צה"ל בפאניקה: התנגשות בין רוסיה לישראל – שאלה של זמן

המתיחות בין ישראל לרוסיה בגבול סוריה: אף אחד לא יודה בכך בפומבי אבל בשיחות סגורות אומרים קצינים בכירים לחדשות 2 שעוצמת הנוכחות הרוסית במזרח התיכון מדאיגה מאוד וההתנגשות בין רוסיה לישראל היא עניין של זמן.

הכתב ניר דבורי ערך תחקיר  נרחב  בחדשות 2 על המתיחות הגוברת בגבול סוריה, ומסיק כי  צה"ל בפאניקה – "אף אחד לא יודה בכך בפומבי אבל בשיחות סגורות אומרים קצינים בכירים לחדשות 2 שעוצמת הנוכחות הרוסית במזרח התיכון מדאיגה מאוד: "לא הערכנו שכך יהיה, הופתענו מכמות ואיכות הנשק הרוסי שנמצא פה". זה משפיע דרמטית על האופן שבו שתי הזרועות, האוויר והים, זרועות אסטרטגיות של ישראל, פועלות עכשיו.

עד לפני מספר חודשים היה תיאום מוחלט בין הישראלים לרוסים, בחודש האחרון השתנו דברים,  פעם היה נהוג לומר: "אם אתה רוצה לדעת למה באמת מתכנן נשיא ארה"ב – תבדוק איפה נושאות המטוסים שלו". עתה,  נושאת המטוסים היחידה של רוסיה, "האדמירל קוזניצוב", נמצאת בדרכה מהים הצפוני למזרח הים התיכון, ובצה"ל עוקבים בדאגה רבה אחר התקדמותה. היא צפויה לעגון מול חופי סוריה בשבועות הקרובים.

נושאת המטוסים הרוסית "אדמירל קוזנצוב"

ומה בתוך הסיפון? כ-1,900 מלחים על הסיפון, -50 מטוסי קרב מתקדמים, מערכות הגנה אווירית חדישות, מכ"מים ויכולות לוחמה אלקטרונית מהטובות בעולם, יכולת נגד צוללות, ספינות עם מגוון סוגים של טילים ויכולות מתקדמות במגוון תחומים.

על פי גורמים צבאים, כעת  יש גורם נוסף שמנטר כל תנועה ישראלית במרחב, והוא אינו אמריקני. "הרוסים, יודעים על כל תנועה של כלי טייס או שייט ישראלי במרחב. אין דרך לחמוק מהמכ"מים הרוסיים, וכבר עכשיו הם אוספים על ישראל מידע מודיעיני בכמויות – בכל האמצעים: תצפית, מכ"מ והאזנה".

דובר משרד ההגנה הרוסי הודיע מפורשות על פרישת טילי הקרקע אוויר, והזהיר שהרוסים יירו בכל דבר בלתי מזוהה שייחשד על ידם כאילו הוא פועל נגדם ונגד משטר אסד."אם מישהו חושב שהוא יכול להסתתר מאחורי טכנולוגיות חמקנות – אז כדאי שיחשוב שוב". הנה עוד סיבה למה ישראל רוצה כל כך את מטוסי החמקן – ה-F35. בישראל מאמינים שלרוסים אין יכולת לעקוב אחר חמקנים וזו כמעט הדרך היחידה לפעול בשמי המזרח התיכון מבלי להתגלות על ידם.

על פי ההערכות, המתיחות מגבירה  מתמיד את הסיכוי לעימות – בשמיים או בים – בין כלים ישראליים לרוסיים. גם בישראל כבר מבינים שהרגע הזה מתקרב.

לפני חודשים אחדים יצא ראש הממשלה בנימין נתניהו למוסקבה ולקח איתו לביקור את מפקד חיל האוויר, האלוף אמיר אשל שמבין את הרגישות.

רוסיה כבר משתמשת בסוריה במערכת S300 המוצבת על ספינות, מבחינת ישראל, משום שכל טיסה של חיל האוויר בשמי לבנון וסוריה תיקלט כעת במערכת החדשה מהשמגביל את היכולות של צה"ל בזירה  הסורית

 

למרות שנתניהו  סיכם עם פוטין  על תיאום עמדות בין הטייסים, במציאות "הרוסים לא באמת סופרים אותנו  ועושים מה שהם רוצים באזור".

מאז בניית המנגנון הופלו שני מל"טים רוסים וכמעט נוצר חיכוך בין מטוסי קרב ישראליים לרוסיים. גם שני טילי קרקע אוויר נורו על מטוסים ישראלים, אבל הטענה הייתה שמדובר בסוללת נ"מ סורית.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.