"מאז ילדותי אני נמשך לתורת הנסתר"

ראש העיר אלעד לשעבר חושף צדדים לא מוכרים באישיותו, קרבה לגדולי הדור, וגם את חלום חייו: שמישהו יתן לו את הכלים לסיים את משבר הדיור החרדי. הוא בטוח שיצליח

'אקטואליק' מציג – פרויקט חגיגי לחג הסוכות תשע"ט: "החיים שלי". אישי ציבור, עיתונאים, יח"צנים ידועים, זמרים ואמנים, משתפים את הסודות הכי אישיים מהחיים שלהם, בפעם הראשונה, ובכנות מלאה. לאורך ימי חול המועד נארח כאן בכל פעם אישיות ידועה אחרת, בראיון אישי יוצא דופן.

 

והפעם: צוריאל קריספל, סגן ראש העיר אלעד מטעם ש"ס

 

זכרון ילדות עוצמתי במיוחד?

"בשנת תשכ"ט כאשר למדתי  בכיתה ג' בבתי אבות פוניבז' אצל הגב' מונק. הגאון הרב כהנמן ראש ישיבת פוניבז' שהיה מגיע לביקורים תכופים כאבא של כל הילדים, היה טועם את האוכל כדי לבדוק את איכותו, שוכב על המיטות לוודא שהן נוחות. החיוך שלו, הליטוף שלו, האהבה שהוא הרעיף על כל ילד וילד, ובשלב מאוחר יותר בעת שחלה והיה מאושפז בחו"ל, חליפת המכתבים בינינו ולבסוף הפטירה והלווייה שלו בה ציווה שרק ילדי בתי אבות ישאו את המיטה"…

דמות רוחנית שהשפיעה עליך ביותר?

"לשמחתי הייתי קרוב מאוד להרבה דמויות רוחניות שימשתי אותם וחלקם אף גם התגוררתי בביתם, אך הדמות הרוחנית שהשפיעה עליי במיוחד ללא ספק היא דמותו של מרן הגר"ע יוסף זיע"א שזכיתי להסתופף בצילו החל מגיל 13 הייתי מתפלל אצלו מידי בוקר ובשלב מאוחר יותר ללמוד אצלו בכולל ב"יחווה דעת", ואף לשמש אותו באותה תקופה, ללמוד את שיטת הפסיקה שלו. הביטחון העצמי שהוא נתן לכל אברך שלא לחשוש מלפסוק הלכה ברגע שביררת בי"ג נפות את כל השיטות בסוגיא, החל מפשט גמרא, רש"י, תוס' שלל שיטות הראשונים, מהרש"א ולאחר מכן עיון בטור שו"ע ונושאי כליהם, שיטות האחרונים והצמדות לכללי הפסיקה, נתנו לנו כלים ודרך בחיים שהשפיעה על כלל מהלך חיינו, העמידה על האמת, ללא חת".

ספר שהשפיע עליך?

"הבן איש חי על שלל ספריו, שמעבר לתכנים ההלכתיים, או פירושיו על הש"ס, אגדות, הנהגות ופירושים על התורה – היראת שמים שספוגה בספרים אלו השפיעו עליי בנערותי גרמו לי להצמד אליהם, והקשר לדמותו הרוחנית הייתה חזקה ביותר עד כדי כך שלשני בניי הראשונים קראתי על שמו ועל שם ספריו".

ספר תורני שאתה מרבה לעיין בו?

"הם ללא ספק ספריו של הגאון רבי שמשון פינקוס זצ"ל שהייתה לי הזכות להיות צמוד אליו במשך 5 שנים כאשר גרתי באופקים. אישיות מיוחדת במינה שהיינו קשורים מאוד מאוד, אישיות שהדור הפסיד אבידה גדולה ממש, ולי באופן אישי במיוחד".

מה נותן לך סיפוק ביום יום?

"תפילה בכוונה ובנחת, יש לי קבלה אישית שלא לדלג שום מילה בשום פנים ואופן ממודה אני ועד סוף עלינו לשבח, קביעות עיתים בגמרא ובהלכה, ולעשות חסד עם יהודי שזקוק לעזרה, אין סיפוק גדול מזה".

שיר אהוב במיוחד.

"אני אוהב את כל סוגי המוסיקה מזרחית ומערבית גם יחד וכן חזנות טובה ואיכותית הן המזרחית והן האשכנזית. יש לי שמיעה מוסיקלית חדה מאוד, ולכן מה שאני אוהב במיוחד זה דיוק, יש לי בעיה עם זייפנים, זמרי חלטורות ושירי בורקס".

מקום אהוב במיוחד?

"בית הכנסת במנהרות הכותל הצמוד לקודש הקודשים, שם ביליתי שנים בתפילת שחרית בנץ החמה במניין של הצדיק הרב דרזי זצ"ל.

"הרגע או יותר נכון הרגעים המשמחים ביותר בחיי, הם רגעי הלידה של הילדים והנכדים, השתדלתי להיות נוכח פיזית בכל הלידות, בוודאי של ילדיי, ואיכשהו מאחרי הדלת אצל נכדיי, אין רגעים משמחים יותר בחיים שמחברים אותך לבורא עולם מרגעים אלו כאשר מגיחה לעולם נשמה יהודית שקרובה אליך, אתה חש את נפלאות הבורא בשידור חי".

משהו בקריירה שאתה מתחרט עליו?

"אם אפשר לומר אולי שאני מתחרט עליו בדיעבד, זה שלא הלכתי עם הזרם ולפי הכלל ההזוי, "לא פרסמת, לא עשית"… כי מצד אחד מדוע צריך לפרסם, מה תלך לפרסם שחיתנת יתום? עזרת לאלמנה? היכן נשמע דבר כזה כך לאבד את הזכויות? וגם בנושאי העבודה השוטפת מתי יש לך זמן להתעסק בזה לעזאזל, אך מאידך אנו חיים בעלמא דשיקרא, וכדי שיהיו לך הכלים לסייע ולהיות בעמדת השפעה בלי פרסום ולצערי העבודה בעיניים, על פניו אתה לא מגיע לשום מקום… לסיכום, צריך למצוא את האיזון הנכון ובמשורה".

השיא המקצועי שלך?

"ללא ספק זו הקמתה של העיר שהייתה העיר היפה ביותר, העיר אלעד. זכות עצומה מאין כמוה, הקמת עיר ואם בישראל יש מאין".

במה היית רוצה לעסוק אם לא תפקידך כיום?

"ללא ספק בפתרון הבעיה המרכזית של כלל הציבור וזו בעיית הדיור שמדירה שינה מכל בית אב בישראל. עם כל הענווה, אני חושב שיש לי את הכלים ואת היכולות הנדרשים כדי לפתור את הבעיה הזו ובעיקר את הרצון לכך. זה בוער בי, ולו הייתי שר השיכון קדנציה אחת או שתיים עם עמידה על הסכם קואליציוני שסעיף זה יהיה הסעיף הראשון בהסכם, ללא ספק הייתי מביא מזור לכל הזוגות הצעירים במדינה".

סוד ההצלחה שלך הוא?

"להיות משוגע לדבר שאתה עושה, לאהוב את זה, לישון עם זה ולקום עם זה. היטיבה להגדיר זאת רעייתי שתחיה, היא באה אלי לפני כמה שנים בתלונה שבעבר דיברתי מתוך שינה על סוגיות ב"איסור והיתר", ואילו כאשר כיהנתי כראש המועצה באלעד, דיברתי מתוך שינה על תשתיות ביוב ומדרכות… עניתי לה שלא משנה מה שעושים, אך מה שעושים, צריך לעשות הכי טוב שאפשר"…

מה החלום שלא הצלחת להגשים?

"יש לי משיכה מילדות לעולם תורת הנסתר, להתרפק על תורת האר"י וגוריו. להבין סתרי תורה בעיון, ובבקיאות גם יחד. עדיין לא זכיתי לזה אך גם לא התייאשתי מזה, אני מאמין שזו חובתו ולא פחות גם זכותו של כל יהודי ליישם את המימרא, "דע את אלוקיך ועובדהו".

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. קשקשן אתה ואח של יגאל שניכם יש לכם תאווה לבשר... על... יגאל קריספל "עובדה"

  תכפשו יגאל קריספל בגוגל ותראו בתוכנית עובדה במי מדובר

  עלה קטן שלי |
  הגב
 2. אתה נמשך לתאוות בשר על האש בטטות וחינגות וכמובן האפס דרקי הארכיפושע

  הכובע והזקנקן הכל הצגה

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב