צביעותם אומנותם / מנחם רהט

"פוליטיקאים רודפי שררה הפכו את הצביעות לכלי המלאכה העיקרי בארגז הכלים האופורטוניסטי. הכיסאולוגים שאומנותם לומר דבר אחד ולעשות את ההיפך הגמור". מנחם רהט, על הצביעות והשררה

השקר- אין לו רגליים, קבעו חז"ל; אבל מסתבר שיש לו, לשקר, ידידים טובים – הפוליטיקאים. הללו מתאמצים להוכיח שאומנותם העיקרית היא האופורטוניזם. הם מנצלים במצח נחושה וללא ניד עפעף את זיכרונו הקצר של הציבור, אומרים א' ומתכוונים לב', פועלים בניגוד להצהרותיהם הם, ועדיין מקווים שהציבור ישוב וייתן בהם אמון. ובעצם, מדוע שלא ייתן? הציבור באמת הוכיח שזיכרונו קצר משל זבוב, ושאפשר למכור לו שקרים והבטחות לאין גבול – והציבור בטיפשותו קונה הכל, ממש הכל, ואפילו ממשיך לתמוך באותם מאחזי עיניים שצביעותם אומנותם.

קחו למשל את השרה המפוטרת ציפי לבני, שהעפילה לשיאים חדשים של אופורטוניזם, לאחר שהחליפה אידאולוגיות, רעיונות ומפלגות, בקצב שבו אנשים נורמליים מחליפים גרביים, ולמרות זאת הייתה בה החוצפה לומר, באחרונה, בראיון לטלוויזיה: "אני נשארתי נאמנה לעקרונות כל השנים. אני לא זזתי. זאת המערכת שזזה". אותה לבני, שבנערותה נשבעה אמונים לעקרון 'שתי גדות לירדן', ועדיין בשנת 2000, האשימה בצווחות אימה בכנסת, את ראש הממשלה אהוד ברק בשובו מקמפ דייוויד, שמכר הכל פלשתינים, ושנה לפני כן תקפה את המפד"ל: "אתם ויתרתם על א"י למען תיק השיכון". אם זה לא היה עצוב, זה באמת יכול היה להיות מצחיק.

אבל היה לה, לאופורטוניסטית הזו, מורה דגול לתורת האופורטוניזם, הלא הוא ראש הממשלה אריאל שרון, ראש מפלגותיה הליכוד וקדימה, שאמר בשנת 2002 ש"דין נצרים כדין נגבה ותל-אביב", וכעבור 3 שנים התכחש לכל התחייבויותיו לציבור, גירש את כל מתיישבי חבל ארץ פורח זה והסגיר את האזור לערבים, ומאז הוא מהווה מאגר ענק של כני שיגור של טילי החמאס המאיימים על תל אביב וירושלים.

אופורטוניזם צרוף

תקצר היריעה מלפרט את כל שקרי האופורטונוסטים המכנים עצמם פוליטיקאים. אולם צר להיווכח, שגם בקרב פוליטיקאים שהתחנכו על תפיסת "מדבר שקר תרחק", פשתה מספחת השקר. קחו את ח"כ יוני שטבון, שבנה פלטפורמה ציבורית מיוחדת ושמה 'רעננים' – שהתבררה מאוחר יותר כבלון נפוח – כדי לקדם באמצעותה את השתלבותו בסיעת הבית היהודי בכנסת היוצאת. כאילו טובת הציונות הדתית לנגד עיניה, דיווחה 'רעננים' לציבור מתפקדי הבית היהודי, בכנס הייסוד של 'רעננים' בלוד ב-9 בדצמבר 2010, כי מטרתה לאחד שורות ולמנוע פילוגים בציבור הדתי לאומי. "רק לא פילוגים" טענה אז. "הפילוגים בפוליטיקה הפנימית בציונות הדתית לא יכולים להישאר בלא מענה. לא יתכן שהעסקנות, התככנות והאינטרסים הקטנים יפלגו אותנו לרסיסים".

עכשיו קם יו"ר אותה 'רעננים', שגוועה ברגע שמימשה את חזונה להכניס את שטבון לכנסת, ומפלג בקור רוח מקפיא את הציונות הדתית. תראו מי שמדבר. האיש שמתח ביקורת על עסקנות ותככנות ואינטרסים קטנים, הולך בדיוק בדרך זו. מרגע שהגיע לכנסת ה-19 על כפיהם של מצביעי הבית היהודי, תיפקד בה כחבר הכנסת ה-12 של ש"ס. אז מה הפלא שעכשיו החליט סוף סוף לחזור לכור מחצבתו ולהתדפק על דלתותיו של ישי שיואיל בטובו לצרף את המתפלג מהבית היהודי לרשימת ש"ס ב', שהקים ישי לאחר שהתפלג מש"ס א'?

ואם באמנות הצביעות ובש"ס עסקינן, אי אפשר להתעלם מהלוליינות המרשימה של הגב' עדינה בר-שלום, הרכש החדש של יו"ר ש"ס א' אריה דרעי, שהתייצבה השבוע חד משמעית לצידו במאבקו כנגד יו"ר ש"ס ב' 'הרב' אלי ישי (שבש"ס א' חדלו לכנותו הרב, ומעתה הוא בפיהם – מר אלי ישי), וטענה מבלי למצמץ כי אריה דרעי "הולך בדרכו של מרן", אביה הרב עובדיה יוסף. זוהי אותה בר שלום, שכיום מנסה להצטייר כמיסיס קלין של הציבור החרדי, אך רק לפני זמן קצר נפגשה פעמיים עם יאיר לפיד ועם ח"כ הרב שי פירון "הרבה פעמים" (על פי עדותו של פירון, בראיון ברדיו ללא הפסקה, 20.12.14), כדי לבחון הצטרפות למפלגתם.

"והאמת תהא נעדרת"

וזאת גם אותה בר-שלום, שאך לפני זמן לא רב, השמיעה עמדה הפוכה ב-180 מעלות מדבריה המגוייסים כיום למען תמיכה במפלגתו של אריה דרעי. לרוע מזלה הדברים הוקלטו בחשאי ושודרו בגל"ץ – וכדי ביזיון וקצף: "אני לא חושבת שאריה מתנהל נכון. לא אמרתי את זה [רק] מפני שנטיתי לו חסד בגלל אבא שלי. הוא לא מתנהל בדרך שאבא שלי קבע, חד וחלק לא! למה הוא [דרעי] מפלג אותנו? למה הוא מתקוטט עם כולם? למה הוא מזלזל בכולם? אם אריה ימשיך להתנהל כמו עכשיו, בטוח שהוא יירד במנדטים בצורה משמעותית. אני לא מדברת במנדט אחד או שניים. ש"ס תקבל בדיוק מה שמנבאים לה הסקרים".

אז מי היא בר-שלום האמיתית? מתי היא דיברה אמת ומתי אמרה את ההיפך מן האמת? האם עכשיו, כשהתכנסה בצילו של אריה דרעי, שהפך לדבריה "ממשיך דרכו של מרן", או לפני זמן קצר כשאמרה שדרעי אינו מתנהל בדרכו של אביה?

הייתכן שלבני, שרון, שטבון ובר-שלום ושאר הפוליטיקאים האופורטוניסטים שמשטים בציבור רק למען השררה, מתכוונים לאמץ את דברי המשורר בתהילים: "אֲשֶׁר פִּיהֶם דִּבֶּר שָׁוְא וִימִינָם יְמִין שָׁקֶר"? ואולי כוונתם בכלל טהורה וזכה וכל רצונם הוא לקדם את ימות המשיח, שעל-אודתם אומרת הגמרא: "בעקבות משיחא חוצפא יסגא… והאמת תהא נעדרת… פני הדור כפני הכלב"?

ולמי שמתעניין, בסקר של ערוץ הכנסת השבוע מתגשמת נבואתה המקורית של בר-שלום כפי שנשמעה בהקלטה הסמויה: ש"ס שמנתה בכנסת היוצאת 11 מנדטים, צונחת ל-4 מנדטים, ומספר זהה של מנדטים מעניק הסקר לש"ס ב' בראשות אלי ישי, שהוא אגב בין הבודדים בצמרת ש"ס, שנעשה לו נס חנוכה פרטי, בכך שהצליח לצאת ממנה מבלי להיכנס על הדרך למעשיהו.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. ועוד מילה:
  יוני שטבון מוערך פי אלף ממנחם רהט בכל פורום שהוא.
  של נעליך פובליציסט-להשכיר, עיתונאי-בפרוטה, לפני שאתה מתחיל בכלל לדבר על אנשים ערכיים.
  איפה אתה שירתת? בגל"צ? בעיתון "במחנה"? שטבון שם אותך ואת כל חבריך בכיס הקטן בכל תחום שהוא. ואני דווקא חרדי, שמשרת בנצח יהודה, אבל מתפעל מהאיכות של האיש.
  אכן שפחה כי תירש גבירתה.

  חיימקה |
  הגב
 2. חה חה חה
  שכחת להזכיר את כבוד השר נפתלי המתפתל והנפתל ומאחז העיניים שהבטיח בשידור חי ברדיו (אני שמעתי) שתלמידי הישיבה יוכלו להמשיך ללמוד מבלי מפריע וההסדר ימשיך במתכונתו ושום תלמיד לא יגוייס. ועוד שלל הבטחות למיגזר החרדי, וחבר ללפיד "האח".
  אותו אתה לא מזכיר. עיתונאי קטן. רק את שטבון שהיה נאמן דווקא למצע מפלגתו, וגם נהג באנושיות ומוסריות ולא ברדיפת בצע וכבוד ושררה.
  חה חה חה. עמי הארץ ידועים בזיכרון הסלקטיבי והפרשנות האינטרסנטית שלהם.
  אכן בדיוק כמו שאמרת – חוצפא יסגי, ודווקא שלך, חביבי, טול קורה מבין עיניך.

  חיימקה |
  הגב