערכת החינוך, הרווחה, והבריאות, אולם הם לא זכאים לבחור ולהיבחר לכנסת. אותם ערבים זכו להכרה בינ"ל על ידי האו"ם וארגוני זכויות אדם המכירים בהם כמיעוט לאומי בתוך מדינה יהודית.

לטענתנו של ח"כ אייכלר ישראל קרובה יותר מתמיד להגיע למצב של פיצוץ מול המגזר החרדי. "אנחנו לא רוצים את האזרחות של המדינה הזאת

הפוגעת בקדושת השבת, בעולם התורה, ובשלמות המשפחה. אנחנו נחזיר לכם את האזרחות לא נבחר ולא נבחר ואני מוותר על הכיסא שלי ותנו לנו את אותם זכויות של הערבים במזרח ירושלים" טוען ח"כ אייכלר.

מסתבר כי ההצעות עליהם מדבר ח"כ אייכלר מונחות על שולחנם של גדולי ישראל מרנן ורבנן חברי מועצת גדולי התורה והם עתידם לעלות לדיון.

בשורה לרשת החינוך

עוד מעט שנה באופוזיציה ויו"ר סיעת ש"ס בכנסת ח"כ אריאל אטיאס מנסה להציל את מה שאפשר. השבוע הוא הצליח להגיע להישג לא מבוטל הצלת רשת החינוך מעיין החינוך התורני. הוא נקרא לדגל והתבקש לנהל את המשא ומתן מול שר החינוך ופקידי משרדו.

מבחינת משרד האוצר ומשרד החינוך באם היה ניתן הם היו סוגרים את מעיין החינוך התורני של ש"ס, והחינוך העצמאי של אגודת ישראל כבר עכשיו. פירון מנסה לפרק את החינוך החרדי וזאת על ידי הקמת רשת חינוך ממלכתי חרדי. דומה לזו של הממלכתי דתי. אלא שבין הרצון של פירון לבין המעשה קיים עדיין פער גדול.

פירון למד כי המגזר החרדי אינו מקשה אחת והוא דומה יותר לחולצה משובצת. סגירה מול מגזר אחד אינו הופכת בהכרח לסגירה כלל מגזרית. ואין בפרט בכדי ללמד על הכלל כולו. לפני מספר שבועות ישב פירון עם חסידות מסוימת מתוך מטרה להעביר אותם לרשת החינוך הממלכתי חרדי. באותה חסידות אמרו לא תודה וגם במחיר של אובדן תקציבים כיתות לימוד וכיו"ב.

פירון נמצא במצוקה אדירה מאז שהוא החל בתהליך של פירוק החינוך החרדי והניסיון לפירוק החינוך המוכר שאינו רשמי אין לו הצלחה וגם חבריו ביש עתיד מדברים על פירון במושגים של כישלון. הוא היה חייב להנפיק איזה הסכם עכשיו ומיד רשת החינוך של ש"ס נפלה לו כמו כפפה ליד.

הוא כבר ירד כמעט מכל העצים שהוא טיפס עליהם ברשימת סף הדרישות שלו זה היה נראה יותר כמו ניסיון לחיסול סופי של החינוך החרדי. אבל בפועל מסתבר כי "יותר משהעגל רוצה לינוק הפרה רוצה להניק". יותר משש"ס רצו את ההסכם עם משרד החינוך. פירון רצה לצאת עם איזה נייר אפילו לא הסכם. בסך הכל סיכום פגישה. אז מה בדיוק היה ומה קרה.

ראשית אין הסכם חתום יש דף שיצא ממשרד החינוך על נייר המכתבים הרשמי של המשרד ובכותרתו סיכום פגישה. לא הסכם ולא חוזה סיכום פגישה של הצדדים השונים.

ראשית יש כאן בשורה למורי הרשת משרד האוצר יעביר את הכסף לקופת הרשת ובכך תוכל הרשת לשלם את חובותיה למורים ספקים וכו'.

מלבד תקצוב הולם המותאם לצרכי הרשת בהתאם לתוכנית העבודה של שנת 2013-2014. תקבל הרשת עצמאות בכל הקשור לתכנים לניהול ולפיקוח על הרשת ומדובר בהישג משמעותי.

משרד החינוך קיבל דבר אחד בלבד שקיפות. מדובר בתהליך שגם טוב יותר ובריא יותר לרשת.

לדעת אטיאס ההסכם ברוח אותו מסמך עליו כתבתי ייחתם בעוד חודש.

חוק הכל(ב)ים השלובים של ליפמן

לפני מספר שבועות חשפתי בפניכם כיצד מתנהלת סיעת 'יש עתיד' בכנסת בין השאר חשפתי כי יו"ר 'יש עתיד' שר האוצר יאיר לפיד אוסר על חברי מפלגתו להצטרף להצעות חוק עליהם חתומים חברי הכנסת של ש"ס או יהדות התורה בעבר חתם אחד מחברי הכנסת של 'יש עתיד' על הצעת חוק שחבר כנסת חרדי חתם עליה לאחר שאותו ח"כ כבר היה חתום.

לפיד קרא לאותו חבר כנסת לבירור. אלא שכנראה ביש עתיד החליטו לשנות את הכללים חברי הכנסת של יהדות התורה קיבלו מכתב מח"כ דב ליפמן. ליפמן מכהן כח"כ 'ביש עתיד' וכך כותב ליפמן לחברי הכנסת של יהדות התורה: (להלן נוסח המכתב לא נגעתי)

לכבוד סיעת יהדות התורה

אני מבקש את תמיכתך בחוק המצ"ב – איסור המתה של כלבים בריאים בישראל. פשוטו כמשמעו! זהו חוק מאוד מאוד חשוב לנו כחברה, ובמיוחד לעשרות אלפי הכלבות והכלבים הבריאים לחלוטין המומתים כל שנה פשוט כי "אין מה לעשות איתם". אז יש מה לעשות חוק זה יאלץ את הממשלה למצוא פתרון יעיל, צודק ואורך טווח, חוק זה עומד בקנה אחד עם ערכי היהדות של חמלה, בל תשחית ואיסור על צער בעלי חיים.

אני מאוד אשמח לתמיכה שלך בחוק הזה, בברכה ובכבוד רב, דב.

ולאחרונה קיבלו מספר חברי כנסת מש"ס בקשה להצטרף לחוק של ח"כ רונן הופמן. גם הופמן כמו ליפמן חבר ב 'יש עתיד' אלא שחברי הכנסת של ש"ס מכירים את המדיניות של יש עתיד והחליטו להשיב באותה מטבע. בש"ס מתעלמים באופן מוחלט מבקשותיהם של חברי הכנסת של 'יש עתיד' השבוע מזכירתו של הופמן טלפנה ללשכות החכי"ם מש"ס וביקשה לדעת מה קורה? האם חבר הכנסת קיבל את החוק ? העוזרים השיבו: "חבר הכנסת קיבל ולא מעוניין להתייחס"

פשוט ברור קצר וקולע.

ואם ב 'יש עתיד' עסקינן מסתבר שלא רק החרדים הם הסדין האדום שלהם גם חברות הלובינג הלוביסטים העוסקים בכנסת לקידום הצעות חוק שונות זוכות להדרה מחברי סיעת יש עתיד. השבוע שמעתי מספר לוביסטים הפועלים בכנסת כבר מספר שנים איש מהם אינו חובש כיפה ורבים מהם מזדהים יותר עם לפיד מאשר עם המפלגות החרדיות. אלא שלפיד הנחה את חברי הכנסת והשרים שלו שלא להיפגש עם לוביסטים. לדוגמא השר לשירותים חברתיים חה"כ מאיר כהן מסרב לפגוש לוביסטים העוסקים בנושאי נכים וילדים בעלי מוגבלויות. אולי יש לו סיבות טובות. אבל הדרך בה הוא מבצע את הדברים אינה ראויה. זה לא סוד שחברי כנסת רבים פותחים בפני חברות הלובינג את דלתותיהם. הם מבקשים לקדם הצעות חוק שונות איש לא כופה את חברי הכנסת לקדם את הצעות החוק ואיש לא מחייב אותם להקשיב ללוביסטים.

ביש עתיד בחרו לסמן באיקס אחד גדול את כל חברות הלובינג. ובחברות הלובינג לא מבינים מה בדיוק הסיבה.

נשיאות

הזירה ממשיכה להתחמם נתניהו מנסה להריץ את שרנסקי אסיר ציון בדימוס ושר לשעבר. כיום יו"ר הסוכנות האיש לא קיבל את ההצעה מנתניהו והוא למד עליה מכלי התקשורות אבל בכל אופן הוא ביקר השובע בכנסת והשתתף בישיבת סיעה של הבית היהודי חברי כנסת רבים מהבית היהודי והליכוד אומרים לי כי שרנסקי מועמד ראוי ויש על מה לדבר אצל החרדים יש המדברים בשבחו של שרנסקי ומספרים על שיתוף פעולה בעבר ובהווה.

אברהם רוזן הינו סגן עורך ופרשן פוליטי בעיתון 'יום ליום'.

7 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. אבי רוזן פעם היה פרשן של ישי היום פרשן של דרעי מה אתה לא מבין יום ליום זה זה נייר הטואלט של דרעי מורדים תמונות של ישי

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. הסיפור עם הכלבים של ליפמן ענקקק השאלה זה באמת קרה?

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 3. חחחחח מי מאמין רשת החינוך של ש"ס מכרה את עצמה בנזיד עדשים והפכה לרשת חינוך חילונית

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 4. אבי רוזן?פרשן או דובר של דרעי?! מה אין הסכם חתום על הפיכת רשת החינוך ללממלכתי חרדי? דרעי אמר בתחילת השבוע אצל מימרן שיש וכך אמר ג"כ אבי וורצמן למימרן

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 5. "כלבות וכלבים" – ליידיס פירסט… כשיורדים, יורדים עד…

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 6. "פתרון סופי" – למה זה מזכיר לי ימים אחרים בהיסטוריה הלא רחוקה?

  נער הייתי גם זקנתי |
  הגב
 7. חחח, ביטול הנחות בארנונה??? אז לא נשלם בכלל…
  מויחל טויבעס

  איפכא מסתברא |
  הגב