צה"ל יגייס בכפייה המוני בני ישיבות למחזור אוגוסט בעוד שבועות ספורים • הפיתרון היחיד: חקיקה מהירה

חוק טל כזכור בוטל השנה, וכעת, שלושה שבועות בלבד לפני שיתחיל מחזור גיוס אוגוסט, לא ידוע מה יהיה גורלם של בני הישיבות שיצטרכו להתגייס למחזור הגיוס החדש, בשל כך שהמדינה עדיין לא חוקקה למעשה אף חוק חדש שיסדיר את גיוס החרדים על סמך המסקנות הטריות של ועדת פרי.

למדינה נותר אם כן שבועות ספורים בלבד להסדיר חוקתית את הנושא, וכבר היום (ג') יתחיל בממשלה ובכנסת מרוץ נגד השעון, על מנת לחוקק במהירות חוק חדש שיבטל את צווי הגיוס – משום שאם לא, דינם יהיה כשל משתמטים לכל דבר, על כל המשמעויות.

הבג"ץ החליט לפני מעט יותר משנה כי חוק טל שהסדיר את דחיית הגיוס של בני הישיבות, אינו חוקתי ואינו שוויוני, וכבר אינו תקף יותר. החוק עצמו פג באוגוסט 2012, לפני שנה, ומאז אכן נכללו בני הישיבות תחת חוק שירות ביטחון – החוק תחתיו נמצאים כל אזרחיה היהודים של המדינה.

חוק חדש

בצה"ל ובמערכת הביטחון הניחו כי עד שיגיע רגע הגיוס של החרדים כבר ידאגו בממשלה ובכנסת לחוקק חוק אחר שיסדיר את גיוסם, אולם במקביל, בשל היותם כפופים לראשונה לחוק שירות הביטחון הרגיל, החלו בצה"ל בהליכי הגיוס של בני הישיבות.

במהלך השנה האחרונה נשלחו אלפי צווי גיוס לחרדים בגילאי 17, וחלקם אכן התייצבו לצו הראשון ולצו השני וקיבלו גם מועד גיוס בפועל, השייך למחזור אוגוסט הקרוב, שמתחיל כבר ב-21 ליולי.

בצה"ל סיפרו כי כ- 3,000 חרדים מתוך מחזור גיוס שנתי של כ-8,000 מתגייסים חרדים, קיבלו צווי גיוס לאוגוסט הקרוב וכבר נעשית היערכות לקליטתם, אך גורם צבאי ציין השבוע כי אם החוק שיגובש יסדיר את דחיית גיוסם של בני הישיבות – כך יהיה.

כלומר, חקיקת החוק תפתור את הבעיה, גם לצה"ל, אחרת צה"ל ייאלץ להתמודד מול אלפי צעירים שיוגדרו מבחינה חוקית כמשתמטים אולם ברור שכל צעד ממשי שיינקט נגדם, כמו גיוס בכפייה או מעצרים, ייתקל בהתנגדות של כוחות גדולים במגזר.

אלפי בני ישיבות יתגייסו

כזכור, המלצות ועדת פרי מעניקות פטור מלא משירות צבאי רק ל1,800- תלמידי ישיבות בשנה, ומי שלא יתייצב לצווי הגיוס יטופל פלילית.

אם לא יסתיים הליך החקיקה המורכב הזה תוך שלושה שבועות, עד תחילת מועדי הגיוס של אוגוסט, המשמעות המשפטית היא שכל החרדים המחזיקים בידיהם צווי גיוס, יהיו חייבים להתגייס. אם לא יגיעו, על הצבא תחול החובה לפתוח נגדם בהליכים חוקיים, כמו נגד כל מי שמשתמט מגיוס. אם לא ייעשה כן, אזי צה"ל מנוע בעצם מלפתוח בהליכים דומים נגד כל מי שמשתמט – ולא משנה התשייכותו המגזרית, כי על צה"ל לנהוג בכללי השוויון.

מדובר צה"ל מסרו בתגובה כי "צה"ל ממשיך בהיערכות לגיוס חרדים החל מאוגוסט הקרוב, בהתאם לחוק שירות ביטחון ובהתאם להנחיות והחלטות הדרג המדיני, עד אשר יגובש חוק חלופי לחוק טל".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. אל רירא מפחד פתאום ומשואת רשעים כי תבוא…..

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב