"צוק איתן": נקבע מותו של החייל הנעדר אורון שאול; הקבינט יתכנס לדון בהצעת קרי, חמאס עזה נוטה להפסקת אש

ההצעה: ביום ראשון תוכרז הפסקת אש למשך שבוע, שבמהלכה ידונו ישראל וחמאס בדרישותיהם ■ מטחים לעבר גוש דן, אזור השרון והדרום ■ מג"ד גדוד 12 בגולני נפצע קשה ■ חוסל בכיר בג'יהאד האיסלאמי.

קביעת מותו של חייל צה"ל סמל-ראשון אורון שאול

דובר צה"ל מוסר כי היום בשעה 14:40 קבע הרב הצבאי הראשי, תת-אלוף רפי פרץ, אשר עמד בראש בית-דין מיוחד שהוקם לצורך זה, את מותו של חייל צה"ל סמל-ראשון אורון שאול, לוחם בחטיבת גולני, שנפל בקרב ברצועת עזה בכ"ב בתמוז תשע"ד, 20 ביולי 2014.

בטרם התקבלה ההחלטה, נשקלו השיקולים ההלכתיים, הרפואיים ושיקולים רלוונטים נוספים.

ההודעה נמסרה למשפחה לפני מספר דקות על-ידי ראש אגף כוח האדם, אלוף אורנה ברביבאי, הרב הצבאי הראשי, תת-אלוף רפי פרץ, ומפקד עצבת הבשן, תת-אלוף אופק בוכריס.

עוד הובהר למשפחה כי מבחינה הלכתית, סמל-ראשון אורון שאול מוגדר כחלל צה"ל שמקום קבורתו לא נודע.

צה"ל ימשיך לשמור על קשר רציף עם המשפחה ולתמוך בה ככל שיידרש.

יהי זכרו ברוך. לאור הגדרתו כחלל שמקום קבורתו לא נודע לא תתקיים הלוויה והמשפחה אינה מחויבת לקיים שבעה".

הותר לפרסום: חייל המילואים רס"ר יאיר אשכנזי (36) נהרג הבוקר (ו') בפעילות מבצעית ברצועת עזה. אשכנזי, תושב רחובות, היה לוחם בחטיבת המילואים של בה"ד 1. הוא הותיר אחריו אישה ו-3 ילדים. בכך עלה מניין חללי צה"ל מתחילת מבצע "צוק איתן" ל-33 נופלים.

הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס בשעות הצהריים בתל אביב כדי לדון במהלכים הבאים של ישראל ברצועת עזה. אחד הנושאים שיעלו לדיון במהלך הישיבה יהיה מתווה הפסקת האש של שר החוץ האמריקני, ג'ון קרי, לפיו ביום ראשון תוכרז הפסקת אש למשך שבוע, שבמהלכה ידונו ישראל וחמאס על דרישותיהם השונות.

גורמים מדיניים בכירים אמרו כי רוב שרי הקבינט עדיין אינם מכירים את כל פרטי הצעתו של קרי, שפורסמה לראשונה הבוקר בעיתון "ניו יורק טיימס". הגורמים אמרו כי השאלה החשובה ביותר מבחינת ישראל היא סוגיית פירוז רצועת עזה מרקטות ומנהרות, שלא ברור כרגע אם היא נכללת במתווה של קרי כדרישה אמריקנית, או שתעלה רק בהמשך כחלק מדרישות ישראל.

לפחות שר אחד, השר נפתלי בנט, צפוי להביע נגד המתווה של קרי אם לא יכלול התייחסות מפורשת לפירוז הרצועה. גורמים בסביבתו של השר הסבירו הבוקר כי "הטיפול במנהרות דורש עוד זמן, אבל צה"ל הגיע להישגים אדירים בנושא הזה ובכלל. בימים האחרונים צה"ל צלח את הקליפה הקשה של ההתנגדות. היעד של חיסול רשת המנהרות הוא בר השגה. זו תהיה טעות לעצור עכשיו, אלא אם יש התחייבות מפורשת לפירוז הרצועה במסגרת הפסקת האש".

מטחים לעבר גוש דן והשרון

לאחר בוקר שקט באופן יחסי, חודש הירי מעזה לעבר ערי ישראל: אזעקות נשמעו הבוקר בדרום, בגוש דן ובשרון. מערכת כיפת ברזל יירטה ארבע רקטות מעל אשקלון, בית מגורים ריק בעיר נפגע מרסיס ובמקום נזק רב. פרמדיקים של מד"א שהגיעו למקום ביצעו סריקות על מנת לוודא שאין נפגעים, וטיפלו במספר נפגעי חרדה. יירוט נוסף התרחש מעל אזור השרון, רקטה נוספת התפוצצה בשטח פתוח ללא נפגעים. קצת לפני השעה 12:00 נשמעו אזעקות בתל אביב והשפלה, יירוטים נרשמו מעל שמי תל אביב.

בינתיים, ביומו ה-18 למבצע "צוק איתן" ועל רקע הדיווחים על מאמצים בינלאומיים להשגת הסכם הפסקת אש, ממשיכים כוחות צה"ל לחשוף מנהרות ומאגרי אמצעי לחימה ברצועת עזה. הלילה נתקל כוח שריון בחוליית מחבלים שפתחה לעברם באש, בשעה שחשפו פיר של מנהרה. הכוח השיב באש ופגע בשניים מהמחבלים. במקביל, נראה שהסיכולים הממוקדים נגד פעילי החמאס מתגברים, כששורה של בכירים הותקפו ביממה האחרונה.

במרכז הרצועה חשף כוח שריון נוסף בית ממולכד ובו משגרים מוטמנים. בנוסף תקפו הכוחות מספר עמדות המשמשות כמפקדות של ארגוני הטרור בעזה. בנוסף, בפעילות משותפת של צה"ל והשב"כ, חוסל הלילה ראש מערך ההסברה של הג'יהאד האיסלאמי, צלאח אבו-חסנין. הפעיל הבכיר היה חבר במועצה הצבאית העליונה של הארגון, ופעל בו כראש מערך ההסברה הקרבית. בהפצצת ביתו ברפיח נהרג גם בנו, 14 בני אדם נוספים נפצעו.

ביממה האחרונה תקפו כוחות צה"ל 130 מטרות טרור ברצועה, זאת במקביל לירידה המורגשת בירי הרקטות לעבר יישובי ישראל. מתחילת המבצע הותקפו יותר מ-3,500 מטרות וחוסלו 240 מחבלים. לדברי גורם צבאי, ביממה האחרונה מורגשת שליטה כמעט מלאה בשטח, כשמחבלים מסגירים את עצמם לאחר ימים שלמים במנהרות.

במהלך היתקלות עם מחבלים נפצע הלילה חייל צה"ל באורח אנוש, מפקד גדוד 12 של גולני נפצע קשה כשקיר מנהרה קרס עליו במהלך חשיפתה. הקצין, סא"ל רמי סימן-טוב פומה לקבלת טיפול רפואי לאחר פציעתו. הוא המג"ד השלישי מהחטיבה שנפצע במהלך הפעילות הקרקעית שהחלה לפני כשבוע. בנוסף נפצעו הבוקר והלילה עוד 8 חיילים וקצינים שהובהלו לבתי החולים בישראל.

במסגרת המטרה המוגדרת של הפעולה הקרקעית – איתור, חשיפה והשמדה של מנהרות הטרור שנחפרו על ידי ארגון הטרור העזתי, חשפו עד כה הכוחות 31 מנהרות, תשע מהן כבר הושמדו. תהליך השמדת המנהרות הוא איטי, מורכב ודורש אבטחה של הכוח שמבצע אותו, לכן מעריכים בצה"ל כי ייקחו עוד ימים עד שיצליחו לסיים את המשימה.

דיווח: "חמאס מסכים להפסקת אש"

האם ישראל וחמאס בדרך להפסקת אש הומניטרית ממושכת כבר בסוף השבוע הקרוב? העיתון הערבי "אל-חיאת" היוצא לאור בלונדון דיווח הבוקר כי חמאס הביע הסכמה עקרונית להצעה שגיבש מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, השוהה בימים אלו בקהיר. על פי הדיווח, ההצעה של קרי כוללת ערבויות של האמריקנים לפתיחת המעברים, וחמאס ממתין בשעות אלו לערבויות בנוגע לדרישות הנוספות, כגון שחרור אסירים ועצורים. הקבינט המדיני-ביטחוני ידון היום בצהריים בפרטי ההצעה ובתגובת חמאס.

"ל'אל-חייאת' נודע כי שר החוץ האמריקני מגבש ביממה האחרונה בקהיר, הרחק מעיני התקשורת, את הליטושים האחרונים בהסכם הפסקת האש, שאמור להתחיל בהפסקת אש הומניטרית לתקופה של חמישה ימים, החל מיום שבת הקרוב", נכתב בדיווח. בכיר בחמאס אמר לעיתון כי ההישג האמיתי בהסכם זה הוא הפעלת המעברים והכחיש כל הצעה לפירוז עזה מנשק.

מקור המקורב למגעים עדכן כי קרי הגיש לנציגים הפלסטינים הנמצאים בקהיר ערבויות להסרת המצור לאחר הפסקת האש, וזאת מבלי לספק כל ערבויות והיענות לדרישות האחרות של חמאס, ובהן שחרור החשודים שנעצרו בגדה וברצועה מתחילת מבצע "שובו אחים". המקור ציין כי "הפעילות הדיפלומטית הבין-ערבית עשויה להוביל להסכם בזמן הקרוב מאוד".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. עם כל הכבוד לר פרץ ממתי הוא נהיה פוסק וגדול הדור שיכןל לפסוק עניני חיים ומוות אין לו לא הדרגא לא הידע ולא ההבנה ההלכתית והכתפיים שהיו לרב גורן ואחרים לפסוק בין חיים למוות ושיהיה טיפה יותר צנוע לפני שפוסק עניני חיים

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב