צפו בכנסת: מחזות מבישים כאלו כבר מזמן לא היה

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה ברוב דחוק של 43 מול 40 את הצעת החוק להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב. זאת בתום דיון סוער שבמהלכו קרעו חברי כנסת ערבים את הצעת החוק מעל דוכן המליאה.

הדרמה התחילה כשחברי הכנסת הערבים מוחמד ברכה, חנין זועבי, ועפו אגבריה קרעו לגזרים את הצעת החוק על הבדואים ומיד הוצאו מהמליאה, אך הדרמה המבישה התרחשה לאחר שחבר הכנסת אחמד טיבי (רע"ם-תע"ל-מד"ע) החל לנאום, ועלה גם עם הדפים של החוק, ואז אמר יו"ר הכנסת על חבר הכנסת אחמד טיבי שהוא לא שכח את החוק כדי שיהיה לו מה לקרוע בסוף דבריו, "אל תעשה את זה לפני זה, כי אני אצטרך להרחיק אותך באמצע הדברים".

טיבי עלה נזעם כשאמר, "אני רוצה לשאול כל אחד מכם, מה הייתם עושים אם היו מתכננים לגרש אתכם מבתיכם, לנשל אתכם מהבית הזמני הנוכחי? פעם אנשים גורשו בנכבה של 48', וחלקם מגורשים בשנית. מה אדם סביר אמור לעשות כאשר מגרשים אותו מהבית? שאל טיבי את החכי"ם.

אדם סביר, הוא זועק, הוא מוחה, הוא מתקומם, הוא כועס, הוא מגיב על התוקפנות. וכשאומרים את המלה "אינתיפאדה", זה להתקומם. זה לא זכותם של הערבים בדרום המגורשים והמנושלים להתקומם. זאת חובתם. זאת זכות אנושית להגן על הבית. מה אתם רוצים?

אני אומר לכם בשם כל אזרח ערבי, לא רק בשם האזרחים הערבים בנגב, עברתם כל גבול, גם מוסרי, גם פוליטי.

לסיום אמר טיבי: "הצביעות של האנשים המכנים את עצמם ליברלים, שמצביעים בעד חוק כזה שמנשל אישה, ילד, תינוק, מהזכות האלמנטרית באמצעות חוק בזוי. החוק הזה הוא אות קין על המצח של הכנסת הזאת, אבל בעיקר על אלה שמביאים אותו ומצביעים עבורו. וזו החלטה של כולנו. אין לנו כבוד לחוק הזה, אין לנו כבוד לחוק הזה".

ולאחר סיום דברו התרחשה הדרמה שזקני הכנסת לא זוכרים התרחשות שכזו, ח"כ טיבי קורע את הצעת החוק ושופך עליה מים.

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בקש ממשמר הכנסת להרחיק את טיבי מהמליאה עד להודעה חדשה.ואמר: "תצטרף לחבר הכנסת עפו אגבאריה, ועל הדבר הזה אני באמת חושב שנמצא דרכים לפעול".

היו"ר יולי יואל אדלשטיין אמר לרוזנטל שבא לנאום: "חבר הכנסת מיקי רוזנטל, חכה שנייה, תיכף יסדרו כאן את הבמה. אני פשוט מנסה לחשוב בקריאטיביות, ביצירתיות, מה יעשו הבאים בתור, כי כל אחד הרי צריך להתחרות על משהו עוד יותר חריף מה שהוא עשה"..

צפו במחזות המבישים באדיבות ערוץ הכנסת:

הכנת הכתבה שתתף: אבי שיף

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.