"צדיק בסדום" אך מה עם מבחן התוצאה? / הרב ראובן זכאים על אבישי בן חיים

נוכח מצבנו העגום בשדה התקשורתי הישראלי, סדרות כאלו באות בדיוק בזמן, כמים קרים על נפש עייפה: 'האוטונומיה החרדית!' "הנה סוף סוף יש מי שמראה את הפנים היפות שלנו. הנה אחד שעושה בשבילנו את העבודה כמו שצריך".

אז בואו נתעלם לרגע מעברו המפואר במרכאות של האיש: הרי לפני זמן קצר, העלה סידרה שגרמה להרבה חלחלה בלב החילונים מפני 'שלטון הרוב' החרדי. נתעלם מהכתבות המגמתיות לאורך השנים הצבועות בצהוב עז, שיצאו מתחת ידי 'מבין ענין' שכמוהו, אך הן הכלילו והוציאו דברים מהקשרם. הכפישו את שמנו, ושירתו את הגרועים שבאויבנו האידאולוגים. לא שכחנו, ולו לרגע, את הציטוטים השבועיים שקושש הלה, מפי מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל. שעלו לשידור מסורסים וממוקדים למטרה: ליצור כמה שיותר באזז תקשורתי, ולהביא מרצון או אף אם בתום לב להשנאת הרבנים והחרדים.

מחובתי לציין: כמי שמכיר מקרוב את האיש, ליבו חם ליהדות, והוא איננו שונא חלילה את החרדים. אך כל זה לא מכשיר את רצף השגיאות והנזקים שחולל. מיותר להזכיר את הסערה שיצר כשפרסם בעבר דברי ח"כ חרדי מוכר שנאמרו בכנס שנערך בתוככי ישיבה ירושלמית, לפיהם סיבת הכישלונות שאירעו במבצעים ובמלחמות משום שסמכנו על 'כוחי ועוצם ידי'. מתוך ידיעה ברורה שהדברים הכל כך נכונים למי שאמונת אומן בליבו, לא יתפרשו כהוגן אצל הרחוקים מתורה, ורק יצרו אנטגוניזם ושנאה.

יאמרו: בסך הכל הוא מההוגנים שבהם. צדיק בסדום. יהיו שיאמרו: אחרי הכל, הוא מהיחידים שמכיר מבפנים, הוא רגיש יותר מכולם לניואנסים. נו, ועל דא קבכינא! אם כך נוהג ההוגן שבהם, אם זו דרכו של הרגיש שבהם, אנה אנו באים?! והא כיצד מעשיו כה סותרים את רגישותו ודווקא הוא מחולל לנו את הנזקים היותר כבדים?! הכוונות שלו אולי טובות ונכונות. אך במבחן התוצאה?!

ועתה, לסידרה האמורה: גם צפייה מלמעלה, כמובן באתרים החרדים, שששו לקראתה משום מה כמוצאי שלל רב. מעלה את ההרגשה שעל הסידרה ועל יוצרה ייאמר: 'אלוקי שמור עלי מאוהבי'. אחרי כל נופת הצופים, בשם האיזון הקדוש הוא רתם אנשים כמו שמחון ומואב שאולי מתהדרים בתארים מכובדים(כלכלנים -קלקלנים), אך הדבקות באמת לא מופיעה ברזומה שלהם.

מוכנים הם להתכחש לעובדות, ולסטטיסטיקות מוכחות. כמו גם למה שרואות עיניהם. ולא יאומן עד היכן הדברים מגיעים: הם יושבים במאה שערים (בעיניי, פרובוקציה מכוונת), בואכה גאולה, מול עשרות עשרות חנויות שכולן בבעלות חרדית, ומלאות בעובדים/ות חרדים, ופיהם לא בוש לחזור על המנטרה המרושעת: "הם חיים על חשבוננו", ככלב שב על קיאו כן כסיל שונה באיולתו.

כמו עדי מדינה יודעים הם שגירסתם רצופה סתירות בילד-אין, אך הם סומכים שהצופה הנאיבי המוסת זה מכבר, לא יתאמץ לבדוק. ציטוטים?! 'הם מתפרנסים רק מהמדינה, כי הם לא עובדים', ובאותה נשימה: 'הם עובדים אבל בשחור'… וכמובן, 'הם מקבלים שירותי בריאות וקרקעות חינם וכהנה וכהנה'.

כששמעתי את דברי ההבל, נזכרתי בעגמומיות בבדיחה המפורסמת על גנב שחדר לביתו של עני מרוד. העני שהתעורר קפץ ממיטתו והעלה את האור. בא לו אצל הגנב המבועת, הניח ידו ברוך על כתפו ואמר לו: 'הי, אחא, הבה נחפש יחדיו אם יש משהו לגנוב. אם נמצא אני מוכן לחלוק אותו איתך שווה בשווה'… רק שה'גנב' (מטאפורית, כמובן) במקרה דנן, מסרב לתור יחד איתנו אחרי משהו לגנוב. נוח לו להמשיך לצייר מצג שוא שהגה במוחו הקודח, שיש הרבה מה לגנוב, גם כשהמציאות זועקת לשמים את ההיפך מכך.

הגן עדן האוטופי המטופש שמציירים אויבי החרדים רק מעלה אצלי שוב את השאלה המתבקשת: אם מצבנו הכלכלי כה מזהיר בגלל תקציבים נדיבים, בגלל הקלות רבות, עד שכבר אין לנו צורך לעבוד. הא כיצד נותרו עדיין חילונים עובדים בישראל?! ואלו פניהם של האקדמאים שבשונאינו. אז מה לנו יצא מכל זה?! הא! כן, הראנו לחילונים האלה שאנו יודעים מצויין לחתוך קוגל בהדר גאולה…

וזאת לתשומת ליבם של החבר'ה מתוך הגיטו, ששיתפו פעולה, ככל הנראה על מנת לקדש שם שמים… אז שתדעו נאמנה; כמה שתהיו (והייתם/ן!) רהוטים ומשכנעים- התוצאה הסופית היא הקובעת. הצופה הסיק ממה שראו עיניו כדלהלן: הם נחמדים החרדים האלה ברמה האישית. ובאמת שזו תעלומה גדולה כיצד הם חיים וקונים דירות?!

הבה נקוה שהוא לא 'קנה' את הלוקש המטופש שכולנו קונים מוצרים שאוטוטו פג תוקפם, ב50 אחוז פחות, בחנויות מחתרתיות שהגישה אליהן מזכירה חצר אחורית עטורה לכלוך. אלא מאי? מזל שיש בסידרה מי שחשב במקומו, הכלכלן המלומד החילוני, שלכאורה מבין יותר ואמין יותר מהם. וגם אם ידבר הכי נבוב והכי סטראוטיפי שיש. הוא הסביר לו שעל גבו החילוני השחוח עשו החרדים את החיל הזה, ונפלה פיתא בבירא! לא שאני סבור שמיותר להגיב לחלוטין, ואציין בגילוי נאות שגם אני משתדל לתרום את חלקי פה ושם בתקשורת. אך אני מנמיך ציפיות מראש. כי התוצאה בהרבה מקרים לצערי כזו שאומרת: 'יופי, אתה החרדי אמרת את שלך. מעכשיו שקט, יורים!'.

ושמא הגיע הזמן לקבוע 'תג מחיר', ולהחליט שלא משתפים פעולה עם אנשים, שמוכיחים פעם אחר פעם כמה צדקו רבותינו שאמרו: ואל תתודע ל'רשות!' (השידור/השניה וכדומה), שאין מקרבין לו לאדם אלא לצורך עצמן (רייטינג בלע"ז), ואין עומדים לו לאדם בשעת דחקו.

הרב ראובן זכאים הינו רב ומו"צ ומבכירי המרצים ואישי ההסברה החרדית.

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. המאמר הזה שנכתב כביכול על ידי מסביר חרדי בכיר, מסביר היטב את הכשל הנורא של ההסברה החרדית. הוא משקף היטב את העקרונות המובילים של ההסברה החרדית: העולם כולו נגדנו, כל דבר שלילי שנאמר עלינו הוא שקר, הסתה ואנטישמיות, וכולם שונאים אותנו. זה עבד עד היום כל כך טוב. למה לא להמשיך בנוסחה המנצחת?

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב