צפו בהיסטוריה: חנוכת שגרירות ארה"ב בירושלים

בירושלים נערך טקס חנוכת שגרירות ארה"ב בירושלים בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיא המדינה, והמשלחת האמריקנית לישראל

בירושלים נערך טקס חנוכת שגרירות ארה"ב בירושלים בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיא המדינה, והמשלחת האמריקנית לישראל בראשותם של איונקה טראמפ וגראד' קושנר.

הנשיא האמריקני דונלד טראמפ שלח ברכה מוקלטת לרגל הפתיחה החגיגית של השגרירות. "בדיוק לפני 70 שנה, תחת הנשיא טרומן, ארצות הברית הייתה הראשונה שהכירה בישראל", פתח הנשיא את דבריו. "היום אנחנו פותחים רשמית את השגרירות בירושלים – ברכותיי".

"ירושלים היא הבית של המחוקק הישראלי בית המשפט העליון, ראש הממשלה והנשיא", בירך הנשיא טראמפ בברכה. "ישראל היא אומה ריבונית עם זכות כמו כל אומה אחרת לקבוע את בירתה, אבל הרבה שנים כשלנו בלהכיר במובן מאליו שהבירה הזו היא ירושלים".

"תחת הנחייתי ארה"ב סוף סוף הכירה בירושלים כבירתה האמתית של ישראל", אמר. "היום אנחנו משלימים את המהלך ופותחים את השגרירות בארץ הקדושה הזאת של ירושלים, ואנחנו פותחים אותה שנים רבות לפני הזמן".

"התקווה שלנו היא לשלום", טען הנשיא. "ארה"ב נותרת מחויבת לשלום בר קיימא ואנחנו ממשיכים לתמוך בסטטוס קוו במקומות הקדושים בירושלים, כולל בהר הבית. ארה"ב תמיד תהיה חברה של ישראל ושותפה במאבק לחופש ושלום.

ראש הממשלה נתניהו הודה לרבים שעמלו על מנת לגרום להעברת השגרירות. "אין לנו ידידים טובים יותר בעולם, אתם עומדים עם ישראל, ואתם עומדים עם ירושלים – תודה", הכריז נתניהו. "חברים רבים שהגיעו לכאן מרחבי העולם, חברים רבים שהתפללו ליום הזה ועבדו ליום הזה, תודה לכולם".

"כמובן, אני רוצה לברך במיוחד את קושנר ואיוונקה – הנוכחות שלכם כאן היא עדות לחשיבות של האירוע הזה, לא רק לממשל טראמפ אלא גם בממד האישי, לכם. לכל אחד מכם לרודפי השלום ולנשיא טראמפ עצמו, תודה לכם".

מהומות בחוץ

במקביל, נערכה המשטרה להפגנות אותם אישרה מראש עם תנאים מסודרים כולל סיור שטח והובלת המפגינים למתחם, שמטרתם לאפשר לציבור חופש ביטוי ומחאה לצד שמירה על הסדר הציבורי, כבודם ושלומם של כלל המפגינים, תושבי האזור והמבקרים.

בשלב מסוים המפגינים החלו להניף דגלי פלסטין, לקרוא אללה וא אכבר ובדם ואש ניפדה את פלסטין וקריאות נוספות, במטרה להתסיס את האוירה וליצור פרובוקציה מכוונת. לאחר מספר בקשות חוזרות והפרת התנאים שנקבעו, ניתנה הוראת פיזור.
לאחר שהופסקו קריאות הסתה והתססה ההפגנה המשיכה כסדרה.

עת פיזור המפגינים, עצרו כוחות המשטרה 14 מהם שהפרו את הסדר באופן בוטה, התעמתו עם השוטרים ולא נשמעו להוראותיהם.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.