אז מה היה לנו? צפו בסיכום וידאו מיוחד מהסערה בכנסת אמש

היה סוער אתמול (שני) בפתיחת מושב הקיץ של הכנסת ה-19. סיעות האופוזיציה הגישו הצעות אי אמון בממשלה ושר האוצר החליט להתייצב במליאה ולענות. במקום להתייחס להחלטות של הממשלה על קיצוץ קשה ואכזרי בתקציב המדינה, החליט לפיד "להכות בחרדים", כשהם מצידם סיפקו לו את התחמושת נגדם. אז מה היה לנו? "קוקר" מביא את סיכום האירועים ממליאת הכנסת אמש

(כל קטעי הוידאו באדיבות ערוץ הכנסת)

חבר הכנסת גפני עלה לדוכן הנואמים והחליט לתקוף דווקא את בנט: "אני מקשיב להחלטה שהובאה בפני הכנסת ולדיון ההזוי שמתקיים כאן, ונראה לי שאנחנו נראים מצחיקים בעיני עצמנו.

"יש דיונים וככל הנראה גם יהיו החלטות של גזרות מאוד קשות נגד הציבור, אני עוד לא יודע מה, אני לא יודע אם גם יודעים בממשלה מה. יושבים, דנים על המדוכה, ויושבים – איפה השר בנט מתי שצריך אותו? – יושבים ודנים כמו בפורים. לוקחים שם, מחליפים אותו. אגב, אמר לי הרב מוזס, הוא לא הספיק כנראה להגיד את זה, ששינוי השם נותנים לחולה. זאת אומרת, המשרד חולה. לא חשוב.

"אבל יושבים לדון על שינוי השם כמו בפורים. מלבישים מסיכה, במקום התמ"ת נקרא לו "הכלכלה" והכול יהיה בסדר. הכול פורים. אני לא יודע אם שמתם לב, מקודם היה פה ראש הממשלה והשר בנט והם חייכו אחד לשני. ואם מישהו יגיד לי שהחיוך הזה זה לא פורים, אינני יודע פורים מהו. ואומר השר בנט, זה שמבקש להחליף את השם, "אחי". לכל אחד הוא קורא "אחי". אני אח שלו.

"אחי, אני אח שלו. הוא אומר: אני הולך לעשות להם טובות, לאחי. אני רואה את הטובות שעושים לנו ואני מקבל חררה. אתה יודע מה, אל תעשה לי טובות, תשאיר אותי כמו שאני.

"עמד פה מקודם שר האוצר ודיבר על האחים של השר בנט, דיבר כמו שלא דיבר שר מימיו על קבוצה באוכלוסייה, והשר בנט, עם כל הכבוד שהוא הופך את הכול לפורים ומחליף את השם, הוא נושא באחריות על כל הפעולות של שר האוצר. הוא נושא באחריות, הוא לא יוכל לברוח מזה. הוא גרם לכך שהוא יהיה שר האוצר, הוא גרם לכך שזה מה שאנחנו רואים עכשיו מול עינינו, הוא שותף לעניין הזה. הוא לא יוכל להגיד: אני משהו אחר. והכול באהבה לאחים שלו: אחי, אחי האלה ואחי האלה, כולם הופכים להיות האחים שלו. אני הייתי מעדיף רק שהוא יהיה גיס שלי. מה, אני צריך אח כזה? אז הוא בא עכשיו עם הפורים הזה ובמקום לדבר על הבעיות של משרד התמ"ת ובמקום לדבר על הצורה של כל מה שמתנהל ומה שצריך לעשות בעת הזאת, אז יושבים פה כנסת שלמה עם שרים מכובדים. מעניין אם ראש הממשלה גם יבוא להצבעה. יושבים להצביע ולדון על החלפת השם של המשרד. במקום שר התעשייה, המסחר והתעסוקה יקראו לו "שר הכלכלה".

אני מציע להפסיק עם הצביעות הזאת, עם החלפת שמות. תגידו את האמת לעם, זה המשרד, זו המטרה שלכם, אלה השותפים, אתם עוזרים אחד לשני, זה בסדר גמור, העם ישפוט אתכם. הכי יפה היה החיוך בין נתניהו לבין בנט, זה היה שיא התהילה.

צפו בנאומו המושחז של גפני:

באמצע דבריו של לפיד קרא לעברו ח"כ גפני "למה אתה מוציא הודעות בפייסבוק בשבת?". לפיד מצידו לא נותר חייב: "אני מאוד מחבב את זה, אני אגיד לך, אני מוציא הודעות בשבת מפני שאני אינני שומר שבת. אני לא אומר לך מה לעשות בשבת, ואתה לא תגיד לי מה לעשות בשבת. אני לא שואל אותך, ואתה… אני רשאי להוציא הודעות ב"פייסבוק" מתי שמתחשק לי.

היו"ר מאיר שטרית פנה לגפני ואמר כי "אני בטוח שאתה לא נכנס לאינטרנט". לפיד מצידו העיר "חס וחלילה. חס וחלילה."

כאשר ניסה לפיד להשיב על הצעת אי האמון של סיעת מרצ הפריע לו שוב גפני. כאן עבר לפיד להערה אישית משהו "אני רוצה להגיד לך שמאוד מרשים זוג הריאות שבהן ברך אותך הקדוש ברוך הוא – איש קטן, קטן כמוך, שיוצא ממנו קול כל כך גדול".

צפו בהתכתשות בין לפיד לגפני:

ח"כ אייכלר הסביר כי קיצוץ בקצבאות הילדים יפגע קודם כל בכלל האוכולסיה וחשף את הניסיון להסתיר את הקיצוץ מאחורי הפגיעה בחרדים. "יש לי פה דוגמה מדהימה מקצבאות הילדים של הביטוח הלאומי" אמר אייכלר. "רציתי לדעת כמה החרדים והערבים – שהם האוכלוסיות שלגיטימי לקחת מהן ולגזול מהן כמה שאפשר – כמה אחוזים הם בתוך מקבלי קצבאות הילדים. הרי אם רוצים לפגוע בקצבאות ילדים, והתקשורת מכשירה את זה בשם הפגיעה בחרדים ובערבים, הבה נראה.

"שימו לב. 1,082,696 משפחות מקבלות קצבת ביטוח לאומי, וזה נתונים שקיבלנו מהביטוח הלאומי. מי שיש לו ילד אחד זה 336,000; שני ילדים – 332,000; שלושה ילדים – 225,000; ארבעה ילדים, כאן כבר מתחיל 187,000. אני מניח שגם משפחה שאיננה חרדית ואיננה ערבית, יש לה ילד, שניים, שלושה, ארבעה, ומהם גם הולכים לקצץ, ואפילו בחמישה.

"אבל, כמה משפחות אתם חושבים יש שאפשר לזהות אותן או כחרדים או כערבים, ומהן מותר לגזול? תחשבו רגע, מתוך 1,082,000, מישהו מוכן לנחש פה?

"אבל שמתי לב, אדוני היושב-ראש, נתון אחר – שב-1960, וגם ב-1975, אחוז משפחות שיש להן שבעה ילדים ויותר היו 5%, היום ירדנו ל-2.5% – -זאת אומרת שזה סתם. עוד נתון אחד – משפחות חד-הוריות. כולנו הרי רוצים לעזור למשפחה חד-הורית בגלל שאין לה מי שיפרנס. מתברר שמשפחה חד-הורית שיש לה ארבעה ילדים או שלושה ילדים – שזה מקרה טרגי שהיא לא יכולה – זה בערך 6,000 משפחות שיש להן ארבעה ילדים, ו-13,000 משפחות שיש להן שלושה ילדים. 114,000 משפחות חד-הוריות זה אנשים שיש להם ילד אחד או שניים, זה אומר שזה מבחירה וזה גם לא אומר שהם עניים.

אז כדאי שהציבור ידע את הנתונים. ואחר כך, כשישאלו למה הטייקונים לקחו את כל הכסף – תדעו לכם, הם עשו את זה בדרך שאומרים: בואו ניקח מהחרדים ומהערבים, וכך הם לקחו את הכסף מכל האזרחים".

צפו בוידאו מנאומו של אייכלר:

ח"כ אליעזר מוזס השווה בין היחס שמקבלים ערביי ישראל לבין היחס אותו מקבל המגזר החרדי: "שמעתי את דברי שר האוצר לגבי שנאת חרדים, והוא אמר שאין לו שום שנאה. אבל אני רוצה לשאול: האם יש תקדים שהסכם קואליציוני יהיה כה סקטוריאלי וכה יפגע, בכל התחומים, בציבור החרדי בלבד? החל בדיור, כאשר בהסכם הקואליציוני, שאני מחזיק מול העיניים, כושר ההשתכרות כתנאי סף לקבל הטבות ממשרד השיכון – ניקח למשל את נצרת עילית: זוג הלומד את תורת השם, שלא מיצה את כושר ההשתכרות, לא יזכה בשום הטבה. בני דודנו, העובדים מגיל 18 וממצים את כושר ההשתכרות, יזכו לכל הטבה ממשרד השיכון. האמנם זו ממשלת ימין? זה הצדק? זה היושר?

ברווחה: קיצוץ בקצבאות ילדים – שר הרווחה – ולהביא לידי רעב של עוד 200,000 אלף ילדים, לפי המועצה לשלום הילד. במקום מבחן הכנסה, שהקיצוץ יהיה כבר על הילד הראשון לפי מבחן הכנסה, הולכים על כיוון כזה שדווקא באלה ברוכות הילדים לפגוע. ובמי הכוונה?

או למשל בחינוך: ואני אומר לפי פרקים של ההסכם – אני רק אומר שלושה פרקים, השעה מאוחרת – "להפסיק או לצמצם את התמיכה במוסדות שלא יקבלו את ההוראות החדשות של ממשלה זו". וזאת בניגוד לדעת גדולי ישראל, אשר ממימיהם אנו שותים ואנו מצווים על "עשית כל אשר יורוך".

אני רוצה לומר משהו על שר האוצר. הוא לא נמצא, אבל הוא הטביע מושג חדש, של גם וגם. החינוך שלנו אינו גם וגם – בחינוך שלנו אין גם ללמוד ליבה וגם לצרוך סמים, אין גם ללמוד ליבה וגם לשתות לשוכרה, אין גם ללמוד ליבה וגם להתעלל בקשישים, ואין גם ליבה וגם 30,000 תיקי נוער. אין הדברים האלה אצלנו, ברוך השם. ככה שמאוד מעניין.

הסקטוריאליות – פשוט התלבשו על הציבור החרדי. ואני לא יודע אם אתם יודעים שבמזרח ירושלים 180,000 תלמיד לומדים לפי התכנית הפלסטינית, ובמרכזה הנכבה. ומי מממן את זה ב-100%? ממשלת ישראל. והשנה לבד – אני אומר לכם כשר החינוך לשעבר – מממן המשרד 300 מיליון ש"ח לרכישת מגרשים פרטיים להקמת בתי-ספר לאלה שלומדים תכנית לימוד פלסטינית. אז זה בסדר? זה ירושלים "המאוחדת", במירכאות. כך שתבינו מה שקורה. אבל לא, זה בסדר גמור. חרדים? אנחנו נראה להם.

אני רוצה רק לומר לכם, אני רוצה לסיים. שמעתי במוצאי יום העצמאות משר החינוך – אני לא יודע איפה הוא עכשיו – שהוא אמר שהוא מרגיש כשעת נעילה של יום הכיפורים. אז ברצוני לסיים בתפילת יום הכיפורים: "ובכן צדיקים יראו וישמחו, וישרים יעלזו, והחסידים ברנה יגילו ועולתה יקפץ פיה, וכל הרשעה כלה כעשן תכלה, כי תעביר ממשלת זדון מן הארץ במהרה", אמן".

צפו בוידאו מדברי חה"כ מוזס:

(באדיבות ערוץ הכנסת)

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. תפסיקו כבר להתיחס ללפיד גם גפני אמר הבוקר שזה היה פשוט מיותר שהחכי"ם החרדים יתחסו אל המשומד הזה

  בני ברקי |
  הגב
 2. כל הכבוד כתבה מושקעת ויפה
  אהבתי את הצירוף של הוידאו

  אביהו |
  הגב