צה"ל חשף את המערך האירני בסוריה: "אם תתקפו את ישראל – נשמיד את הבסיסים"

צה"ל חשף הבוקר את המערך האווירי האירני בסוריה במטרה להעביר איתות מפורש להנהגה בטהרן על כך שיש לצה"ל מידע על כל המערכים שיש ברשותם

צה"ל חשף הבוקר את המערך האווירי האירני בסוריה במטרה להעביר איתות מפורש להנהגה בטהרן על כך שיש לצה"ל מידע על כל המערכים שיש ברשותם. בצה"ל העבירו מסר לאיראן כי אם יתקפו את ישראל, צה"ל לא יהסס להשמיד את המחנות הצבאיים בהם התבססו האירנים.

רוני דניאל, הפרשן הצבאי של ערוץ החדשות הסביר כי החשיפה הזאת של ישראל יש תכלית אחת: "לאותת לאירנים – המערכים שלכם בסוריה שקופים לנו לחלוטין ואם תפעלו נגדנו כנקמה על הריגת 7 מאנשי משמרות המהפכה בהתקפה ב-T4".

דניאל מביע חשש כי במצב העניינים הזה אנחנו נכנסים ליום הזיכרון ויום העצמאות דרוך במיוחד. "חמאס מבטיח בדרום המשך מפגני הטרור שלו בגבול רצועת עזה, בצפון גם נסראללה כבר מדבר על תגובה שתבוא והאירנים כאמור במהלך של גיבוש תכנית פעולה כנקמה. בצה"ל ברור שנכון לנקוב במהלכי זהירות ומוכנות בכל הגזרות בימים הרגישים האלה. הרצון הוא לאפשר לימים האלה לעבור בשקט. לא בטוח שזה יהיה כך", סבור הפרשן הצבאי.

בתוך כך, כוחות צה"ל נערכים באזור רמת הגולן מחשש לתגובה איראנית על תקיפת ישראל בסוריה. במוצבים הקרקעיים ובמרחב האווירי נערכים לקראת אפשרות של תקיפה.

סגן מזכ"ל חיזבאללה, נעים קאסם, אמר בריאיון לרשת "אל מיאדין" הלבנונית כי חיזבאללה תגיב על הפצצת שדה התעופה בה נהרגו בכירים אירנים."באמצעות הפצצת שדה התעופה T-4 ישראל רצתה ליצור משוואה שמראה שהיא שולטת בכללי העימות, וזה לא מקובל עלינו. חיסול האיראנים על ידי ישראל בשדה התעופה יזכה לתגובה. אנו מצפים לתגובה איראנית נגד ישראל, אך איננו יודעים את אופיה, טבעה או פרטיה".

ב"ניו יורק טיימס" פורסם כי בכיר ישראלי הודה בתקיפת אנשי צבא אירנים, מה שמעלה את רמות המתיחות – ומגביר את הסבירות שאירן לא תעבור בשתיקה.

בישראל שומרים על דריכות בגבולות סוריה ולבנון – אך לוקחים בחשבון כי התגובה תהיה גם ביעדים בחו"ל.

על רקע  האיומים של איראן על כך שתגיב לתקיפה הישראלית בסוריה ביום העצמאות, גורם צבאי בכיר מתריע בשיחה עם 'אקטאוליק'  מפני התקיפה המדוברת.

"הסיוע האיראני לסוריה החל יחד במלחמת האזרחים", טוען אותו בכיר ומייחס את  פעולות איראן בסוריה שמופעלות על ידי כוח קודס בראשות קסאם סולימאני. "אמצעי לחימה די רבים מועברים בחסות של ציוד הומינטרי. כך לדוגמא, החל מ-2015 טייסות חיל-אוויר של משמרות המהפכה, אמצעי לחימה וצוותי לחימה באמצעות מטוסי מטען צבאיים – בכסות של חברות תעופה איראניות אזרחיות".

במקביל, נשלחים צוותי הפעלה של אמצעי לחימה מתקדם בדגש על כטב"ם.

התחום המרכזי שאותו מקדמת איראן, היא התבססות אווירית לסוריה, שתאפשר פעילות איראנית ישירה מסוריה לישראל, בדומה למה שהיה בפברואר. המערכת הביטחונית הישראלית מסמנת את חיל-האוויר של משמרות המהפכה כגוף שעשוי להוציא לפועל פעולה איראנית.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.