האזינו: כהן במסר מאיים למנהלי הסמינרים(וידאו)

המאבק נגד האפליה במוסדות החינוך: סגר"ע ירושלים ומחזיק תיק החינוך בעירייה, צביקה כהן, בראיון תקיף ל'קול חי'. האזינו

המאבק נגד אפליית הבנות בקבלה לסמינרים ולבתי הספר: שבועיים לפני פתיחת שנת הלימודים וצביקה כהן, מחזיק תיק החינוך בעיריית ירושלים וסגר"ע, מחריף את הטון כנגד מנהלי המוסדות. בראיון שהעניק כהן ל'קול חי' הוא מבהיר בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים: "מנהל מוסד שיעשה דין לעצמו ולא יקבל בנות בניגוד להחלטת הועדה המחוזית – ייפרד מהרישיון שניתן לו על ידי משרד החינוך". האזינו לראיון המלא


(באדיבות ריו קול חי)

במהלך הראיון אמר כהן: "מדובר בסך הכל ב- 2500 בנות שמסיימות את כיתה ח' בירושלים, אנחנו מתמודדים עם פחות מאחוז אחד של הבנות שעדיין לא נקלטו. אני חייב להסביר: תפקידה המרכזי של הרשות המקומית כרשם המקומי, הוא לדאוג שעד אחרונת הבנות תקבל שיבוץ. בעיר ירושלים, עוד טרם סיום שנת הלימודים, סיימו את השיבוץ. אותן בנות שלא הצליחו להשתבץ בכוחות עצמן משתבצות בסיוע ועדה. לועדה הזו יש שיניים גדולות מאד…ברגע שהיא החליטה שאותה ילדה תהיה באותו סמינר, שאותו ראש סמינר סירב לקבל אותה – היא משלבת אותה בכיתה ואם נתקלנו בסירוב – הועדה מעבירה את התיק למשרד החינוך.

מנהל המחזור, מר שמעוני, מאד התרשם מאופייה ותפקודם של אנשי הועדה. אותם אנשי סמינרים הוזמנו כבר ואני מניח שבימים הקרובים יערך להם שימוע".

כהן הרחיב: "למנהלים יש הסברים מפה ועד לא מתאים, רוחני, לימודי, הכיתה מלאה, אלף ואחת סיבות…אם הועדה החליטה שאותה ילדה תשב באותה כיתה, אחרי אותן הטענות של ראשי הסמינרים, היא צריכה להיות בכיתה הזו.

נכון שראשי הסמינרים יודעים הכל על אותה ילדה, על משפחתה, על אבותיה ועל אבות אבות אבותיה עד סוף הדורות. אבל אותו ראש סמינר צריך לדעת דבר אחד: הוא מחזיק ברישיון של מדינת ישראל ומשרד החינוך, מחזיק בתקציבים של משרד החינוך ואי לכך, עליו מוטלת החובה לקיים את הקריטריונים שהוא קיבל בהם את הרישיון. לא יתקבל על הדעת שילדה לא התקבלה לסמינר זה או אחר בגלל סיבה לא עניינית.

בסיום הראיון אמר כהן: "אותו ראש מוסד שלא יקבל את הילדה ויחליט לעשות סדר לעצמו ויאמר לעיריית ירושלים 'נכבדים, נכבדים, שבו בשקט, אני מסתדר בלעדיכם', יוזמן למשרד החינוך שם יערך לו שימוע ויחזור עם הבנות לבית ספרו או יחזור בלי הרישיון לבית ספרו. אני לא מאחל לאותו ראש מוסד שמחזיק 1000, או 2000 או 3000 בנות להיות דקה בלי רישיון. זה בניין קלפים שקורס מאד מהר. חשוב שישמעו את הדברים האלה גם בשידור הזה! אני מניח שאותם ראשי סמינרים שמנסים לעשות שריר כזה או אחר מנסים אותנו עד שלב השיבוץ. עוברים את שלב השיבוץ – מנסים אותנו עד שלב המו"מ. אחרי המו"מ ינסו אותנו עד השלב שקוראים לו שימוע במשרד החינוך. ברגע שזה קורה, אותו ראש מוסד צריך להחליט האם הוא מתנתק מאותו מוסד שהוא מנהל או שהוא מקבל את התכתיבים שהחוק מחייב אותו… מהניסיון הקצר שצברתי בירושלים, אני לא מאמין שראש מוסד באשר הוא יוותר על הרישיון שיש לו"

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.