צאו לטייל בגליל המערבי

כל הגורמים התיירותים מחכים לציבור הדתי בגליל.

משרד התיירות פועל רבות במטרה להגדיל את היקף היציאה לנופש של המגזר החרדי בישראל

שר התיירות יריב לוין אמר לאחרונה כי: ״הציבור החרדי יוצא ומטייל יותר ויותר ברחבי הארץ. זהו ציבור שיכול להניע באופן מאוד משמעותי את תיירות הפנים ויש להתאימה גם לצרכיו. למשל בשטחים ציבוריים ובחדרי מלון גדולים יותר, או בהקמה של חדרי אכסון במירון, שדווקא בו יש מעט מאוד חדרי אירוח. נדרשת גם התאמה של המוצר התיירותי עצמו לתייר החרדי. אנחנו מאתרים את המקומות הרלוונטיים ומוודאים כי יותאמו לציבור זה, החל מרמת הסרטונים שיוצגו באתרים ובאטרקציות ובכל דבר שיאפשר לחרדים לנפוש בשלווה ובביטחון בהתאם לאורח חייהם".

יצאנו לטייל בגליל והופתענו מהאופציות הרבות לתייר שומר המצוות שחלקם אינם ידועים לנו כלל. חלק מהם הבאנו לפניכם בסיוע של מיזם מעניין:

מיזם 'אוצרות הגליל'

"אוצרות הגליל" מיזם פילנתרופי, ללא כוונות רווח, בראשו עומדת אשת העסקים הגב' רעיה שטראוס בן דרור.

המיזם הושק במטרה לקדם את היזמים ועסקי התיירות בגליל המערבי, ובכך לתרום לכלכלת האזור, על כלל המגזרים התרבויות והדתות החיות בו.

כחלק מפעילות קידום ועידוד התיירות בגליל המערבי, על שלל החוויות התיירותיות שבו- הקים מיזם "אוצרות הגליל" אתר לשדרוג וייעול הכלים לבחירת חווית הטיול והנופש, מבילוי חד יומי ועד שהות ממושכת.

מבנהו של המיזם מאפשר לכל נופש, משפחה או קבוצה, להרכיב את החבילה התיירותית שלהם על ידי יצירת קשר מידי עם בעלי העסקים, באמצעות המידע המפורט המובא באתר.

במיזם רשומים למעלה מ-400 עסקים, בהם אתרי מורשת, טבע, תרבות, מסלולי טיול, צימרים, בתי מלון, מסעדות ובתי קפה, מוזיאונים, גלריות, מורי דרך, מטפלים ואתרי ספא, טיולי ג'יפים וריינג'רים, שייט בסירות טורנדו, טיולי אופניים, מסלולי טיול ואטרקציות תיירותיות.

אוצרות הגליל

מרכז המבקרים שטראוס-

מרכז המבקרים של מחלבת שטראוס פותח את שעריו ומזמין מבקרים מכל הארץ להגיע לגליל, רחוק מהרעש וההמולה של העיר הגדולה, ליהנות מביקור חוויתי, מהנה ומלמד. המבקרים במפעל מוזמנים להתרשם ממחלבה משוכללת ומתקדמת תוך הקפדה והתחשבות בסביבה. לראות את המכונות, לשמוע, להריח, לטעום ממגוון רחב של מוצרי המחלבה ולהכיר את הדרך שהמוצר עובר מרגע קבלת החלב מהרפת ועד שהוא מגיע לבית הלקוח.

בתוכנית הסיור:

  • צפייה בסרט אינטראקטיבי המלווה את סיפור היצירה ואת סיפורה המרגש של משפחת שטראוס המשלב מורשת, תעשייה וחדשנות.
  • משחק אינטראקטיבי המתאר את תהליך הייצור משלב הרעיון, הפיתוח, החליבה ברפת, קבלת החלב ועד ליצירת המוצר הסופי.
  • סיור מודרך ברצפת הייצור, שם ניתן להתרשם ממפעל מודרני ומתקדם ולקבל הסבר מעמיק על תהליכי ייצור המעדנים, היוגורטים והגבינות.
  • צילום קבוצתי- תמונת מגנט למזכרת.
  • טעימות ממגוון המעדנים והיוגורטים הטריים החולפים על גבי סרט נע .

הביקור במרכז המבקרים מתאים למשפחות ולקבוצות מאורגנות .

הסיור מותאם לאופי הקבוצה וגיל הקבוצה .

הכניסה למפעל מגיל 6. (מותנה בהצגת תעודה מזהה).

שעות פעילות- מרכז המבקרים (כלל הסיורים בתיאום מראש בלבד):

ימים א'-ד'- 09:30-16:30

יום ה'- 09:00-14:30

בחודשי הקיץ-

ימים א'-ד'- 09:30-18:00

יום ה'- 09:00-14:30

אין סיורים בימי שישי שבת ,ערבי חג וימי חג.

עלות הביקור: 18 שקלים למשתתף.

לפרטים- אתר אוצרות הגליל, טלפון- 077-9964431.

צילום- סיון פרג'.

בית הכנסת ומרכז המבקרים בית זינאתי בפקיעין

בית הכנסת היהודי בפקיעין:

מועד הקמתו של בית הכנסת אינו ידוע, ועל פי המסורת, שימש המקום כבית מדרשו של רבי יהושע בן חנניה, רבו של רבי עקיבא.

המבנה שופץ בשנת 1873 במימונו של רפאל הלוי, נדבן יהודי מביירות, ומשפחת זינאתי, שהתחייבה לשמרו ולארח בו מבקרים.

לא רבים שמו לב אבל חזית בית הכנסת היהודי בפקיעין מופיעה על צדו האחורי של שטר 100 שקלים

שיפוץ– במהלך תהליך שיפוץ בית הכנסת, נמצאה אבן, עליה חקוקה כתובת בכתב עברי קדום. אבן זו מאששת את טענתו של יצחק בן צבי, לפיה היה קיים בפקיעין בית כנסת עוד במאה השנייה, בתקופתו של רבי שמעון בר יוחאי.

המקום עבר שימור ושדרוג, והוגדר  לאחרונה כאתר מורשת לאומי.

אוצרות הגליל

הקהילה היהודית בכפר פקיעין:

הקהילה היהודית בפקיעין נוסדה לפני שנים, וכדברי החוקרים של ההתיישבות היהודית בפקיעין, מהווה הקהילה בפקיעין עדות לקשר שבין העם היהודי לארץ ישראלשלא פסק אפילו לדור אחד!

על פי המסורת, היהודים הראשונים שהתיישבו בפקיעין הם רבי שמעון בר יוחאי, רבי יהושע בן חנניה ורבי יוסי דמן פקיעין. לאחר חורבן בית המקדש השני ב-70 לספירה שלווה במנוסה המונית של יהודים מישראל לגלות, התיישבו מספרמשפחות כוהנים בכפר פקיעין, אשר האזור ההררי בו מוקם הגן עליהם מפני הרומאים אולם עדיין היה במסגרת גבולות הארץ. אחת המשפחות הללו הייתה משפחת זינאתי.

אין עוררין על קיומה של התיישבות יהודית רציפה בפקיעין החל מהמאה ה-16. בתקופה זו היו היהודים רוב בכפר.

בחלוף השנים, הצטרפו למתיישבים בפקיעין משפחות נוספות ממקומות שונים, ביניהם יהודים מכפרים אחרים, מגורשי ספרד ויהודים מקהילות אשכנז שונות. לפני כאלף שנה התיישבו בכפר גם מוסלמים, דרוזים ונוצרים, וכך נוצרה קהילה מגוונת וייחודית.

עד שנת 1938 מנתה הקהילה היהודית בפקיעין כ-50 משפחות. בעקבות מאורעות תרצ"ח, גורשו היהודים מפקיעין על ידי פורעים שהגיעו מסוריה, ובשנת 1940 חזרה לכפר משפחת זינאתי בגפה על מנת לשמור על הגחלת היהודית ועל המורשת העשירה. כיום מתגוררת בכפר מרגלית זינאתי, ילידת 1931, אחרונת היהודים אשר נולדה בפקיעין ועד היום חיה כשומרת הגחלת היהודית, מעבדת את אדמותיה ושומרת על נכסי ההקדש היהודי בפקיעין.

 ביקור בבית הכנסת ובמרכז המבקרים בית זינאתי:

במרכז המבקרים "בית זינאתי" ניתן לצפות בצילומים, מסמכים ועשויות מרגשות, על סיפורה של קהילת היהודים בפקיעין, לחוות באמצעות סרטון מולטימדיה והדרכה במוזיאון את התקופה הלא פשוטה והיכרות עם משפחת זינאתי. החוויה המרגשת ביותר בבית זינאתי הינה מפגש בלתי אמצעי עם מרגלית זינאתי בת 86, והשחקן אוריאל רוזנבאום. בדיאלוג מרגש הם מצליחים להכניס את המבקרים לתוך עולמה המרתק של מרגלית זינאתי בהצגה "פיסות של פקיעין".

מרכז המבקרים מציע למטיילים בפקיעין מגוון פעילויות נוסף בכפר היפהפה- סיור מנגן בכפר, או חוויית ניווט

בבית הכנסת מקיימים גם בר מצוות בתיאום ובהנחיית בית זינאתי.

שעות פעילות- מרכז המבקרים ובית הכנסת:

ימים א'-ה'- 9:15-16:30

יום ו'- 9:15-13:00

עלות- 17 שקלים למבוגר, 15 שקלים לילד. המחיר כולל הדרכה בבית הכנסת ובמרכז המבקרים.

לפרטים- אתר אוצרות הגליל, טלפון- 077-9964430.

מתחם אגם מונפורט- רייזרים RZR

אגם מונפורט, הפארק האקולוגי הראשון בישראל, שוכן בסמוך לעיר מעלות, בלב הגליל המערבי, מוקף מדשאות ומתקני פעילות. משפחות, קבוצות ומטיילים מוזמנים ליהנות ממבחר אטרקציות, בילויים ונופש מהנה לכל הגילאים.

המבקרים במקום ייהנו מאולם החלקה על הקרח, אתר קמפינג לקבוצות ולמשפחות, פארק אקסטרים ייחודי, מרכז מבקרים ללימוד מורשת השמן והזית, שייט קייקים ופדלים, מסלולי קרטינג, טיולי שטח אקסטרים, בריכת שחיה קיצית, מסעדות, מזנונים ומדשאות בהם ניתן לערוך פיקניק, זמן משפחתי או פשוט ליהנות מטיול בשמש הנעימה.

האגם עובר פיתוח משמעותי, לאחרונה נפתחה שדרת מפלים מרהיבה, יחידה מסוגה בארץ, ועוד אטרקציות במתחם:

–          מתחם אחלקרח- מתאים לילדים מגיל 5, משטח החלקה חצי אולימפי, פתוח במהלך כל השנה,

–          דרך השמן-מרכז חדש ללימוד מורשת השמן, המבקרים במקום ילמדו על תהליך ייצור השמן דרך פעילות בבית הבד המשוחזר, יאפו פיתות בטאבון, יצפו בסרטון ובמייצגים, יעברו סדנת יצירה להכנת כלי מאור קדומים מחמר. מתאים לילדים מגיל הגן ועד לגיל המבוגר.

–          קרטינג- מסלול קרטינג, עשרה סיבובים למשתתף, חוויה מהנה. לא דורש רישיון נהיגה, מגיל 11.

–          רייזרים-יציאה למסלול טיול אתגרי בהרי הגליל. הרייזרים מיועדים לשני אנשים או לארבעה.

–          פארק אקסטרים-פארק האקסטרים הממוקם באגם מונפורט שלרגלי העיר מעלות תרשיחא, הוא אתר אתגרי המספק הנאה רבה וחוויה בלתי נשכחת. ארבע קומות של מתקנים מאתגרים בדרגות קושי משתנות, מאפשרות למשתתפים לגלות מחדש מיומנויות מוטוריות בהן לא השתמשו זמן רב. היכולת להתגבר על הפחד בעת המעבר על המתקנים, היא חוויה המשותפת לכל הגילאים מגיל הגן ועד לגילאים מתקדמים- בואו להתנסות וליהנות! ארבע הקומות של הפארק, נועדו לאפשר למשתמשים להתקדם בקלות וללא צפיפות בהתאם לדרגות הקושי השונות. למעט קומת הקרקע המיועדת לילדים קטנים בגילאי 4 עד 6 (המלווים בהורים) במסלול אחד מתמשך, בשלוש הקומות שמעל מעורבות דרגות הקושי של המתקנים מתוך כוונה להעניק מן החוויה האתגרית, משך הפעילות שעה וחצי.

צוות מיומן המפעיל את הפארק מלווה את המבקרים ודואג כי כל הפעילות המתבצעת, תיעשה באופן בטיחותי ומהנהשיט באגם- שיט מהנה וחוויתי באגם, משך שיט חצי שעה, מתאים לכל גיל, התחדשנו בסירות ספארי

רייזרים, RZR חיות שטח אולטימטיביות, המחכות לאמיצים ולמכורים לשטח ולאדרנלין, במתחם אגם מונפורט הסמוך לעיר מעלות בגליל המערבי.

המשתתפים מוזמנים לבחור מתוך מגוון טיולי אקסטרים רכובים בנהיגה עצמית (מותנה בהצגת רישיון נהיגה בתוקף ובמעבר תדריך בטיחות מקיף ותרגול שליטה בכלים).

טיולי הרייזרים מהווים שילוב מנצח בין טבע ונופים עוצרי נשימה לחוויות שטח מאתגרות. הרייזרים הינם רכבי שטח נוחים, בטוחים ובעלי יכולת עבירות גבוהה במיוחד בכל תוואי השטח. כל טיול כולל שיירה של מספר רייזרים ומלווה במדריך צמוד. במהלך הטיול תתקיימנה עצירות להתרעננות ולהסברים. כל המשתתפים בטיול מבוטחים בכל הביטוחים הנדרשים

תנאי ההשתתפות בטיולי רייזרים RZR באגם מונפורט:

לבעלי רישיון נהיגה בתוקף, החל מגיל 17. אין צורך בניסיון קודם

נוסע נלווה ליד הנהג, החל מגיל 5

שעות הפעילות- טיולי רייזרים: בתאום מראש.

עלות- 300 שקלים לטיול של שעה ברכב RZR בן 2 מושבים.

450 שקלים לטיול של שעה ברכב RZR בן 4 מושבים.

לפרטים- אתר אוצרות הגליל, טלפון- 077-9964577.

מסעדת ביף בהר, יערה

מסעדת בשרים כשרה– המגישה בשרים, דגים, המבורגר ותבשילים

כשרות רבנות מהדרין- ירקות: גוש קטיף. בשר: בד"צ בית יוסף.

מסעדת ביף בהר ,שוכנת במושב יערה שבגליל המערבי, במרחק נסיעה קצרה מנהריה ומראש הנקרה. המסעדה כשרה למהדרין ומשקיפה לעבר הרי הגליל, מערת הקשת והים התיכון, והופכת את הטבע הקסום לחלק בלתי נפרד מהתפאורה של המקום.

האווירה במסעדה משפחתית וכפרית. במסעדה מוגשות שלל מנות של בשרים ודגים, הכוללות גם תבשילי קדרה וברביקיו, וכן מגוון אפשרויות לצמחונים ואף לטבעונים.

השירות של מסעדת ביף בהר אדיב, מקצועי, מהיר ואיכותי, ולכן משדרג את החוויה באופן מורגש. המסעדה ערוכה לארח אירועים של עד 120 איש באווירה נפלאה ועם תפריט עשיר.

שעות פתיחה:

יום א'-ה'- 12:00-00:00

מוצש- שעה אחרי צאת השבת-00:00

לפרטים- טלפון- 077-2309951.

יקב כישור

שוכן סמוך לקיבוץ כישור, ולכפר כישורית, המשמש בית איכותי לחיים, עבור בוגרים בעלי צרכים מיוחדים, המנהלים חיי קהילה ועובדים בענפים היצרניים בכפר (גן ירק אורגני גדול, מטעים שונים של קיווי ופירות אחרים, מאפיה, דיר עיזים גדול, מחלבה ולול, כרם ויקב), הכפר הוקם על ידי התעשיין סטף ורטהימר.

יקב כישור הכשר, שוכן בכפר כישורית, משקיף אל הים מגובה 500 מטרים ופותח את הגליל העליון ממערב. היקב הינו אחד מהענפים המרכזיים בכפר, והחברים העובדים בו, שותפים לתהליך הפקת היין ומטפלים בכרמים בהתאם לעונת השנה ואף מארחים במרכז המבקרים. בעת הביקור ביקב, ניתן לצפות בסרט אודות הכפר והיקב ולטעום מן היינות. בעונות המתאימות, ניתן גם לראות את התהליך עצמו (בעיקר בקיץ בזמן הבציר וקצת לאחר מכן בשלבי התסיסה לקראת תקופת החגים).

אחת לחודש, בכל יום שישי האחרון (למניינם), מתקיים ביקב מעין בראנצ', המבוסס ברובו על התוצרת העצמית של הכפר. עלות הבראנצ': 60 שקלים לאדם.

כשרות: רבנות ו-OU, ובקרוב גם "בית יוסף".

שעות הפתיחה של מרכז המבקרים (בתיאום מראש):

ימים א'-ה'- 15:00-10:00

יום ו'- 14:00-10:00.

עלות ביקור: 25 שקלים לאדם.

לפרטים- אתר אוצרות הגליל, ובטלפון 077-9964457.

יינות יקב כישור

סטודיו קלדרון MD

סטודיו ומפעל משפחתי, שהוקם לפני למעלה מעשרים שנים, על ידי מיכל ודני קלדרון, הסטודיו עוסק בעיצוב וייצור פריטים אמנותיים מזכוכיתכולם בעבודת יד! בסטודיו מרכז מבקרים הממוקם בקיבוץ חניתה, ובו ניתן לערוך סיורים מודרכים, בהם לומדים על ההיסטוריה של הזכוכית, שהחלה בגליל המערבי, על ייחודיות החומר, על תהליך ייצור הכלים וההחלטה על היישום האמנותי ואף התנסות בצביעת הזכוכית.

כמו כן, ניתן להשתתף גם בסדנאות יצירה בזכוכית ,במסגרתן יוצרים פריטי זכוכית באינטרפרטציה אישית. מתכננים, חותכים, מלטשים, מנקים, צובעים ומכניסים לתנור. הפריט נשאר בסטודיו להשלמת תהליך הייצור ונשלח למשתתף בתוך מספר ימים.

יש לתאם ביקור טלפונית מראש.

לפרטים- אתר אוצרות הגליל, בטלפון 077-9964624.

המוזיאון הפתוח בגן התעשייה תפן

המוזיאון הפתוח בתפן הינו מרכז תרבותי אזורי ואף מחלקת ההדרכה המציעה פעילויות משולבות בדגש חוויתי ויצירתי, תכניות ממוקדות לכל גיל בנושאים מגוונים, סיורים מודרכים וביקור בתערוכות. למשל

תערוכה "ספרים מלאים חדרים"- של האמן הדתי, פרופ' מולי בן ששון מהישוב אפרת, מרצה בבצלאל בירושלים- התערוכה עוסקת בחיבור הערכי המיוחד לשפה העברית בין "בית" ל-"ספר". בתרבות האנושית משמעות רבה לקשר בין בית לזהות. כעם שגלה מאדמתו, התמודד העם היהודי עם בעיית הזהות באמצעות הספר ובתי המדרש, שהיוו אקס טריטוריות בהן שרד. משמעות הבית הייתה התוכן, הזיכרון, לא הבית הפיזי. העבודות שבתערוכה מנהלות תחת הכותרת "ספרים מלאים חדרים" טריאלוג בין עבר, הווה ועתיד באמצעות הבית והספר, ושואלות שאלות הקשורות לזמן ומקום.

שלושה חדרים בתערוכה:

החדר הראשון – 'חצוב מן החושך', בו מוצגים בתים שעברו פירוק והרכבה, עשויים סגסוגת עץ, מנוסחים צורנית בדימוי הראשוני של בית , ומייצגים עם המנותק מאדמתו ומתמודד עם גלות וגירוש.

החדר השני – 'מגולף מן האור', פרק זה כולו לבן ועוסק בגבול הדק שבין האור לחומר, מפגש המגדיר את החומר ע"י אצילותו של הצל.

החדר השלישי – 'תקוות חוט השני', כולו חלומות בצבע ומציג עבודות הדפס

עוד בתפן- המוזיאון ליהדות דוברת גרמנית– בו תצוגה של חפצים, מסמכים, צילומים וחפצי קודש של משפחות יהודיות מהארצות דוברות גרמנית , וכן היסטוריית מורשת ה"ייקים" ותרומתם לבניית הארץ

תערוכת מכוניות קלאסיות– שכולן נסעו בשעתן על כבישי הארץ, קפיטריה כשרה ועוד.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.