צלם שהה בחופשה ולא הופיע לחתונה – מה הכריע בית הדין?

בית הדין של הרב מדרכי גרוס נתבקש לשאלה לא שגרתית על ידי צלם אירועים ששכח להופיע בחתונה, וכך הוא שאל: "הוזמנתי בטלפון לחתונה לפני כמה חודשים לתאריך טו בשבט.  לצערי בטעות לא רשמתי את ההזמנה ביומן. כבר כמה חודשים שאני מתכנן לנסוע לנופש, אני זקוק לחופש לבריאותי. בי"ג בשבט טלפן אלי המחותן, ושאל מה עם החתונה…. התנצלתי ששכחתי, והבטחתי להביא במקומי צלם טוב ממני. המחותן כעס מאוד, ואמר שאינו מסכים כי הוא מכיר רק אותי…. אם אחזור מהנופש- לו אני זקוק ממש לבריאותי- יהיה לי נזק גדול בגוף ובנפש, וכן הפסד כספי. ואם לא אחזור, אני חושש מאוד מפני הקפדת המחותן ביום החופה. מה עלי לעשות? הוא שאל.

 בית הדין הכריע כי הצלם יכול להשאר בחופשה, בתנאי שישכור צלם אחר תחתיו, והמחותן לא יצטרך לשכור ולקצוץ שכר לצלם אחר. ואין למחותן דין תרעומת עליו, ואין לצלם איסור משום שאריתישראל לא יעשו עולה, ולא משום מחוסר אמנה, והנה בנידון דידן לכאורה יש לבעל הבית, דהינו המחותן, תרעומת על הצלם, כי אין דרך לטרוח ולשכור פועלים אחרים. מכל מקום נראה דזה אינו נכון, דכיון שהצלם אמר למחותן שהוא שוכר עבורם מישהו אחר, הרי שאין להם טורח כלל, וכשאין טורח אין תרעומת.

לאור זה נראה שאין לחייב את הצלם לחזור באמצע החופש עבור הצילום, אם הוא מביא צלם אחר תחתיו, ואין לו לחשוש לתרעומת המחותן, כי תרעומת שאינה על פי הלכה אין לחשוש ממנה.

 צילום: פלאש 90

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.